2008 08 06

Draudžiama nacių simbolika plinta internete

Nors įstatymai draudžia nacių simbolikos naudojimą, šia ideologija grįstos pažiūros nevaržomai ir nekontroliuojamai skleidžiamos internete, o naciams prijaučiančios organizacijos vadai neslepia ketinimų į organizacijos gretas vilioti jaunimą.
Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdžio vėliava su stilizuota svastika
Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdžio vėliava su stilizuota svastika / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Generalinė prokuratūra pripažino nieko nežinanti apie Mindaugo Murzos organizacijos „Vieningasis Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdžio“ internetinį puslapį, kuriame gausu nacistinius lozungus primenančių šūkių.

Puslapis internete veikia jau kurį laiką ir yra išverstas į šešias pasaulio kalbas. Nacionaldarbininkų tinklalapyje gausu aliuzijų į nacistinės organizacijos pažiūras. Naciją jie laiko aukščiausia vertybe, o M.Murzą, persivadinusį Gervaldu, – Vadu. Lyderio gimtadienis yra išskirtas kaip nacionaldarbininkų šventė.

Tinklalapyje gausu pagyrų nacių lyderiams ir jų ideologijai, o nuostatose yra aukštinama tautų rasinė – nacionalinė sąmonė. Partijos steigiamajame dokumente yra vartojamos frazės „pasaulinė judokratija“, „žydiškoji mafija“, o herbas primena nacių aukštintą žydraakį auksaplaukį ariją.

Interneto puslapyje aprašytas privalomas vienerių metų kandidatų į partijos narius bandomasis laikotarpis rodo, kad nacionaldarbininkai stengiasi atsargiai pasirinkti, ką priimti į savo gretas. Bandomasis laikotarpis ir iki priėmimo vykstantys mokymai reikalingi, kad jie patikrintų, ar kandidatai sąmoningai prisijungė prie partijos ir jiems priimtinos jų pažiūros. Susipažinę su partijos ideologija, nariai propaguotų kitiems nacionaldarbininkų idėjas.

Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiąjį prokurorą Rimvydą Valentukevičių laikinai pavaduojantis prokuroras Alvydas Valiukevičius, BNS trečiadienį sakė apie nacionaldarbininkų interneto puslapį nieko pasakyti negalįs.

Kalbėdamas apie žydus niekinančius pasisakymus, prokuroras sakė, kad derėtų patikrinti ir atsargiai įvertinti, ar šie teiginiai turi rasinės, tautinės neapykantos kurstymo bruožų. Be to, prokuroras teigė, esą fiziškai viską sužiūrėti yra neįmanoma. Anot A.Valiukevičiaus, jam būtų sunku vertinti panašaus pobūdžio interneto puslapius. Jo nuomone, visada reikėtų tartis su specialistais. „Reikėtų kiekvieną atvejį vertinti individualiai“, – sakė prokuroras.

Tarptautinės teisės specialistas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės katedros vedėjas Dainius Žalimas be užuolankų M.Murzos organizaciją pavadino naciais, pažymėdamas, kad kai kurios šios organizacijos ideologinės nuostatos yra tiesiog nukopijuotos nuo Adolfo Hitlerio nacionalsocialistų.

D.Žalimas BNS sakė, kad M.Murzos organizacija visiškai atitinka Baudžiamajame Kodekse (BK) apibrėžtą „antikonstitucinės organizacijos“ apibūdinimą. Anot teisininko, norint M.Murzą ir jo sekėjus bausti net nėra būtina, kad ši partija užsiregistruotų, užtenka faktinio organizacijos veikimo: „Faktas organizacijos yra, ji net aktyviai veikia, tikslai ir programinės nuostatos yra labai aiškūs ir deklaruoti, vadovybė yra, beje, irgi nukopijuota nuo nacių“.

D.Žalimas stebėjosi, kodėl ši organizacija vis dar laisvai veikia, o jos vadai tebėra laisvėje. Teisininko nuomone, „Vieningasis Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdis“ akivaizdžiai skatina rasinę ir tautinę neapykantą. BNS paklaustas apie tarptautinius teisės aktus, susijusius su nacistinių ar sovietinių pažiūrų skatinimu, teisininkas priminė Europos Žmogaus Teisių ir Pagrindinių Laisvių Apsaugos Konvenciją, kuri aiškiai apibrėžia saviraiškos ir asociacijų laisvės ribojimus.

Anot tarptautinės teisės specialisto, šiuo metu yra preziumuojama, kad Konvencijos narės yra demokratinės valstybės ir minėtos laisvės negali būti naudojamos griauti demokratiją ar skleisti rasinę, tautinę ir panašią neapykantą. Todėl neapykantą skleidžiančios partijos Europoje yra draudžiamos.

Baudžiamojo kodekso 121 str. už antikonstitucinių grupių ir organizacijų kūrimą ir veiklą numato laisvės atėmimo bausmę nuo trejų iki dešimties metų, o 170 str., reglamentuojantis kurstymą prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę, – baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai