2017 02 01

Du parlamentarai siūlo užtikrinti, kad smurto šeimoje bylos būtų nagrinėjamos pagreitintai

Seimo nariai konservatorius Mykolas Majauskas ir liberalas Vitalijus Gailius siūlo užtikrinti, kad smurto artimoje aplinkoje bylos būtų nagrinėjamos pagreitintai, kitu atveju – būtų sprendžiama dėl kardomųjų priemonių įtariamam smurtautojui.
Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pagal parlamentarų parengtas pataisas, kai pradėtas ikiteisminis tyrimas ir panaudoto smurto artimoje aplinkoje aplinkybės yra aiškios, o baudžiamoji byla dėl tos veikos padarymo turi būti nagrinėjama apylinkės teisme, prokuroras per 48 valandas turėtų kreiptis į teismą su pareiškimu dėl bylos nagrinėjimo pagreitinto proceso tvarka.

Kitais atvejais prokuroras per 48 valandas turėtų kreiptis į teismą dėl kardomųjų priemonių – suėmimo arba įpareigojimo gyventi skyrium, nesiartinti prie nukentėjusio, išskyrus atvejus, kai smurtautojas negyvena kartu su smurtą patyrusiu asmeniu ir jo apsaugą galima užtikrinti skiriant kitas kardomąsias priemones.

Parlamentarai parengė tokių Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pataisų projektą. Dabar įstatymas numato, kad smurto artimoje aplinkoje bylose pareigūnai turi imtis priemonių, kad baudžiamasis procesas būtų baigtas per kuo trumpesnius terminus, tačiau konkrečių nurodymų, kaip tai turi vykti, nėra, kaip ir įpareigojimo per 48 valandas kreiptis į teismą dėl kardomųjų priemonių smurtautojui.

Kaip Seimo nariai pažymi pataisų aiškinamajame rašte, policijos praktika rodo, kad 30 proc. smurto atimoje aplinkoje ikiteisminių tyrimų trunka ilgiau nei 3 mėnesius, nors faktiškai būtinieji veiksmai atliekami per 48 valandas, o tyrimui užtrukus smurtautojas gali paveikti auką.

„Kuo ilgiau trunka tyrimas, tuo didesnė tikimybė, kad nukentėjusysis keis parodymus, atsisakys jų, atsiras poreikis atlikti daug įvairesnių proceso veiksmų parodymų patikrinimui“, – teigiama rašte.

Anot iniciatorių, jų teikiamos pataisos užtikrins smurtą patyrusių asmenų apsaugą nuo pakartotinio smurto: 2014–2015 metų duomenimis, apie 3 tūkst. įtariamųjų baudžiamojon atsakomybėn už nusikalstamą veiką, susijusią su smurtu artimoje aplinkoje, buvo patraukti pakartotinai – nuo dviejų iki aštuonių kartų.

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas po vaiko mirtimi pasibaigusio smurto protrūkio komentuodamas situaciją žurnalistams kaip problemą kovojant su smurtu nurodė ir pernelyg ilgą baudžiamąjį procesą.

Anot jo, smurto artimoje aplinkoje atvejais bylos turėtų būti nagrinėjamos greičiau – per dvi dienas, o ne kelis mėnesius, kad smurtautojas nedarytų poveikio aukai, o šiuo metu tokias bylas paspartinti trukdo tai, kad jos nėra priskiriamos prie prioritetinių, taip pat pernelyg biurokratinis procesas.

„Tyrimas turi būti atliekamas kaip galima operatyviau, mes siūlome, kad didžiąją dalį tyrimų atliktume ir perduotume teismui per dvi paras nuo įvykio, kad smurtautojas negalėtų bendrauti toliau ir daryti poveikio aukai“, – antradienį Seime žurnalistams sakė L.Pernavas.

„Šiandien tyrimai trunka keletą mėnesių, pas mus baudžiamasis procesas perdėm biurokratinis ir nėra pasakyta, kad ta byla yra prioritetinė, ją reikia ištirti per keletą parų. Šitos bylos nėra išskirtos kaip prioritetinės, kad būtų ištirtos per dvi paras, arba kardomoji priemonė būtų pritaikyta per dvi paras, ir procesas per daug biurokratinis“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras.

Anot jo, policija per metus gauna apie 50 tūkst. iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje, pradedama apie 10 tūkst. ikiteisminių tyrimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai