2016 12 06

Embrionus šaldyti bandę uždrausti „valstiečiai“ jau pasišovė leisti embrionų donorystę

Sausį įsigalioti turėjusį rugsėjį priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą taisyti apsiėmę valstiečiai ir žalieji sugalvojo dar vieną pasiūlymą. Seimo narys Povilas Urbšys artimiausiu metu ketina registruoti pasiūlymą įteisinti embrionų donorystę.
Būsimoji mamytė
Būsimoji mamytė / Fotolia nuotr.

Pasak jo, Seimui nutarus priimti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio siūlomą pataisą, pagal kurią būtų leidžiama embrionus šaldyti, tačiau draudžiama juos naikinti, Lietuvoje turėtų būti sukurtas embrionų bankas, kuriame būtų kaupiami sukurti, bet nepanaudoti embrionai.

„Logiška būtų tai, kad dalį jų būtų galima panaudoti nevaisingų šeimų poreikiams tenkinti, jei toms šeimoms, kurios sukuria tuos embrionus, jų nebereikia dėl įvairių priežasčių – ar pavykusio gimdymo, ar mirties moters, ar dar ko. Tuomet kitos nevaisingos poros galėtų pasinaudoti esančiais banke embrionais“, – aiškino siūlymą P.Urbšys.

Dabartiniame Pagalbinio apvaisinimo įstatyme embrionų donorystė draudžiama.

„Tokiu būdu buvo norima uždrausti surogatinių motinų atsiradimą“, – aiškina P.Urbšys.

Tačiau, pasak jo, uždraudus embrionų išvežimą ir sunaikinimą, būtų galima numatyti, kad embrionų donorystė draudžiama, išskyrus tuos atvejus, kai jie paimami iš embrionų banko.

„Tada embrionai nepakibtų nežinioje“, – sako jis.

Konkrečią tvarką, pasak P.Urbšio, poįstatyminiais aktais nustatytų sveikatos apsaugos ministras.

Tuo tarpu Santariškių klinikų vyresnioji gydytoja embriologė dr. Živilė Gudlevičienė teigia, kad ir iki šiol embrionai nebuvo naikinami – poros jais per kelerius metus pasinaudodavo.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys

Seimui antradienį pateiktos daugybės diskusijų sulaukusios Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos. Seimas po pateikimo pritarė medikų ir pacientų organizacijų pasipiktinimą sukėlusiam siūlymui, kuriuo draudžiama šaldyti embrionus. Už tai, kad tokios pataisos būtų svarstomos toliau, balsavo 69 Seimo nariai, 22 buvo prieš, 20 susilaikė.

Seimas vėliau turės apsispręsti, ar drausti šaldyti embrionus, ar pritarti paskutinę minutę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko R.Karbauskio registruotoms pataisoms, kuriomis embrionus šaldyti leidžiama, bet draudžiama nepanaudotus užšaldytus embrionus sunaikinti.

Anot R.Karbauskio, siūlymo drausti embrionų šaldymą bus atsisakyta dėl to, kad visuomenė yra nepakankamai informuota apie kitą pagalbinio apvaisinimo būdą šaldant ne embrionus, o kiaušialąstes. Žymiausi šalies medikai antradienį dar kartą paragino valdančiuosius atsisakyti pataisų, kurios kenkia pacientų interesams.

Seimas birželį jau buvo priėmęs Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriame numatė, kad atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūrą embrionų galėtų būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, o sukurtų embrionų skaičius negalėtų viršyti trijų. Tokio reglamentavimo šalininkai teigė norintys užkirsti kelią situacijai, kai nepanaudotų embrionai būtų naikinami.

Prezidentė įstatymą vetavo, teigdama, kad reikalavimas visus embrionus perkelti į moters organizmą didina daugiavaisio nėštumo riziką ir mažina pagalbinio apvaisinimo sėkmės tikimybę. Anot prezidentės, tai kelia riziką tiek moters, tiek vaiko sveikatai.

Rugsėjį parlamentarai pritarė D.Grybauskaitės veto šiam įstatymui ir nuo sausio įsigalioti turinčiame Pagalbinio apvaisinimo įstatyme nustatyta, kad sukuriamų embrionų skaičius neribojamas, leidžiama lytinių ląstelių donorystė ir embriono išankstinė diagnostika.

Pagalbinio apvaisinimo procedūrų kaštams kompensuoti valstybės kitų metų biudžete numatyta apie 3 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai