2012 11 29

Ekspertai: Lietuvos palankesnis požiūris į palestiniečius atitinka Europoje vyraujančias nuotaikas

Lietuvos demonstruojamas palankesnis požiūris į palestiniečių bandymą sulaukti valstybingumo pripažinimo Jungtinėse Tautose (JT) atspindi Europoje vyraujančias tendencijas, tačiau nuo dar tvirtesnės paramos palestiniečiams Vilnius susilaiko bijodamas supykdyti Jungtines Valstijas ir Izraelį, teigia politikos ekspertai.
Protestas
Protestas / Ingos Vaičiakauskaitės nuotr.

Lietuva šiemet nusprendė susilaikyti per balsavimą Generalinėje Asamblėjoje dėl aukštesnio diplomatinio statuso Palestinos savivaldai. Pernai Lietuva spalį buvo viena iš vos 14 valstybių, balsavusių prieš Palestinos narystę JT Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijoje (UNESCO).

Kęstutis Girnius atkreipė dėmesį, kad vis mažiau valstybių priešinasi palestiniečių žingsniams Jungtinėse Tautose.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Kęstutis Girnius atkreipė dėmesį, kad vis mažiau valstybių priešinasi palestiniečių žingsniams Jungtinėse Tautose. Ketvirtadienį prieš „neprisijungusios valstybės stebėtojos“ statuso suteikimą Palestinos savivaldai iš Europos šalių gali balsuoti vieninteliai čekai.

Kartu su Lietuva ir Čekija prieš Palestinos narystę UNESCO pernai balsavusios Švedija, Vokietija ir Nyderlandai dabar turėtų susilaikyti. Prancūzija, Ispanija, Austrija ir Danija šiomis dienomis pranešė paremsiančios palestiniečius ir balsuosiančios už siūlomą rezoliuciją.

„Kai Lietuva pernai balsavo prieš, manęs argumentai neįtikino. Palestina vis dėlto kenčia okupaciją, ir Lietuva, pati kentėjusi okupaciją, turėtų labiau prijausti kitų tautų laisvės siekiams. Antra vertus, mūsų santykiai su Izraeliu yra jautrūs, todėl susilaikymas, manau, yra geriausia pozicija“, – BNS ketvirtadienį sakė K.Girnius.

„Manau, kad neutrali pozicija yra geriausia. Ji labiausiai derinsis su tuo, ką galvoja ES šalys. Tų, kurie priešinasi palestiniečių norui įstoti į Jungtines Tautas, skaičius mažėja“, – teigė jis.

Tame pat institute dėstantis islamo ekspertas Egdūnas Račius sakė manantis, kad asmeniškai didelė dalis Lietuvos politikų ir diplomatų gana palankiai nusiteikę Palestinos valstybės atžvilgiu, bet amerikiečių ir Izraelio kategoriškas nepritarimas palestiniečių žingsniams sulaiko nuo balsavimo „už“.

„Suprantame, jog konjunktūra yra nepalanki, taigi nenorėdami pykdyti nei JAV, nei Izraelio, šiuo atžvilgiu susilaikysime. Ir tai pakankamai didelis žingsnis, nes balsavimas “prieš„ parodo mūsų apskritai vergišką padėtį ir baimę turėti nuomonę“, – BNS sakė E.Račius.

Paklaustas apie komentarus, kai Baltijos šalių sovietinė okupacija lyginama su Izraelio vykdoma palestiniečių teritorijų okupacija, E.Račius teigė, kad palestiniečiai kenčia labiau.

Paklaustas apie komentarus, kai Baltijos šalių sovietinė okupacija lyginama su Izraelio vykdoma palestiniečių teritorijų okupacija, E.Račius teigė, kad palestiniečiai kenčia labiau.

„Mes gyvenome okupacijos sąlygomis, bet galėjome normaliai funkcionuoti, studijuoti, turėti kažkokias karjeras. Pagalvokime apie tai, kad palestiniečiai nieko negali turėti“, – sakė E.Račius.

Stebėtojų teigimu, palestiniečiai turėtų laimėti balsavimą 193 nares vienijančioje JT Generalinėje Asamblėjoje dėl naujo statuso, kuris netiesiogiai pripažintų valstybingumą.

Prieš balsuoti ketinantys Izraelis ir JAV perspėja, kad balsavimas Jungtinėse Tautose niekaip nepagerins perspektyvų atnaujinti taikos derybas, siekiant užbaigti kelis dešimtmečius besitęsiantį konfliktą.

BNS kalbinti Lietuvos politologai teigia, kad būtent Izraelis nesiima žingsnių grįžti prie taikos derybų, toliau neteisėtai statydamas gyvenvietes okupuotose teritorijose.

„Izraelis iš esmės atsakingas už tai, kad jau dveji metai nevyksta taikos derybos“, – sakė K.Girnius.

Jis atkreipė dėmesį, kad po vadinamųjų Oslo susitarimų su palestiniečiais pasirašymo dešimtajame dešimtmetyje Izraelis pastatė tiek gyvenviečių, kad dvigubai padidėjo palestiniečių teritorijoje gyvenančių izraeliečių skaičius.

„Izraelis nedaro jokių nuolaidų, užšaldė taikos procesą, toliau stato gyvenvietes“, – sakė K.Girnius.

Jam antrino ir E.Račius.

„JAV su Izraeliu tandeme nuolatos gąsdina visą pasaulį būtais ir nebūtais dalykais ir mėgina įbauginti valstybes ar veikėjus, kad jie nepriimtų sprendimų ir nedarytų judesių, nepalankių Jungtinėms Valstijoms ar Izraeliui“, – teigė jis.

Kitokios nuomonės besilaikantys stebėtojai teigia, kad naujas statusas Palestinos savivaldai gali paskatinti ekstremistus.

„Ar stebėtojo statuso suteikimas PA padėtų nutraukti ir ugnį Gazos Ruože? Ar prisidės, išpainiojant konflikto priežastis? Abejotina. Veikiau dar labiau jį pakurstys, padrąsindamas ekstremistus abejose konflikto pusėse, stiprindamas palestiniečių pasitikėjimą savo vienašališkais sprendimais ir didindamas izraeliečių nesaugumą“, – portale lrytas.lt neseniai teigė rašytojas Markas Zingeris.

Lietuvos žydų bendruomenė teigia vienareikšmiškai remianti Izraelį.

Jo teigimu, „Generalinės Asamblėjos daugumą sudarant pokolonijinėms, “neprisijungusiems„ ir islamo šalims, kurių nemaža dalis traktuoja Izraelį kaip kolonijinę valstybę, o palestiniečius vien kaip aukas, Izraelio egzistavimui šiame regione iškiltų dar didesni iššūkiai“.

Lietuvos žydų bendruomenė teigia vienareikšmiškai remianti Izraelį.

„Be abejo, mes ragintume balsuoti prieš. Bet ne mes formuojame Lietuvos užsienio politiką ir negalime griežtai reikalauti, kaip elgtis, nes esame tik dalis Lietuvos piliečių. Šiuo atveju susilaikymas irgi geriau nei balsavimas už. Remiame bet kokius Lietuvos žingsnius, kurie palaiko Izraelį“, – BNS ketvirtadienį sakė laikinai einanti Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pareigas Faina Kukliansky.

Apie Lietuvos sprendimą susilaikyti per balsavimą trečiadienį pranešė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji, kaip ir kitų Baltijos šalių vadovai, apgailestavo, kad Europos Sąjungai (ES) nepavyko susitarti dėl bendros pozicijos šiuo klausimu.

„Kadangi ES, kuri jau turėtų formuoti tokias pozicijas bendriau, nėra suformavusi bendros pozicijos – mūsų žiniomis, apie devynias valstybes palaiko, kitos susilaiko, tai Lietuva rytoj balsuos susilaikydama“, – žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

„Lyginti, ko gero, nelabai galima būtų, nors laisvės siekis mums suprantamas ir mes palaikome visas tautas, kurios siekia to taikiu būdu“, – apie palestiniečių ir Baltijos šalių lyginimus kalbėjo prezidentė.

Naujas statusas padidintų palestiniečių galimybes prisijungti prie daugelio kitų JT agentūrų ir Tarptautinio baudžiamojo teismo.

JAV pernai blokavo visateisės narės statuso suteikimą Palestinai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis