Lietuviai nemėgsta visų imigrantų
Kaip rodo tyrimai, lietuviai kol kas neskiria karo pabėgėlių nuo ekonominių imigrantų. Paskelbus apie privalomą pabėgėlių priėmimą viešoji erdvė prisipildė nepasitenkinimo. Šalies gyventojai labiausiai įsiuto dėl musulmonų, baimindamiesi galimų terorizmo išpuolių bei nepažįstamos kultūros. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas pareiškė, kad Lietuva negalinti priimti musulmonų, nes „neaišku, kas paslėpta po jų moterų drabužiais“.
94 proc. čekų mano, jog visi pabėgėliai turėtų būti deportuoti atgal į gimtines.
Eurobarometro tyrimų duomenis, lietuviai priešiškai nusiteikę bet kokių imigrantų atžvilgiu. 58 proc. tautiečių nesutinka, kad imigrantai prisideda prie šalies gerovės augimo.
Su itin menka imigracija susidūrę lietuviai prieštarauja atvykėliams ne iš ES šalių, šį reiškinį neigiamai vertina net 70 proc. piliečių. Nors lietuviai nepritaria net karo pabėgėlių imigracijai, savo tautos emigraciją į bet kurią ES šalį net 90 proc. tautiečių vertina teigiamai.
Lietuvos valdžia pripažįsta, kad be gyventojų pagalbos pasirūpinti pabėgėliais veikiausiai nesugebės. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė tvirtino prašanti pagalbos savivaldybių ir siekianti bendradarbiauti su gyventojais, galinčiais bet kokiais būdais padėti užsieniečiams integruotis.
Dalis tautiečių pasirengę su naujais gyventojais pasidalinti ne tik drabužiais ar namų apyvokos daiktais, bet ir stogu virš galvos. Kai kurie šalies vaikų globos namai pasiruošę priimti tėvų netekusius mažuosius migrantus.
Taip pat imigrantams ruošiamos ir darbo vietos. Įmonės, kurių darbuotojams nebūtinas specialus išsilavinimas ar ilgametė patirtis, svarsto galimybę įdarbinti ir apmokyti užsieniečius kvalifikacijos nereikalaujančioms pareigoms užimti, pavyzdžiui, fabrikuose, gamyklose ar cechuose.
Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta iniciatyva „Priimsiu pabėgėlį“. Idėją parėmė daugiau nei 3 tūkst. lietuvių, siūlančių atvykėliams įvairią pagalbą, įskaitant ir pastogę.
Britai pakeitė nuomonę
Nacionalizmu garsėjantys britai buvo prieš pagalbą pabėgėliams, tačiau visuomenės nuomonę kardinaliai pakeitė paskendusio trimečio siro berniuko nuotrauka.
Gyventojai ėmė siūlyti vyriausybei priimti daugiau pabėgėlių, o kolegos politikai – spausti premjerą Davidą Cameroną pateikti konkrečius skaičius. Ministras pirmininkas šią savaitę viešai pareiškė, jog iki 2020-ųjų Didžioji Britanija priims mažiausiai 20 tūkst. sirų.
Daugiau nei 430 tūkst. britų pasirašė peticiją, reikalaujančią suteikti prieglobstį dar daugiau imigrantų. Daugiau nei 110 tūkst. britų pateikė peticiją, prašančią apskritai sustabdyti imigraciją ir uždaryti visas šalies sienas.
Tragiškiems vaizdams sukrėtus visuomenę britai ėmė organizuoti labdaringus renginius, kuriuose renkamos aukos pabėgėliams. Šalies šefai ruošia prabangias vakarienes, o už jas gautus pinigus aukoja stovyklose apgyvendintų pabėgėlių maistui.