Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 02 21

Dujų verslas Šiaulių sodų bendrijoje: įstatymai leidžia, bet nuo to mažiau nedvokia

Šalia Šiaulių esančiuose Margių soduose tarp gyventojų kilo kiaušinių kvapo konfliktas. Tiksliau – buitinių dujų. Vienas gyventojas namuose sandėliuoja tuščius ir pilnus dujų balionus. Kaimynai dėl to jaučiasi nesaugūs, o dažnai ir kvapas nekoks sklinda. Įstatymiškai visi teisūs, tačiau žmogiškos teisybės nė su žiburiu nerasi.
Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose
Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose / Laimono Kero nuotr.
Temos: 2 Šiauliai Propanas

Laimonas Keras, „Margių“ sodininkų bendrijos pirmininkas jau daugelį metų bando sudrausminti vieną gyventoją – Tomą Norvilį, kuris savo kieme laiko porą dešimčių dujų balionų. Prmininkas kartais užtikdavo, kad T.Norvilis daro rimtų pažeidimų.

Laimono Kero nuotr./Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose
Laimono Kero nuotr./Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose

„Kaimynai skundžiasi. Turiu kažką daryti. Toks jausmas, kad gyventojų nuomonė niekam nerūpi. Žmonių nuomonė niekam nesvarbi.

Manau, kad leidimas sandėliuoti dujų balionus kolektyvinių sodų teritorijoje yra neteisėtas, jei su tuo nesutiko sodų bendrija, gyventojai“, – teigia pirmininkas, nesulaukęs pagalbos nei iš įvairių inspekcijų, nei savivaldybės.

O jei iš pradžių? T.Norvilis savo namuose sandėliuoja dujų balionus sodų bendrijos teritorijoje, juos pildo savo įmonėje, esančioje visai kitoje vietoje. Teisiškai veikla vyksta ne čia.

Viskas lyg ir tvarkoje, tačiau sodininkų bendrijos dėl tokios ūkinės veiklos niekas nieko neatsiklausė. Savivaldybė į kreipimąsi atsakymą pateikė po metų ir jis buvo labiau naudingas dujininkui.

Instancijos – bedantės

Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos viršininkas Jurgis Dumbravas apie šią situaciją išsiaiškino viską, tačiau vargu, ar tai ką nors pakeis.

Per patikrinimą nurodyta bendrovei pašalinti tris nustatytus pažeidimus, kurie pašalinti laiku.

Jis priminė, kad Šiaulių miesto savivaldybės administracija kreipėsi į inspekciją sausio 7 dieną su prašymu įvertinti UAB „Denesa“ pasirengimą vykdyti mažmeninės prekybos suskystintomis naftos dujomis veiklą Margių soduose.

Sausio 14 dieną pareigūnas nustatė, kad UAB „Denesa“ vadybiniai ir technologiniai pajėgumai bei prekybos vieta atitinka teisės aktuose nustatytus techninės saugos reikalavimus.

Priminė, kad 2014 m. pabaigoje ir keletą kartų 2015 m. į inspekciją kreipėsi sodininkų bendrijos „Margiai“ valdybos pirmininkas dėl galimų pažeidimų.

Inspekcija ir tuomet atliko faktinių aplinkybių patikrinimus. 2014 metais pažeidimų nenustatyta. Per kitą patikrinimą nurodyta bendrovei pašalinti tris nustatytus pažeidimus, kurie pašalinti laiku.

Laimono Kero nuotr./Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose
Laimono Kero nuotr./Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose

Savivaldybė iš savo varpinės tik kraipo galvą – leidimas galioja, tai žmogus ir prekiauja. Pažadėjo labiau įsigilinti į situaciją. Gal iš tiesų veikla vykdoma neteisėtai ant valdiškos žemės? O gal tikrai verslininkui derėtų atsiklausti kaimynų nuomonės?

Tiek dujų gali laikyti kiekvienas!

T.Norvilis profesionaliai apgynė savo teises: „Ne kaimynai mane puola, o vienas asmuo – pirmininkas. Jis turi asmeninių sąskaitų. Prieš keletą metų jis siaurame kelyje tyčia kliudė mano automobilį ir pasišalino iš įvykio vietos. O dėl dujų – nė viena instancija nėra manęs nubaudusi.“

Viskas pagal taisykles – ne daugiau 470 kilogramų. Tiek dujų galėtų namie laikyti kiekvienas Lietuvos pilietis.

Į kaltinimą sąskaitų suvedinėjimu pirmininkas atsakė trumpai: „Aš šiuos įvykius seniausiai užmiršau – tik jis prisimena. Man žmonės skundžiasi. Privalau jiems padėti.“

Anot verslininko, jis savo namuose laiko leidžiamą kiekį balionų, talpina juos specialiame konteineryje.

Viskas pagal taisykles – ne daugiau 470 kilogramų. Tiek dujų galėtų namie laikyti kiekvienas Lietuvos pilietis.

„Tai atitinka 23 pilnus elementarius dujų balionus. Tuščių galiu laikyti kiek tik noriu. Kadangi aš prekiauju, man galioja truputį kitos taisyklės – privalau balionus laikyti konteineryje. Kiti piliečiai juos gali laikyti kaip tik nori“, – gynėsi verslininkas.

Jis pasakoja, kad čia atvyksta užplombuoti balionai ir laukia, kuomet juos kas nors nupirks. Verslininkas pripažįsta, kad jam buvo reikalingas savivaldybės leidimas tokiai veiklai, tačiau kaimynų nuomonė – nebūtina.

T.Norvilis tvirtina, kad naujoviški balionai dabar dar saugesni. Jie turi ventilius, kurie suveikia esant pavojingam slėgiui. Balionų nederėtų laikyti ant tiesioginių saulės spindulių. Jie nebaisūs, jei niekas į ugnį neįmeta.

Vištas laikyti draudžiama, o dujas – ne

Dar dujininkas informavo, kad rūkyti šalia dujų būtų pavojinga. Tačiau nieko neužsiminė apie šašlykų kepimą. Būtent apie tai ir dar daugiau prabilo T.Norvilio kaimynės.

Laimono Kero nuotr./Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose
Laimono Kero nuotr./Dujos „Margių“ kolektyviniuose soduose

Pirma – jos bijo. „Viskas gerai, kol nenutiko nelaimė. Ne vieta tokiems dujų kiekiams tarp gyvenamųjų namų. Mums jau vienas balionas virtuvėje nepatinka, o ką kalbėti apie dvidešimt už tvoros“, – kalbėjo viena kaimynė.

Kita pritarė, nes kone kasdien turi klausytis balionų barškėjimo. Taip pat kiekvieną kartą gerokai dreba kinkos, kai šeima užsimano lauke išsikepti šašlykų.

Kiekvieną kartą gerokai dreba kinkos, kai šeima užsimano lauke išsikepti šašlykų.

Visa tai – baimės, kurios tarsi neturi jokio pagrindo, kol nieko blogo nenutinka. Tačiau abi moterys labiau baiminasi dėl kaimyno neatsakingumo.

„Kartais girdime, kaip šnypščia iš balionų išleidžiamos dujos. Ar ir tai leistina? Kartais jaučiame dujų kvapą. Gal sprogs, o gal ir ne – kokio velnio turime gyventi tokiose spėlionėse? Mes negalime užfiksuoti kiekvieno pažeidimo, o inspektoriai prieš atvykdami perspėja“, – niršo moterys.

Viena kaimynė akcentavo ir gana teisinį klausimą: „Netoliese pas mus yra dujų pilstymo stotis. Ji turi apsauginę zoną, į kurią patenka mano namas. T.Norvilio namas – tuo labiau.

Netikiu, kad jam saugumo zonos taisyklės negalioja. Aš turėjau problemų dėl savo namo, nes prieš keletą metų minėta zona buvo praplėsta. Aš negalėjau tuščioje sodų teritorijoje vištų laikyti, o dujas – galima.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs