Valstybės dienos minėjimo ceremonijos atidarymo metu nuskambėjo trys Lietuvos šaulių sąjungos Garbės kuopos šaulių stilizuotos salvės už Tėvynę, už Lietuvos kariuomenę bei policiją ir už sėkmę.
Sveikinimo žodį tarė Lietuvos policijos kapelionas Algirdas Toliatas ir sveikatingumo komplekso Pažaislio vienuolyne direktorė Indra Ramanauskienė.
Renginio metu vyko ir karių bei policijos pareigūnų apdovanojimai už nuopelnus. Vakaro atmosferą sukurti padėjo Karinių oro pajėgų orkestro ir Kauno valstybinio muzikinio teatro atlikėjų Nomedos Vilkanauskaitės–Kukulskienės ir Egidijaus Bavikino koncertas. Nuotaikingą šokį pristatė Kauno sportinių šokių klubas „Junda“. O Ansamblis „Ainiai“ atliko naują savo programą „Retro“.
Nemunu per Lietuvą
Aktoriui Andriui Žiurauskui vedant viktoriną, laukta projekto „Nacionalinė ekspedicija: Nemunu per Lietuvą“ finišo. Ekspedicijos dalyviai apie 21 valandą pasiekė Kauno marių krantą ir buvo sutikti garsiais plojimais. Renginio metu visi norintys galėjo paspausti ranką ir užduoti klausimų ką tik grįžusiems projekto dalyviams bei įsiamžinti su jais nuotraukose.
Sutiktuvėse ir susitikime dalyvavo bei karštais įspūdžiais dalinosi ekspedicijos vadovas Alfredas Bumblauskas bei įgulos nariai: LRT vadovas Audrius Siaurusevičius, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, lenktynininkas Benediktas Vanagas (keliavęs kartu su sūnumi Nojumi), etnomuzikologė Zita Kelmickaitė, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, atlikėjas Gabrielius Liaudanskas–Svaras (plaukęs su sūnumi Mykolu) ir kariškis Arūnas Valinskas jaunesnysis.
„Buvo dienų, kai 200 kartų reikėjo lipti iš laivų ir juos stumti. Buvo dienų, kai plaukėme 17 valandų iš eilės ir buvo diena, kai nuplaukėme 150 kilometrų Nemuno aukštupyje“, – teigė E.Jakilaitis.
A.Bumbliauskas paklaustas, kokie pirmi įspūdžiai ir esminiai akcentai po kelionės, paminėjo nesitikėjęs, kad Nemunas toks ilgas ir džiaugėsi, kad visi grįžo nesusipykę.
Į žiūrovų klausimą, kokių sunkumų iškilo ekspedicijos metu, E.Jakilaitis atsakė, kad Nemunas aukštupyje buvo labiau vingiuotas ir seklumų buvo žymiai daugiau nei jie tikėjosi.
„Tikrai nepameluosiu, buvo dienų, kai 200 kartų reikėjo lipti iš laivų ir juos stumti. Buvo dienų, kai plaukėme 17 valandų iš eilės ir buvo diena, kai nuplaukėme 150 kilometrų Nemuno aukštupyje“, – pasakojo E.Jakilaitis.
„Nacionalinė ekspedicija yra tavo jėgų išbandymas ir gilesnis savo krašto pažinimas. Jei mes parodysime jums nežinomą kraštelį – mūsų tikslas ir bus pasiektas“, – teigė Z.Kelmickaitė.
Ši ekspedicija prasidėjo Nemuno ištakose Baltarusijoje, Nesvyžiaus mieste. Iš ten jie Nemunu plaukė per Radvilų istorines sostines, ne tik grožėdamiesi Baltarusijos bei Lietuvos gamtos grožiu, bet ir stengdamiesi kuo labiau pažinti istoriškai ir kultūriškai svarbias vietas.
Įgula keliavo specialiai ekspedicijai pagamintomis venterinėmis valtimis „Vytis“ ir „Rusnietis“, kurias atkūrė Rusnės laivadirbys Simas Knapkis. Šiomis valtimis per 14 dienų buvo įveikta apie 1000 kilometrų.
Pasak ekspeditorių, analogiška valtimi prieš 159 metus grafas Konstantinas Tiškevičius surengė panašią kelionę Nerimi. Šios patvarios plukdymo priemonės iki šių dienų yra statomos Rusnėje ir yra skirtos plaukioti upėmis.
Ekspedicijos dalyviams teko išverti alinančius karščius, užklupusius škvalus, tačiau sutikti žmonės bei patirti įspūdžiai neleido suabejoti, kad tai – viena iš unikaliausių patirčių dalyvių gyvenime.
Nacionalinės ekspedicijos „Nemunu per Lietuvą“ tikslas – ne tik papasakoti sudėtingą ir įdomią Lietuvos istoriją, atskleisti unikalų Lietuvos kraštovaizdžio grožį, bet ir supažindinti su Lietuvos regionų virtuve bei etnokultūrinėmis tradicijomis.
Pernai projekto įgula įspūdingą žygį pradėjo Kaune ir Nemunu plaukė iki pat Klaipėdos.