Užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai balsuoti rinkimuose gali paštu arba rinkimų dienomis asmeniškai atvykę į mūsų šalies atstovybę.
Birželio pabaigoje pakeistas Seimo rinkimų įstatymas numato, kad užsienio valstybėje susiklosčius situacijai, dėl kurios balsavimas būtų negalimas toje užsienio valstybėje esančioje Lietuvos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje ar papildomose balsavimo vietose, užsienio reikalų ministro motyvuotu teikimu balsavimas toje šalyje VRK sprendimu organizuojamas tik paštu.
Tokiu atveju rinkėjui paštu būtų siunčiamas rinkimų biuletenis arba elektroninio balsavimo kodas, leidžiantis balsuoti VRK interneto svetainėje. Tiesa, nurodoma, kad kol kas galimybių balsuoti internetu nėra.
Užsienio reikalų ministerija (URM) aiškina, kad nemaža dalis mūsų šalies diplomatinių atstovybių susirūpinusios dėl rinkimų vietoje organizavimo.
Tuo metu L.Matjošaitytė iš diplomatų, su kuriais bendravo, išgirdo, kad atstovybės pasirengusios organizuoti rinkimus „gyvai“.
Mini galimus ribojimus
Pasak URM atstovės Elžbietos Žurovskos-Puodžiūnienės, atsižvelgiant į COVID-19 pandemijos plitimą, nemaža dalis diplomatinių atstovybių reiškia susirūpinimą dėl galimybių organizuoti balsavimą diplomatinėse atstovybėse ar numatytuose balsavimo punktuose.
„Kai kuriose valstybėse gali būti įvesti judėjimo, renginių organizavimo ar susibūrimų ribojimai“, – nurodė ji.
E.Žurovska-Puodžiūnienė priminė, kad rengiantis šiems rinkimams, Seimo rinkimų įstatymas buvo papildytas, numatant galimybę rinkėjui balsuoti elektroniniu būdu VRK interneto svetainėje.
„Tačiau, VRK nuomone, jo įgyvendinimui yra per mažai laiko“, – sakė URM atstovė.
Komentuodama tai, ar kai kur užsienyje Lietuvos piliečiams Seimo rinkimuose bus galima balsuoti tik paštu, ji aiškino, kad ministerija vertina padėtį.
„URM kartu su diplomatinėmis atstovybėmis kasdien stebi nuolat kintančią situaciją, kuri kiekvienoje valstybėje yra skirtinga. Šiandien dar yra sunku pasakyti, kuriose diplomatinėse atstovybėse balsavimas bus organizuojamas tik paštu“, – sakė E.Žurovska-Puodžiūnienė.
Šiandien dar yra sunku pasakyti, kuriose diplomatinėse atstovybėse balsavimas bus organizuojamas tik paštu.
Jos teigimu, spalio 11 dieną visose diplomatinėse atstovybėse dirbs Rinkimų komisijos ir netgi tuo atveju, jeigu būtų priimtas sprendimas balsavimą atitinkamos valstybėse organizuoti tik paštu, svarstoma galimybė atvykusiems tą dieną į diplomatinę atstovybę rinkėjams sudaryti galimybę balsuoti.
Ministerija siūlys
L.Linkevičiaus teigimu, klausimas dėl to, kaip organizuoti balsavimą kai kuriose užsienio valstybėse, šiuo metu svarstomas.
Anot jo, artimiausiu metu dėl to bus kreipiamasi į VRK.
„Vargu, ar aš pats tą darysiu, kad nepainiočiau per daug interesų. Bet, pagal įstatymą, mes turime tą pasiūlyti ir ministerija tą pasiūlys“, – sakė užsienio reikalų ministras.
„Kad nesukelčiau dar papildomų klausimų, nes visą laiką sulaukiu tų klausimų, kodėl aš pats teikiu tuos pasiūlymus, kur pats dalyvauju. Tai aš tik dėl to, tik todėl“, – pridūrė jis.
Vargu, ar aš pats tą darysiu, kad nepainiočiau per daug interesų. Bet, pagal įstatymą, mes turime tą pasiūlyti ir ministerija tą pasiūlys.
L.Linkevičius rinkimuose į Seimą dalyvauja Pasaulio lietuvių vienmandatėje rinkimų apygardoje, kurioje kaip tik ir balsuoja užsienyje gyvenantys mūsų piliečiai. Taip pat jis yra Lietuvos socialdemokratų darbo partijos rinkiminio sąrašo vedlys.
Klausiamas, kokie konkrečiai siūlymai bus teikiami ir kur užsienyje balsavimą svarstoma rengti tik paštu, L.Linkevičius aiškino dabar nepasirengęs detaliai apie tai kalbėti.
„Visokie yra svarstymai, kad, atsižvelgiant į pandeminę situaciją, atsižvelgiant į patogumą ir galimybę, kad žmonės galėtų balsą išreikšti. Tai čia visa tai dabar ir svarstoma, ir su VRK konsultuojamasi“, – komentavo jis.
Kartu L.Linkevičius aiškino, kad balsavimas paštu nėra sudėtingesnis.
„Ne, jis tikrai nėra sudėtingas, gal tik nežinantys gali taip sakyti. Įmanomai supaprastinta yra ta situacija. Ten tikrai nėra didelių problemų. Čia tiesiog reikia noro tik iš tikrųjų. Taip kad čia, aš manau, neturėtų dėl to baimintis. Tik apskritai situacija tokia sudėtinga. Norėtumėme, kad galėtų visais būdais pareikšti tą balsą: ir ateidami į ambasadą, kaip paprastai, ir paštu gali pasirinkti, kad būtų. Norėjome, kad galėtų balsuoti elektroniškai, kaip žinia. Tai irgi, manau, būtų palengvinimas. Norai yra viena, o realybė yra, kaip matome, kas kita“, – kalbėjo ministras.
L.Linkevičius mano, kad dabartinė situacija dėl koronaviruso gali turėti įtakos Seimo rinkimų aktyvumui: „Pandemija apskritai gali turėti įtakos visų aktyvumui, ne tik rinkėjų. Čia jau tokia situacija yra“.
Pandemija apskritai gali turėti įtakos visų aktyvumui, ne tik rinkėjų. Čia jau tokia situacija yra.
Galima užtikrinti saugų procesą
VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė sakė, kad su URM atstovais kalbėta, jog, jeigu bus siūlymai kai kuriose užsienio valstybėse balsavimą Seimo rinkimuose organizuoti tik paštu, teikimas dėl to turėtų atsirasti apie rugsėjo vidurį, iki spalio 1 dienos.
Tačiau, kiek VRK vadovei teko kalbėtis su diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų atstovais, nusiteikimas organizuoti balsavimą „gyvai“ Lietuvos atstovybėse, įstaigose, esą tikrai yra.
Ji pabrėžė, kad bus apsirūpinta reikiamomis asmens apsaugos priemonėmis, užtikrinti atstumai ir panašiai.
„Balsavimas atstovybėje užsienyje gyvenantiems lietuvaičiams neretai yra šventė ir jie, jeigu tik turi galimybę atvykti į atstovybę, tai tikrai atvyksta. Šiais metais turime COVID-19, bet su tam tikromis apsaugos priemonėmis tikrai galima organizuoti balsavimą atstovybėje arba konsulinėje įstaigoje ir užtikrinti tą saugų procesą. Tai tikrai iš tų visų pokalbių, kiek mes esame turėję su atstovybių atstovais, manome, kad tos galimybės būtų organizuoti balsavimą „gyvai“, – akcentavo L.Matjošaitytė.
Balsavimas atstovybėje užsienyje gyvenantiems lietuvaičiams neretai yra šventė ir jie, jeigu tik turi galimybę atvykti į atstovybę, tai tikrai atvyksta. Šiais metais turime COVID-19, bet su tam tikromis apsaugos priemonėmis tikrai galima organizuoti balsavimą atstovybėje arba konsulinėje įstaigoje ir užtikrinti tą saugų procesą.
Registruojasi balsavimui
Kaip skelbiama URM interneto svetainėje, užsienyje gyvenantiems piliečiams rekomenduojama balsuoti paštu.
Kaip nurodė E.Žurovska-Puodžiūnienė, iš šiuo metu balsuoti užsienyje užsiregistravusių beveik 15 tūkstančių Lietuvos piliečių, daugiau kaip 90 proc. yra pareiškę pageidavimą balsuoti paštu.
„Pavyzdžiui, iš daugiausia rinkimuose užsienyje dalyvaujančių Jungtinėje Karalystėje gyvenančių Lietuvos piliečių ir per praėjusiais metais vykusius prezidento rinkimus dauguma balsavo paštu (apie 80 proc.)“, – sakė URM atstovė.
E.Žurovska-Puodžiūnienė tikino, kad per Seimo rinkimus kiekviena diplomatinė atstovybė, įvertinusi esamą situaciją, imsis atitinkamų saugumo priemonių: atstumo laikymosi, patalpų dezinfekavimo, kontaktų su lankytojais ir kita.
Kai kuriose atstovybėse bus taikomas langelio principas, kaip ir priimant lankytojus konsuliniais klausimais.