Šeštadienio popietę R.Šimašius feisbuke rašė, kad Vilniaus miesto savivaldybė išanalizavo 20 skirtingų Europos ir pasaulio valstybių ribojimus, kuriais siekiama stabdyti COVID-19 viruso plėtrą.
Anot jo, ši analizė leido padaryti keletą išvadų ir pasiūlymų, kuriuos jis pristato visiems, o kitos savaitės pradžioje nusiųs atsakingoms institucijoms.
Prašo nuoseklumo
R.Šimašius rašo, kad šiuo metu gyvename chaotiškų sprendimų pasekmėse – vieną dieną viskas leidžiama, kitą – įvedamas lokalus karantinas su daliniais, bet nenuosekliais ribojimais.
Taip pat kalbama apie visuotinį karantiną, tačiau niekas iš anksto nežino, ką jis reiškia – ar būtų tokios pat priemonės, kaip pavasarį, kai viskas uždaroma, ar šįkart turėtume kitokį karantiną.
Siūloma vadovautis kitų Europos valstybių praktika, kai sukuriamas 5 saugumo lygių ribojimų planas, apibrėžiami aiškūs kriterijai, kada turime pirmą lygį, kada jis keičiamas į antrą, ir taip toliau.
Tiek gyventojams, tiek verslui tai esą leis prognozuoti, kokie nauji ribojimai galimi, jeigu situacija ir toliau prastės. Situacijai gerėjant, visi aiškiai žinos, kokie ribojimai bus pirmiausiai nuimti.
Pažymima, kad turi būti ribojimų nuoseklumas ir aiškumas.
„Turime skubiai peržiūrėti esamus ribojimus, jie nėra nuoseklūs, o tai kerta per visuomenės pasitikėjimą šių ribojimų efektyvumu. Jei ribojame šachmatų būrelį ir neleidžiame susitikti daugiau nei 5 asmenims, tačiau tuo pačiu metu leidžiame tūkstančius į arenas (iki užvakar, bet šiandien vis dar leidžiame šimtus) – turime suprasti, kad tokie dviprasmiški ribojimai griauna visą sistemą“, – nurodoma R.Šimašiaus pristatomame plane.
Jei ribojame šachmatų būrelį ir neleidžiame susitikti daugiau nei 5 asmenims, tačiau tuo pačiu metu leidžiame tūkstančius į arenas, – turime suprasti, kad tokie dviprasmiški ribojimai griauna visą sistemą.
Anot jo, negalime apsimesti, kad dviejų savaičių užteks kardinaliai pakreipti situacijai. Kai kurios užsienio valstybės neslepia situacijos rimtumo ir kalba apie ribojimus bent mėnesiui ar dviems.
Sakoma, kad švietimo sistema neuždaroma.
„Net ir blogiausią situaciją turinčiose valstybėse švietimo sistema palikta veikti – visi suprantame, kad jos uždarymas apribotų ir nuotolinį darbą, todėl turėtume dar skaudesnes pasekmes ekonomikai. Tai turi būti aiškus paskutinis frontas – toks žinojimas padėtų visiems planuoti savo laiką ir nuotolinį darbą“, – sakoma Vilniaus miesto mero feisbuko paskyroje.
Taip pat Vilniaus miesto savivaldybė siūlo, kad ribojimai būtų realūs, pagrindžiami, aiškūs ir lengvai įgyvendinami.
„Pateiksiu dar vieną pavyzdį – privalomos kaukės lauke, o išimtis taikoma tik tuo atveju, jei 20 m spinduliu nėra žmonių. O tuo pačiu metu leidžiame renginius su 200-400 žiūrovų. Pasitikėkime piliečiais, liepkime nešioti kaukes lauke tarp žmonių, bet jeigu asmuo vienas pats eina ar bėga gatve ar miške – jis pats gali įvertinti, ar tikrai kaukė yra būtina“, – rašo R.Šimašius.
Būtina aplikacija
Vilniaus miesto savivaldybė išskiria ir kontaktų sekimo aplikaciją.
Ją Lietuva kuria nuo pavasario, paskutinį kartą girdėtas viešas NVSC pažadas – aplikacija atsiras rugsėjo pabaigoje.
„Deja, neturime iki šiol. Absoliuti dauguma Europos valstybių tokias aplikacijas turi, visos jos veikia tuo pačiu principu – kontaktus fiksuojant per bluetooth. Tai nėra stebuklingas eliksyras, bet matant, kaip pas mus vėluojama pranešti apie būtiną saviizoliaciją turėjusiems kontaktą su užsikrėtusiu – tokia technologija padėtų nuimti didelę dalį darbo krūvio nuo lūžtančio NVSC“, – aiškinama plane.
Ribojimų komunikacija, anot siūlymų, turi būti aiški.
Taip pat manoma, kad turi būti stabdomos nebūtinos planinės operacijos ir buriamas gydytojų rezervas.
„Matydami, kaip sparčiai auga sergančiųjų skaičius ir kokia našta laukia ligoninių, jau dabar turime stabdyti nebūtinas planines operacijas ir telkti gydytojų rezervą, kurį galėtume nukreipti ten, kur gydytojų labiausiai trūksta“, – sakoma R.Šimašiaus feisbuko paskyroje.
Epidemiologai nebespėja
Kaip nurodoma Kauno miesto savivaldybės pranešime, taip V.Matijošaitis sureagavo į penktadienį pasirodžiusią informaciją, esą šalyje kasdien fiksuojant virš 700 koronavirusinės infekcijos atvejų, NVSC specialistai nespėjo paskambinti daliai asmenų, kuriems nustatytas COVID-19.
Jų užsikrėtimo aplinkybių neketinama aiškintis – epidemiologiniai tyrimai nebus atlikti.
Kaip rašoma Kauno miesto savivaldybės pranešime spaudai, skaičiuojama, kad per šią savaitę liko nesusisiekta su maždaug 800 žmonių, kurie skambučių su informacija dėl saviizoliacijos bei kitų reikalavimų ir rekomendacijų jau nebesulauks.
V.Matijošaitis viešai kreipėsi į kitų šalies savivaldybių vadovus, ragindamas bendromis pastangomis stabdyti koronaviruso plitimą.
Vienas svarbiausių veiksnių, anot jo, – tinkamas visų nustatytų COVID-19 atvejų ištyrimas.
„Jeigu kažkuri savivaldybė nesusitvarko su išaugusiais skaičiais, jų „nurašymas“ būtų paprasčiausia, bet nieko gero neduodanti išeitis. Atvejų ir toliau daugės, tad jeigu dabar imsime juos ignoruoti, netrukus kontrolė bus visiškai prarasta. Ne tik kariuomenė, bet ir pačios savivaldybės turi padėti savo regioniniams NVSC padaliniams“, – aiškina Kauno miesto meras.
Perėmė tyrimus
Pranešime nurodoma, kad prieš savaitę Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai į savo rankas iš NVSC Kauno regiono specialistų perėmė COVID-19 atvejų tyrimą mieste.
Kasdien dirba nuo 20 iki 40 Kauno miesto deleguotų visuomenės sveikatos specialistų.
Visus NVSC pateikiamus registruotus atvejus jie esą sėkmingai ištiria dar tą pačią dieną.
Aiškinama, kad esant poreikiui, visuomenės sveikatos specialistams į pagalbą pasirengę stoti ir Kauno miesto savivaldybės administracijos darbuotojai.
Per pastarąją savaitę prie Kauno miesto iniciatyvos prisijungė ir visų likusių regiono savivaldybių sveikatos biurų specialistai.
Jie irgi teikia pagalbą regiono NVSC atliekant gyventojų COVID-19 atvejų diagnostiką.
„Jei kartu užtikriname atvejų ištyrimą Kauno regione – bendrai galime tai padaryti ir likusioje Lietuvos dalyje regionų. 700 ar 1000 atvejų per dieną, padalinus į 60 savivaldybių, – tikrai nėra neįveikiama užduotis. Dabar yra tas metas, kai reikia galvoti ne vien apie savo miesto ar rajono reikalus, bet žiūrėti plačiau. Siūlau jungtis ir bendromis pastangomis siekti, kad tiek ilgai dirbtas darbas nesužlugtų, o visi atvejai būtų tiriami sklandžiai, be pertraukų“, – sakė V.Matijošaitis.
Ragina nemažinti tyrimų
Kauno miesto meras taip pat ragina nemažinti mobiliųjų patikros punktų darbo apimčių.
Kaip nurodoma pranešime, V.Matijošaitis kritiškai vertina penktadienį priimtą sprendimą nebeleisti savivaldybėms nustatyti profilaktiškai tiriamų asmenų grupes.
„Kiekviename mieste ar rajone situacija yra skirtinga ir geriausiai ją iš arti mato vietos specialistai. Todėl turėtų išlikti galimybė savivaldybėms pačioms numatyti papildomas gyventojų grupes, kurioms profilaktiniai tyrimai yra būtiniausi tam tikru momentu“, – aiškino jis.
Turėtų išlikti galimybė savivaldybėms pačioms numatyti papildomas gyventojų grupes, kurioms profilaktiniai tyrimai yra būtiniausi tam tikru momentu.
Nurodoma, kad Kauno mieste kasdien atliekama per tūkstantį tyrimų PGR metodu, imant tepinėlius iš nosiaryklės. Esant poreikiui, mobilusis patikrų punktas esą pasirengęs dar labiau didinti jų apimtis.
Siūlo įvesti visuotinį karantiną
Lietuvoje per penktadienį nustatytas 1001 naujas susirgimų koronavirusu atvejis.
Taip pat pranešta apie aštuonias naujas mirtis.
Tai didžiausias per parą registruotų mirčių dėl koronaviruso ir nustatytų užsikrėtimų skaičius nuo pandemijos pradžios.
Tarp jo siūlomų priemonių – 3–6 savaičių karantinas, testavimas, užtikrinta stacionarinė pagalba.