Kelyje į Eišiškes kryžiai, koplytėlės pasitinka ties kiekvienu kaimu. Net ten, kur vos kelios trobos, dažnai – apleistos, stovi gerokai atokiau nuo kelio.
Pjauta atšipusiu pjūklu
Kaip tik vienoje iš tokių kryžkelių šalia Viškūnų kaimo savaitgalį vandalas, vienas ar su bendrais, pasikėsino nupjauti tik šiemet pastatytą kryžių. Pirmadienį apie pietus prie kryžiaus darbavosi netoliese gyvenantis vyras. Jis 15min atvirai prisipažino neturįs supratimo, kas galėjo taip pasielgti. Esą vietinių gyventojų nėra daug, tad gal kas nors iš toliau, iš Eišiškių, tarkim.
„Bet, matyt, pjūklas atšipęs buvo, o gal jėgų nelabai daug turėjo, – rodydamas žymes, kaip mėginta nupjauti jų kaimo kryžių, kalbėjo Viškūnų gyventojas. – Tvirtas tas mūsų kryžius, tik šiemet pastatytas, tai ir nenuvirto. Pagauti ir rankas tokiam nukapoti, nes kam gi jos jam reikalingos.“
Šis kryžius nukentėjo naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Kaimo namai stovi kiek toliau nuo kryžkelės, tad kas čia ką matys.
„Vakar kunigas buvo atvažiavęs, pažiūrėjo, persižegnojo ir išvažiavo. Ką čia ir bepasakysi, – dirbdamas kalbėjo vyras, kuris varžtais ir geležinėmis plokštelėmis kryžių sutvirtino, dar žadėjo ir skarda aptraukti, kad gražiau atrodytų. – Aš stogus dengiu, tai moku, padarysiu. Pasitarėm su tėvais ir nusprendėm, kad reikia iš karto sutvarkyti.“
Išgirdęs pastebėjimą, kad važiuojant Eišiškių link kryžių pakelėse tikrai daug, jis liūdnai ir kiek ironiškai šyptelėjo: „Taip, laukia savo eilės.“
Nelabai linksmai apie situaciją kalbėjo ir pačiose Eišiškėse sutikti žmonės. „Nei Dievo, nei žmonių nebijo tokie. Kur matyta, prie pat bažnyčios nupjovė kryžių“, – piktinosi banke dirbanti moteris.
Net gandai nesklando
Pagauti ir rankas tokiam nukapoti, nes kam gi jos jam reikalingos, – išdrožė Viškūnų gyventojas.
Vietinė senutė irgi svarstė, koks gi žmogus turi būti, kad kryžius vieną po kito pjaustytų.
„Mačiau prie bažnyčios nupjautą kryžių, bet nieko mes nežinom, gyvenam kitoje miestelio pusėje, vakarais nevaikštom, nieko nematom. Gal jaunimas, kas vėliau kur išeina, ką nors matė. Tik nuėjau į bažnyčią, o ten sako: žiūrėk, kryžius nupjautas guli. Kas ir kodėl padarė, nieko negaliu pasakyti“, – kalbėjo moteris.
Violeta, Eišiškėse gyvenanti pusantrų metų, irgi antrina kaimynėms – net gandų po miestelį apie galimą kaltininką niekas negirdėjo. „Žmonės tik kalba, kad va, prie bažnyčios nupjovė kryžių. O šiandien autobuse išgirdau, kad netoliese, skirtinguose kaimuose net tris kryžius suniokojo. Mes su vyru abu buvom šokiruoti, labai nemalonu“, – kalbėjo moteris.
Eišiškių seniūnas Miroslavas Bogdiunas irgi tik skėsčioja rankomis: po pastarojo išpuolio per rinkimus spalio 9-osios naktį praėjo jau daugiau nei mėnuo, tačiau kaltininkų iki šiol niekas nerado.
„Norėčiau žinoti, kas vyksta, bet kol kas niekas negali paaiškinti. Nei policija, nei patys ką nors žinome. Buvo per rinkimus, tai galvojome, kad susiję su politika, gal kam kas nepatinka. Bet dabar ir politikos nėra, tai gal siejasi su tikėjimo dalykais, – svarstė M.Bogdiunas. – Niekados to nebuvo, kad pradėtų pjaustyti kryžius. Gyventojų dauguma – krikščionys, praktikuojantys, tad apie tai, kad nupjautų kryžius, net pagalvoti sunku.“
„Net sovietmečiu nebuvo taip“
Seniūnas užsimena, kad vietos gyventojai svarsto, jog tai padaryti galėjo tik psichiškai nesveikas žmogus, tačiau turintis pakankamai nuovokos sėkmingai išvengti teisėsaugos ir liudininkų.
„Gal jis jaučia malonumą, kad apie jį šnekama – ne tiesiogiai, bet kaip apie vykdytoją. Policija dirba, bet jau mėnuo praėjo nuo praėjusių įvykių, kol kas apie konkrečius dalykus policija neinformavo. Dirbama, bet norėtųsi rezultatą matyti“, – kalbėjo M.Bogdiunas.
Pasak Eišiškių seniūno, versijų būta, bet jos nepasitvirtino. „Nupjautas kryžius prie bažnyčios išties yra įžūlumo viršūnė. Aš irgi netikiu, kad niekas nematė, bet gal žmonės bijo pasakyti ar kažką. Kaimuose prie kryžkelių namų nėra, lengva pasislėpti, praleisti važiuojantį automobilį, jeigu ten toks važiuoja, ir toliau savo darbą daryti. O čia aplinkui žmonės, šunys loja. Nežinau, kaip paaiškinti“, – svarstė seniūnas.
Eišiškių seniūnas sako, kad vien jo seniūnijoje yra apie dešimt kryžių. „Net sovietmečiu nebuvo taip, kad kryžius pjautų, nors ir santvarka kitokia buvo, ir tikėjimo neleisdavo... Tokio didelio masto incidentų tikrai niekada nėra buvę“, – nelinksmai kalbėjo M.Bogdiunas.
Miestelyje kalbama, kad Eišiškėse pasidarė neramu gyventi – kažkas pjausto kryžius, savaitgalį buvo apvogtas gyvenamasis namas, kol jo šeimininkai buvo išvykę. Seniūnas neslepia, kad jam nerimą kelia įgyvendinama policijos reforma: „Reaguoja gal greitai, bet išaiškinamumas nusikaltimų kol kas nelabai, rezultatų nėra.“
Tyrimas vyksta
Net sovietmečiu nebuvo taip, kad kryžius pjautų, nors ir santvarka kitokia buvo, ir tikėjimo neleisdavo..., – kalbėjo M.Bogdiunas.
Šalčininkų rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Urbonas konkrečiais įtarimais dalintis nėra linkęs. Viršininko teigimu, vyksta ikiteisminis tyrimas, kol kas informacijos, kuria galima būtų dalintis viešai, nėra. Tačiau viršininkas tikino, kad policija daro viską, jog kaltininkas būtų surastas ir nubaustas, o tokie dalykai nesikartotų.
„Tik laiko klausimas, kada tas asmuo ar asmenys bus nustatyti“, – tvirtino S.Urbonas, bet atsisakė net svarstyti, ar tai daro vienas, ar grupė asmenų: „Kai turėsiu įtariamus asmenis šalia, aš jų ir paklausiu, padarė jie tai, ar nepadarė. Mes turime tam tikrų minčių, galbūt ir tie patys asmenys čia visur taip daro, nes anksčiau nebuvo tokių įvykių Lietuvoje.“
Šalčininkų rajono policijos viršininkas prisiminė atvejus, kai jauni žmonės vartė kapinėse paminklus, tačiau kad tikslingai kas nors verstų katalikiškus kryžius – jis neprisimena: „Šalčininkų rajone tų kryžių yra tiek, kiek niekur kitur Lietuvoje, visuose kaimuose. Ir kiekvienam žmogui jų pastatytas labai brangus. Vyksta intensyvus tyrimas, bet kada ką nors žinosime, negaliu pasakyti. Kreiptasi yra į gyventojus, nelabai noriu tikėti, kad niekas nieko nežino.“
Anonimiškumą užtikrina
Ir išties – Eišiškėse pranešimų apie tai, kad policija laukia bet kokios gyventojų informacijos apie padarytus nusikaltimus, galima rasti visur: ant seniūnijos, įstaigų, bažnyčios durų. S.Urbonas teigia, kad anonimiškumą užtikrins visiems, kurie suteiks bet kokios informacijos, už vertingas žinias numatytas ir atlygis. Tačiau kol kas skambučių beveik nesulaukiama.
Policijos pareigūnai svarsto, kad tai padaryti galėjo psichinių sutrikimų turintis žmogus.
„Normalus žmogus to nedarytų, ar jis katalikas, ar ne. Juk ir musulmonų mes neturim, o ir normalus musulmonas tikrai nepjaustytų kito tikėjimo žmonėms svarbaus simbolio. Ekspertų nuomone, greičiausiai turim sveikatos problemų kamuojamą žmogų. Vagiantis ar plėšikaujantis žmogus turi aiškų tikslą – pasipelnyti. O čia kas? Katalikų pažeminimas gal“, – kalbėjo Šalčininkų rajono policijos viršininkas.
Primename, kad praėjusį savaitgalį Eišiškių apylinkėse buvo suniokoti trys kryžiai. Antrojo Seimo rinkimų turo dieną medinis kryžius buvo nuverstas prie Eišiškių bažnyčios, o per pirmąjį – dažais ištepliotas paminklas ir skulptūra.
Pirmuosius du atvejus linkta sieti su rinkimais, nors tai irgi kelia abejonių – Seimo narys Šalčininkų rajone išrinktas per vieną turą, tad jokių balsavimų spalio 23-iąją Eišiškėse nebuvo.
Nelinkstama prie versijos, kad tai susiję ir su tautiniais klausimais. Šiame krašte gyvena daugiausia lenkai, tačiau dažais ištepliotas paminklas yra skirtas visiems Eišiškių gyventojams, kurie buvo priversti palikti savo gimtąjį kraštą 1939–1959 m. Atminimo žodžiai ant kryžiaus užrašyti lietuvių ir lenkų kalbomis. Paminklas nuo vandalų nukentėjo ne pirmą kartą.