Kalbėdamas su 15min Lietuvos ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriui vadovaujantis S.Jundulas teigė, kad pavasaris kol kas labai nedėkingas.
„Šaltas kovas, šalčiai naktimis, pliusinė temperatūra dieną iškilnojo augalus, ištampė juos, dabar masiškai žūsta. Tie, kurie apsidraudę, pranešinėja apie žalą. Tie, kurie neapsidraudę, tikrai nukentės“, – pasakojo jis.
Labiausiai, pasak S.Jundulo, dabar kenčia žieminiai rapsai ir kviečiai.
„Visiems, kurie buvo silpnesni iš rudens, neišsivystę tinkamai, jiems ir bėda“, – teigė ūkininkų atstovas.
Dabar, anot jo, ūkininkai labiausiai laukia šalčių pabaigos ir šilto lietučio.
Valstybės paramą anksčiau nuo sausros nukentėjusiems ūkininkams S.Jundulas vadino katino ašaromis ir tikino, kad žmonės patys turi draustis pasėlius.
Turi žmonės savarankiškai draustis pasėlius – ir nuo sausros, ir nuo liūčių, ir nuo kitų reiškinių.
„Valstybė padėdavo, bet kai paskaičiuodavome nuostolius ir į sąskaitą ateidavo pinigėliai, tai būdavo katino ašaros – kaip žmonės sako. Tai tikrai maži pinigai, kurie tikrai negali padengti sausros padarytos tikros žalos.
Realios žalos negali kompensuoti niekaip. Turi žmonės savarankiškai draustis pasėlius – ir nuo sausros, ir nuo liūčių, ir nuo kitų reiškinių, kitokio varianto nėra“, – pasakojo jis.
Dėl karo pabrango žaliavos
Žemės ūkio sektoriaus situaciją Lietuvoje veikia ne tik gamtos reiškiniai, bet ir karas Ukrainoje.
„Aišku, karas irgi daro įtaką. Mūsų žaliavų kainos iškilo tiek, kad pabrangimas nekompensuoja supirkimo kainų“, – teigė S.Jundulas.
Kita vertus, valdžia, anot jo, kažkiek atsižvelgė į situaciją ir palengvino pasėlių deklaravimo sąlygas.
„Jei laikysis normalesnės supirkimo kainos, tikrai turėsime, ką parduoti. <...> Remsim tuos kraštus, kurie neužsiaugina ar dėl karo, ar dėl kitų blogų gamtinių reiškinių. Tikrai galėsime parduoti“, – tikino ūkininkų atstovas.
Kad dėl ekstremalių gamtos reiškinių – daugiadienio lietaus, sausros, potvynių, uraganų, vėtrų – ateityje Lietuvoje gali kilti ekstremali situacija, Vyriausybė paskelbė 2022 metų veiklos ataskaitoje.
„Didėjant klimato ekstremalumui, 2022 metais Lietuvoje galime sulaukti labai smarkių liūčių, audrų ir kitų pavojingų reiškinių, kurie gali paveikti visus ūkio sektorius“, – rašoma dokumente.