2018 05 29

Domeikavos gyventojai pakraupę – iš čiaupų bėga juodas vanduo: „Nei valgio pasigaminsi, nei nusiprausi“

Domeikavos gyventojai nebežino ko griebtis – iš čiaupų bėga juodas vanduo. Jie bijo namuose ne tik praustis, bet ir ruošti maistą. Jaudinasi žmonės ir dėl buitinės technikos, kuri gali dėl to sugesti. „Parduotuvėje nebeliko geriamojo vandens – išpirkome“, – teigė Domeikavos gyventoja Sigita. UAB „Kauno vandenys“ atskleidė juodo vandens paslaptį, tačiau gyventojų įmonė neįtikino.
Juodas vanduo Domeikavoje
Juodas vanduo Domeikavoje / 15min skaitytojos Sigitos nuotr.

Į 15min kreipėsi keli Domeikavos gyventojai, papasakoję, kad jau kurį laiką jų namuose iš kranų, ypač vakarais, bėga tamsus vanduo.

15min skaitytojos Sigitos nuotr./Juodas vanduo Domeikavoje
15min skaitytojos Sigitos nuotr./Juodas vanduo Domeikavoje

„Tai tęsiasi jau ketverius ar penkerius metus. Ne kartą kreipėmės į „Kauno vandenis“, rašėme pretenzijas, tačiau nieko nepasiekėme. Pastarojo atsakymo iš jų sulaukėme 2016 m. Po savaitę trukusių purvo vonių „Kauno vandenys“ pranešė, kad kenksmingų medžiagų nebuvo aptikta. Tai – standartinis atsakymas. Atvažiuoja paimti mėginio tik po kelių savaičių, kai problema būna aprimusi.

Iškviečiame tarnybas, kai negalime nei valgyti, nei praustis. Darbininkai nuleidžia porą kubų kvietusiojo sąskaita ir iki kitos dienos vanduo būna gana švarus. O po to vėl reikia kviesti tarnybas. „Kauno vandenys“ teigia, kad reikalingi filtrai, kuriuos planuojama sudėti po kelerių metų. Kyla klausimas – o ką daryti iki tol?“ – problemą įvardijo Domeikavos gyventoja Sigita.

Pasak jos, Austėjos, Kupolės, Plačiojoje, Mildos gatvėse gyvena daug mažamečių vaikų, netgi kūdikių, tad toks vanduo tikrai nėra tinkamas naudoti ne tik duše, bet ir maisto ruošoje. Domeikavos gyventojai nutarė surašyti pretenziją, tačiau netiki, jog problema bus išspręsta.

„Kauno vandenys“ apkaltino gyventojus, neva ši problema atsiranda laistymo sezono metu. Tačiau kaip tuomet galima paaiškinti rudą vandenį, bėgusį praėjusių metų gruodį? Sniego mes nelaistome. Peršasi nuomonė, kad „Kauno vandenys“ tokiu pasakymu mus skatina riboti vandens naudojimą. O tai – absurdiška. Kodėl turime mokėti už vandenį, kuris tik gadina katilus, skalbimo mašinas, indaploves? Kas už tai kompensuos?“ – klausimus kėlė Sigita.

Peršasi nuomonė, kad „Kauno vandenys“ tokiu pasakymu mus skatina riboti vandens naudojimą. O tai – absurdiška.

Spėja, kad problemas sukelia statybos

Moteris įtaria, kad bėdos su vandeniu prieš penkerius metus prasidėjo dėl intensyvių statybų Domeikavoje. Gatvelės miestelyje yra itin tankiai apgyvendintos. Vietos gyventojams netgi kyla įtarimų, ar vykdant statybas visi leidimai, susiję su vandens paskirstymu, atitiko normas.

„Bėdos dažniausiai kyla atšilus orams, kai vandens suvartojame daugiau. Pavyzdžiui, gegužės 28 d. rytą vanduo vėl buvo rudas, nors „Kauno vandenys“ vykdo darbus nuo gegužės 25 d. Tuomet porą valandų vanduo buvo skaidrus, per pietus vėl parudavo ir taip keitėsi iki vakaro, kai grįžę iš darbų žmonės aptiko kavos spalvos vandenį. Netgi lieka rūdžių nuosėdos“, – teigė Sigita.

Anot jos, susirgimų iki šiol neužfiksuota. Kai tik pradeda bėgti tamsus vanduo, žmonėms nebelieka nieko kito, kaip tik laukti, kol jis pašviesės. Kartais tenka laukti porą valandų, kartais – visą dieną. Sudėtingiausia, Sigitos įsitikinimu, yra toms šeimoms, kuriose auga mažamečiai vaikai ar net kūdikiai. Jų po tokiu vandeniu nenuprausi.

„Šalia veikiančiame prekybos centre neliko geriamojo vandens, nes maistui naudoti galime tik pirktinį vandenį“, – patikino Sigita.

Žadėjo plėtrą, bet neįvykdė

Domeikavos seniūnė Lina Mišeikienė 15min atskleidė, kad didžiausia vandens problema fiksuojama Šakių kaime.

„Kauno vandenys“ gegužės 28 d. vykdė praplovimo darbus. Tikino, kad problemos jau vakare neliks. Skundų iš gyventojų šiandien nesulaukėme, tad, tikėtina, bėga jau švarus vanduo. Problema iškyla tuomet, kai prasideda šilti orai. Kai prasideda laistymų sezonas. Plėtra miestelyje didžiulė, tad vamzdynai, matyt, neatlaiko. Vandens sunaudojimo kiekis padidėjo daugiau nei du kartus, tad vamzdžiai ir kenčia. Naujų vartotojų prisijungimas taip pat savo padaro“, – antradienį 15min teigė seniūnė, patikslinusi, kad pačios seniūnijos patalpose vanduo tikrai nebuvo toks juodas.

Užsiminė ji ir apie „Kauno vandenų“ planuojamos plėtros pažadus.

„Dirbu seniūnijoje penkerius metus. Tik pradėjau dirbti, pasigirdo kalbų apie plėtrą, tačiau kai kreipėmės raštu dėl to į „Kauno vandenis“, sulaukėme atsakymo, kad iki 2020 metų tikrai nieko nevyks“, – paaiškino L.Mišeikienė.

Domeikavoje šiuo metu priskaičiuojama apie 5 300 gyventojų.

VIDEO: Nufilmuotas iš čiaupo Domeikavoje tekantis juodas vanduo

Vandens suvartojimas išaugo dvigubai

„Kauno vandenų“ technikos direktorius Dainius Gudavičius patikino, kad prasidėjus laistymo sezonui – padidėjus suvartojamo vandens kiekiui, kai kuriuose Kauno miesto mikrorajonuose atsirado vandens drumstumas, kurį sukelia tinkluose nusistovėjusios nuosėdos. Domeikavoje vidutinis tiekiamo vandens suvartojimas nuo 120 kub. m/val. išaugo iki 300 kub. m/val. Atitinkamai išaugo ir vandens tekėjimo greitis.

„Žiemos metu tai buvo vienetiniai atvejai, kai buvo atliekami darbai, susiję su avarijomis vandentiekio tinkluose. Todėl negalime tvirtinti, kad tokia situacija trunka penkerius metus. Po praėjusio savaitgalio dėl pagausėjusio vandens kiekio suvartojimo ir atsiradusio vandens drumstumo avarinė tarnyba gavo iki 30 pranešimų“, – teigė D.Gudavičius.

Specialistų teigimu – vandenyje nėra dalelių, kurios galėtų užkimšti ar kitaip sugadinti buitinę techniką. Vandens kokybę bendrovės laboratorijos specialistai tiria pagal vandens kokybės priežiūros planą – kas antrą savaitę. Iki šiol, pasak „Kauno vandenų“ atstovo, Domeikavos gyventojams paduodamo vandens kokybė atitiko vandens kokybės keliamų reikalavimų normas. Gegužės 29 d. vėl paimtas vandens mėginys iš vandentiekio tinklų.

Atlygins patirtus nuostolius

Gyventojų prašoma skambinti ir atvejus registruoti Lauko vandentiekio tinklų avarinėje tarnyboje tel. Nr. (8 37) 31 35 92. Avarinės tarnybos brigados, pasak D.Gudavičiaus, reaguoja ir vykdo tinklų praplovimo darbus.

„Tačiau problema gali būti ir namo vidaus tinkluose, jei pastarieji nebuvo praplauti. Namo vidaus tinklais rūpinasi administratorius, bendrija ar namo savininkas. Įmonė atsakomybės dėl vandens drumstumo neatsisako ir jeigu gyventojas tokiu atveju buvo priverstas papildomai pirkti vandenį, o vėliau pateiks ir mokėjimo kvitus, įrodys konkretų faktą, su klientu bus tariamasi dėl kompensacijos formos“, – pabrėžė „Kauno vandenų“ atstovas.

Paklaustas, ar tokia problema kamuoja tik Domeikavą, D.Gudavičius atsakė, kad savaitgalį gauti keli pavieniai pranešimai apie tekantį tamsų vandenį Mastaičiuose.

VIDEO: Nufilmuotas iš čiaupo Domeikavoje tekantis juodas vanduo

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų