„Jie daugiau, atrodo, kad gąsdina Vilniaus miesto gyventojus, kelia paniką, nors iš esmės nėra net teorinio pagrindo tą daryti“, – BNS ketvirtadienį sakė E.Misiūnas.
Vilniaus miesto savivaldybė pranešė, kad pratybas imituojant branduolinę avariją Baltarusijoje ir evakuojant dalį gyventojų rengs rugsėjo 5 dieną.
Per jas bus bandoma įvertinti savivaldybės įmonių grupės, kitų tarnybų pasirengimą grėsmėms, bus imituojamos ir kibernetinės atakos.
E.Misiūnas tvirtino, kad Vilnius nepatenka į planuose numatytą 30 kilometrų aplink elektrinę zoną, iš kurios būtų evakuojami gyventojai avarijos atveju.
Pasak jo, Vilnius yra vadinamojoje 100 kilometrų zonoje, kur gelbstint gyventojus numatyti kiti veiksmai.
„Negaliu niekaip pateisinti kompetencijos stokos. (...) Arba jie plano nepaskaitė, arba yra kokios nors kitos priežastys, sunku pasakyti“, – kalbėjo ministras.
Politikas tvirtino, kad savivaldybės planuojamos rengti pratybos nederintos su ministerija, policija ar ugniagesiais gelbėtojais.
Anot jo, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas mokymus dėl gyventojų apsaugos avarijos atveju rengs spalio pradžioje.
„Tai bus normalios pratybos, su visomis savivaldybėmis, kurios patenka į tą situaciją. Dabar mes kaip tik siuntinėjame savivaldybėms paraiškas, deriname scenarijus“, – sakė E.Misiūnas.
Sostinės savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis tvirtino pratybas rengiantis dėl to, kad centrinė valdžia vangiai rengiasi Astravo elektrinės darbo pradžiai ir galimiems incidentams.
Pasak jo, blogiausiu atveju iš Vilniaus tektų evakuoti apie 50 tūkst. gyventojų.
Atominė elektrinė Baltarusijos mieste Astrave statoma apie 50 kilometrų nuo Vilniaus ir mažiau nei 30 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Pirmojo jėgainės reaktoriaus paleidimo data numatyta šiemet rudenį.
Lietuvos Vyriausybė sako, kad jėgainė statoma nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Baltarusija tokius priekaištus kategoriškai atmeta.