2012 05 14

Donatas Jankauskas: „Kitoks atostogų skaičiavimas bus patogesnis abiem pusėms“

Nauja atostogų skaičiavimo tvarka, kai jos bus skaičiuojamos darbo dienomis, o ne kalendorinėmis, bus patogesnė tiek darbuotojui, tiek darbdaviui, ir panaikins skaičiavimo „manipuliacijas“, sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.
Donatas Jankauskas
Donatas Jankauskas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Anot ministro, dalis darbdavių leisdavo darbuotojams atostogų dienas skaičiuoti be savaitgalių, ir tai buvo „savęs apgaudinėjimas“.

„Supaprastinus ir skaičiuojant tik darbo dienas bus lengviau darbdaviui – nes jam nebereikės ieškoti išimčių, kai darbuotojas rodo, kad įstatymas jam leidžia imti po 5 kalendorines dienas, ir kad tos kalendorinės dienos apimtų tik darbadienius. Tokių manipuliacijų tiek iš vienos pusės, tiek iš kitos, yra nemažai. Supaprastinimas – tai mes vadiname lankstesniu skaičiavimu – leis abiem pusėms patogesnius dalykus turėti“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė D.Jankauskas.

Anot ministro, nors yra visokių atvejų, tačiau dauguma darbdavių šiuo metu neleidžia atostogauti tik darbo dienomis.

„Iš tikrųjų yra labai daug ir įvairiausių interpretacijų. Jeigu šiandien įstatymai sako, kad viena dalis turi būti ne mažiau kaip 14 kalendorinių dienų, kita dalis paliekama darbdavio ir darbuotojo arba kolektyviniam susitarimui, atsiranda labai daug sumaišties, kur labai priklauso nuo darbdavio. Sakykim, imant 56 kalendorines dienas, jos gali tapti jau per 80 dienų, jeigu taip po 5 dienas dėstyti. Daugeliu atveju lyg ir patys save bandome apgauti“, – sakė ministras.

Vyriausybė siūlo nustatyti 20 darbo dienų vidutinę kasmetinių atostogų trukmę (kai yra penkių darbo dienų savaitė), numatant, kad viena iš atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip paeiliui einančių 10 darbo dienų. Šiuo metu tokių atostogų trukmė yra 28 kalendorinės dienos, o viena jų dalis turi būti ne mažesnė kaip 14 kalendorių dienų.

Dėl nemokamų atostogų galėtų tartis darbdavys ir darbuotojas. Šiuo metu nemokamos atostogos, išskyrus Darbo kodekse numatytas priežastis, gali būti suteiktos tik kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka, todėl jei tokia sutartis nėra sudaryta nemokamų atostogų suteikimas tampa negalimas.

Vyriausybė, siekdama liberalizuoti darbo santykius ir skatinti naujų darbo vietų kūrimą bei mažinti nedarbą, taip pat ketina išplėsti terminuotų darbo sutarčių galimybes, sumažinti išeitines išmokas, paprasčiau iš darbo atleisti pensininkus. Tai numatyta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtose Darbo kodekso pataisose, kurias pirmadienį pasitarime svarstė Vyriausybė.

Vyriausybė teigia, jog darbo santykių liberalizavimas yra viena iš sąlygų norint didinti minimalų mėnesinį atlyginimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai