Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 02 14

Disidentas Antanas Terleckas savo knygos „Laisvės priešaušryje“ pristatyme: laukiu, kada prezidentė pradės dirbti

Antradienį Genocido aukų muziejuje Lietuvos Laisvės lygos vadovas, disidentas Antanas Terleckas pristatė knygą „Laisvės priešaušryje: rezistento prisiminimai“, kurioje su skaitytojais dalijasi prisiminimais apie vėlyvojo sovietmečio neginkluotąjį pasipriešinimą.
Antanas Terleckas
Antanas Terleckas / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

 „Manęs saugumas niekada nepaleido iš akiračio, kartą net buvau įdarbintas durininku, kad stovėčiau, ir visą laiką būčiau prieš akis“, – susirinkusiesiems į knygos pristatymą sakė jis.

Sovietmečio disidentas kalbėjo ne tik apie praėjusius laikus, bet ir išreiškė nuomonę apie tai, kas šiuo metu vyksta valstybėje. Atsakydamas į renginio dalyvio klausimą, kokias dabar mato grėsmes Lietuvai, A.Terleckas pažėrė kritikos prezidentei Daliai Grybauskaitei. „Laukiu laukiu, kada mūsų prezidentė pradės eiti savo pareigas, pradės dirbti. Mes neturime prezidento, tai yra pagrindinė problema. Ji žadėjo kovoti su korupcija, dirbti už demokratinę Lietuvą“, – kalbėjo jis.

Toliau vardindamas grėsmes autorius teigė esąs įsitikinęs, kad jeigu Lietuvos valstybingumui kiltų pavojus, vargu, ar Lietuva sulauktų pagalbos iš šalies. „Tai man kelia nerimą. Esu įsitikinęs, kad kiekvina tauta turi rūpintis savo laisve ir atsikratyti baimės, kuri jas yra sukausčiusi“, – pridūrė jis.

Moksleiviai nežino disidentų

Knygoje „Laisvės priešaušryje: rezistento prisiminimai“ autorius prisimena sutiktus žmones, bendražygius, sovietų represinių struktūrų taikytas prievartos priemones, kalinimą ir tremtį. Leidėjai žada, kad skaitytojai knygoje ras iki šiol niekur neskelbtų faktų apie to laikotarpio Lietuvos tikrovę.

Nepriklausomybės akto signataras Bronislovas Genzelis knygos pristatyme teigė, kad tokių leidinių reikia kuo daugiau, kad jauni žmonės suvoktų, koks gyvenimas buvo sovietmečiu. Jis prisiminė, kaip susitikime su moksleiviais paprašė jų paminėti dešimt disidentų pavardžių. Jo teigimu, pavardę ištarė tik vienas vaikas. „Bet tai buvo ne disidento, o komunistų partijos veikėjo pavardė. Jaunus žmones reikia šviesti. Tokios knygos, kokią parašė A.Terleckas, yra labai reikalingos, nes jaunimui trūksta suvokimo“, – pabrėžė jis.

A.Terleckas ne kartą buvo suimtas ir kalėjo už antisovietinę veiklą. 1976-1977 metais buvo vienas iš pogrindinio leidinio „Laisvės šauklys“ leidėjų. 1978 m. vasarą su bendraminčiais įkūrė Lietuvos laisvės lygą, leido nelegalų leidinį „Vytis“.

1979 m. rugpjūčio 23 d. A.Terleckas su bendraminčiais parašė ir išplatino vadinamąjį 45 pabaltijiečių memorandumą, raginantį likviduoti Baltijos valstybėse Molotovo-Ribentropo pakto pasekmes. 1979 m. spalio 30 d. buvo suimtas ir nuteistas 8 metams laisvės atėmimo. Kalėjo Urale, ketverius metus praleido Magadano tremtyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?