2018 04 27

Egidijaus Vareikio pavardė atsidūrė Europą sukrėtusiame korupcijos skandale: pripažįsta tik nepaklusęs frakcijai

Viename didžiausių pastarųjų metų Europos korupcijos skandalų netikėtai atsirado ir Seimo nario Egidijaus Vareikio pavardė. Dabartinis valstiečių žaliųjų frakcijos Seime atstovas minimas Europos Tarybos (ET) Parlamentinės Asamblėjos korupcijos ataskaitoje.
Egidijus Vareikis
Egidijus Vareikis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Pagrindinis Europą sukrėtusio skandalo herojus – Europos Liaudies partijos atstovas, 2016 metais ET Parlamentinės Asamblėjos prezidentu tapęs Pedro Agramuntas.

Įtariama, kad iš Europos konservatorių gretų jau pašalintas ispanas organizavo masinį balsų pirkimą, stengdamasis padėti Azerbaidžano valdžiai nuslėpti žmogaus teisių pažeidimus šioje valstybėje.

Anksčiau žiniasklaidos dėmesio centre buvo atsidūręs ir Italijos parlamento narys Luca Volonte. Buvo įtariama, kad jis gavo pinigų tiesiogiai iš Baku, kad spaustų vykdyti Azerbaidžanui palankią politiką.

Ataskaitoje minimi ir kiti Europos Liaudies partijos bei kitų frakcijų politikai, susiję su P.Agramuntu galimai korupciniais ryšiais ir pasinaudoję jo siūlymais.

Keliavo susitikti su Sirijos režimo lyderiu

Paskutine vinimi P.Agramunto karjeroje tapo 2017 metų balandžio mėnesio vizitas Sirijoje. Su rusų delegacija vykęs tuometinis ET Parlamentinės Asamblėjos prezidentas savavališkai susitiko su nusikaltimais žmoniškumui kaltinamu Sirijos režimo lyderiu Basharu al-Assadu, nepaisant to, kad neseniai buvo įvykusi cheminio ginklo ataka Idlibe. Šį susitikimą itin plačiai nušvietė propagandiniai Kremliaus kanalai.

Po skandalingosios kelionės ispanas sulaukė balsavimo dėl nepasitikėjimo ir buvo pašalintas iš posto. Tuo pat metu pradėtas vykdyti korupcijos Parlamentinėje Asamblėjoje tyrimas parodė, kad P.Agramuntas ir jo bendrai buvo užmezgęs korupcijos tinklą, kuris padėdavo prastumti jam palankius sprendimus.

Sputnik/Pedro Agramuntas
Sputnik/Pedro Agramuntas

Vienu ryškiausių pavyzdžių tapo balsavimas dėl Azerbaidžane vykstančių žmogaus teisių pažeidimų ir žodžio laisvės varžymo. Ataskaitoje skelbiama, kad Azerbaidžano lyderio Ilhamo Alijevo režimas pirko balsus tikrąja to žodžio prasme.

Suomių politikas Jaako Laakso ir belgas Stefas Gorisas dalyvavo pinigų paskirstymo schemoje. Į šį procesą įsivėlusiems Parlamentinės Asamblėjos politikams viešbučių kambariuose buvo paliekamos krūvelės 500 eurų banknotų. Ataskaitoje skelbiama, kad su grynųjų pinigų pluoštu buvo pastebėtas ir pats P.Agramuntas.

Papirkinėjimo skandale įtarimai krito ir ant lietuvio

Panašių papirkinėjimo ar prekybos įtaka atvejų ataskaitoje minima ir daugiau. Kaip vienas iš galimos įtakos ir papirkinėjimo pavyzdžių minimas Lietuvos atstovo E.Vareikio mįslingas pasirodymas posėdyje.

2013 metais tuomet Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijai atstovavęs politikas atvyko į ET Parlamentinės Asamblėjos sesiją, nepaisant to, kad po pasirodymo viešai išgėrus bei smurto prieš žmoną buvo suspenduotas nuo dalyvavimo tarptautiniuose renginiuose.

E.Vareikis, jo teigimu, savo lėšomis vyko į posėdį Strasbūre. Jis pripažino, kad nepakluso TS-LKD nurodymui, tačiau teigė, kad taip darė dėl atsidavimo darbui. Balsavimo ataskaitos išties rodo, kad E.Vareikis nebalsavo sesijos metu ir dalyvavo tik kaip demokratines institucijas Bosnijoje ir Hercegovinoje vertinančios grupės pranešėjas.

Bet rimčiausias įtarimų šešėlis krinta dėl to, kad E.Vareikis galėjo būti kviečiamas būtent balsavimui dėl P.Agramunto išrinkimo Europos Liaudies partijos frakcijos vadovu. Ataskaitoje metamas netiesioginis kaltinimas, kad lietuvis politikas keliavo ne savo lėšomis ir ne savo iniciatyva pažeidė konservatorių draudimą.

Teigia keliavęs už savo lėšas, o balsavime nedalyvavęs

15min susisiekus su E.Vareikiu, šis pripažino keliavęs į Strasbūrą ir nepaklusęs tuometinei savo frakcijai. Bet, jo teigimu, taip jis elgėsi norėdamas išlaikyti svarbią poziciją ET Parlamentinėje Asamblėjoje ir jausdamas pareigą dalyvauti pranešime apie Bosniją ir Hercegoviną.

Šios kadencijos Seime valstiečių žaliųjų frakcijos nariu tapęs politikas pateikė ir balsavimo dėl P.Agramunto išrinkimo protokolą, kuriame jo parašo nėra. Tokiu būdu E.Vareikis tvirtina nebalsavęs už skandalingąjį ispaną ir neturįs su juo jokių ryšių.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Egidijus Vareikis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Egidijus Vareikis

„Ten informacija yra neteisinga. Aš tame balsavime nedalyvavau“, – tikino politikas. „Ten yra cituojamas kažkoks nežinomas asmuo, kuris mano, kad lietuvis buvo atvažiavęs specialiai į Strasbūrą balsuoti dėl Agramunto. Tai aš tokiame balsavime nedalyvavau ir frakcijos posėdyje nedalyvavau“, – pasakojo E.Vareikis.

Pats politikas pabrėžė, kad korupcijos tyrėjai nerašė jam jokių paklausimų ir nekvietė jokiems pasiaiškinimams, nors apklausė keliasdešimt žmonių.

„Aš važiavau, bet važiavau visai kitais reikalais ir nei frakcijos posėdyje, nei balsavime nedalyvavau“, – sakė jis.

Buvęs konservatorius pripažino, kad keliavo be partijos leidimo. „Taip, nusižengiau frakcijos taisyklėms. Frakcija neleido važiuoti, bet nenubaudė manęs už tai“, – pripažino dabar valstiečių žaliųjų gretose esantis politikas.

Vyko savo lėšomis dėl Bosnijos ir Hercegovinos

Paklaustas apie kelionės apmokėjimą E.Vareikis tikino, kad už viską mokėjo pats.

Yra išduoti balsavimo biuleteniai ir aš ten pasitikrinau, kad nebūtų jokių problemų, balsavime nedalyvavau, – aiškino E.Vareikis.

„Man reikėjo tvarkyti kitus reikalus. Buvau pranešėjas Bosnijos ir Hercegovinos klausimais. Bet apie tai, ką ten rašo dėl balsavimo, tai balsavime aš nedalyvavau. Yra išduoti balsavimo biuleteniai ir aš ten pasitikrinau, kad nebūtų jokių problemų, balsavime nedalyvavau“, – aiškino E.Vareikis.

„Jeigu jūs pasižiūrėtumėt rimtai, tai pamatytumėt, kad situacija buvo tokia: man neleido važiuoti, bet iš delegacijos manęs nepašalino. Aš labai prašiau frakcijos, kad manęs nepašalintų, nes kai prarandi pranešėjo vietą, prarandi vietą išvis, tai visas tas įdirbis daugelio metų pranyksta. Buvau atsidavęs, kad neprarasčiau visų pozicijų, tai važiuodavau ir dienai, ir dviem, ne savaitei visai. Suprantate, išlaidos nemažos. Gyvenau viešbutyje už keturiasdešimt eurų“, – skundėsi Seimo narys.

„Po penkerių metų aš tų sąskaitų neturiu, bet jei būtų čia kriminalas, tai tam viešbutyje gal rastume“, – svarstė politikas, paklaustas, ar galėtų įrodyti, jog už gyvenimą Strasbūre mokėjo savo lėšomis ir nesulaukė P.Agramunto ar jo bendrų paramos.

„Mokėdavau grynais, kai iš savo kišenės. Kartais ir kortele. Jei čia kriminalas, tai būtų galimą tą sąskaitą patikrinti“, – sakė E.Vareikis.

Tikina įtakos nepatyręs

Paklaustas apie ryšius su korupcijos ataskaitoje minimu, grynuosius kitiems dalinusiu suomiu J.Laakso E.Vareikis sakė pažįstantis šį asmenį.

„Kaip žmogų jį žinau“, – sakė jis, pabrėždamas, kad per dalyvavimo laiką užmezgė ryšius su daug kolegų, bet jokių pinigų už balsavimą neėmė ir jokio bandymo paveikti nepatyrė.

„Mes Europos Taryboje šnekamės visaip apie viską... Šnekamės ir apie Ukrainą, ir apie Azerbaidžaną, bet kad taip būtų, kad balsuoti už kažką ir būtų atsilyginta, tai nebuvo tokių dalykų“, – dėstė E.Vareikis.

Mes Europos Taryboje šnekamės visaip apie viską, – dėstė E.Vareikis.

Paklaustas, kaip vertina P.Agramunto darbą, E.Vareikis atsiduso ir teigė vertinąs labai blogai.

„Jei ten matote dokumentus, tai mūsų yra pasisakymas apie jį. Iš mūsų frakcijos buvo Emanuelis Zingeris, Kęstutis Masiulis ir nuomonės vienodos“, – apie bendrą P.Agramunto pasmerkimą Europos Liaudies partijoje kalbėjo valstiečių žaliųjų frakcijos Seime atstovas.

A.Kubilius apie E.Vareikio keliones: „Buvo paklydęs kažkur ten Europoje, šiaip taip suradom“

Tuometinis TS-LKD frakcijos Seime vadovas Andrius Kubilius teigė, kad su E.Vareikiu konservatoriai turėjo nemažai problemų. Pas valstiečius žaliuosius prisiglaudęs buvęs konservatorius liūdnai pagarsėjo dėl smurto šeimoje ir priklausomybės nuo alkoholio, įpainiojusios jį į nesmagias istorijas.

„Buvo jo alkoholio vartojimo problema. Buvo tas incidentas oro uoste, paskui jis buvo paklydęs kažkur ten Europoje, šiaip taip suradom. Tada priėmėm sprendimą frakcijoje, kad iki kadencijos pabaigos niekur nekeliaus“, – pasakojo A.Kubilius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Kubilius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Kubilius

Paklaustas, ar prisimena savavališką E.Vareikio kelionę į Strasbūrą, A.Kubilius teigė detalių nežinąs.

„Išvyko be frakcijos žinios“, – teigė buvęs konservatorių lyderis. Jis pabrėžė, kad E.Vareikio tuometinis dalyvavimas ET Parlamentinėje Asamblėjoje nebuvo kontroliuojamas ir ataskaitų už savo veiklą jis neteikdavo.

„Jei būdavo kažkas svarbaus, tai papasakodavo, bet jokių formalių ataskaitų mes nereikalaujame. Jo pozicija buvo visiškai savarankiška“, – sakė A.Kubilius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų