Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 01 18

Eriką Bėrontą iš posto iškrapščiusi byla: už ES lėšas įtariamieji pirko mašinas, namus ar tiesiog gryninosi pinigus

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) tiriama byla padėjo tašką tolesnei Eriko Bėronto karjerai Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA). 15min pavyko sužinoti, jog šioje byloje FNTT pareigūnai aiškinasi gana banalaus Europos Sąjungos (ES) lėšų grobstymo aplinkybes – bendrovės turėjo įsigyti įvairios įrangos, bet jos neįsigydavo, o skirtą ES paramą leido savo reikmėms. Bylos tyrėjai netikėtai patys sau aptiko, kad buvusio NMA vadovo Sauliaus Silicko, perėjusio į privatų verslą, įtaka Agentūrai išliko nemenka. Tačiau S.Silickas 15min tai kategoriškai neigė.
Erikas Bėrontas
Erikas Bėrontas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Vis garsėjančių priekaištų išsigandęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas trečiadienio vakarą pasiūlė E.Bėrontui trauktis savo noru, nes esą gavo papildomos informacijos apie jį. Kokios – ministras nedetalizavo. Tačiau jau po premjero Sauliaus Skvernelio pareiškimo, kad E.Bėrontas kenkia NMA darbui, tapo aišku, jog poste jis nebeužsibus. Taip ir įvyko, trečiadienio vakarą pranešta, kad jis atleistas.

Andriaus Grygelaičio nuotr./Bronius Markauskas
Andriaus Grygelaičio nuotr./Bronius Markauskas

Įtakingas „valstietis“ „Biržų žemtiekimo“ akcijas pardavė

Didžiausias triukšmas dėl E.Bėronto kilo dėl to, kad jis FNTT tiriamoje byloje yra apklaustas kaip specialusis liudytojas.

FNTT atlieka tyrimą dėl 2010–2012 metais NMA tvirtintų paramos projektų. Tuo metu Agentūrai vadovavo Saulius Silickas. Tad imta spėlioti, kodėl tuomet specialiuoju liudytoju tapo E.Bėrontas. Viena iš versijų, kad E.Bėrontas esą mėgino pridengti S.Silicką.

Dabar S.Silickas vadovauja toje pat byloje minimai bendrovei „Biržų žemtiekimas“, kuri siejama su įtakingu Seimo „valstiečiu“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio pavaduotoju Viktoru Rinkevičiumi.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktoras Rinkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktoras Rinkevičius

Žiniasklaidai susidomėjus šia byla, anksčiau minėtai bendrovei vadovavęs, dabar – Seimo narys V.Rinkevičius akcijas pardavė. Registrų centro duomenimis, kartu su „valstiečiu“ turėtas „Biržų žemtiekimo“ akcijas pernai kovą pardavė ir jo žmona bei sūnus.

Sudegino laužą, o verkė dėl prarastos įrangos

15min pavyko sužinoti, kad tyrėjai aiškinasi, kur prapuolė ES pinigai, už kuriuos įmonės turėjo įsigyti įrangą įvairių produktų gamybai, tačiau jos taip ir neįsigydavo.

Atvykę to patikrinti NMA darbuotojai dokumentuose parašydavo, kad viskas gerai – įranga stovi ir tokia pat, kaip žadėta, ir net pridėdavo suklastotas nuotraukas.

Kitais atvejais įranga būdavo įsigyjama, tačiau jos kaina dirbtinai užkelta. Vienu atveju paramos grobstytojai buvo tokie įžūlūs, kad sudegino bevertį metalo laužą ir bandė įrodyti, kad jų įsigyta technika tiesiog sudegė.

Bylos duomenimis, ES parama buvo panaudota perkant pastatus ir mašinas asmeniniam naudojimui, o dalis pinigų tiesiog banaliai išsigrynintos iš sąskaitų.

15min žiniomis, ES lėšų grobstymą suorganizavę asmenys tiek įsijautė, kad pas vieną iš įtariamųjų šioje byloje FNTT pareigūnai rado padirbtą FNTT pareigūno pažymėjimą.

Bendrovė „Biržų žemtiekimas“ byloje figūruoja kaip įrangos tiekėja, o pradėję aiškintis šios įmonės indėlį į schemas tyrėjai sužinojo ir tai, ko nesitikėjo.

S.Silickas: niekada nedariau įtakos

15min žiniomis, tiriant bylą į viršų ėmė lįsti tai, kad nors S.Silickas NMA jau nebevadovauja, tačiau jo įtaka Agentūroje vis dar nemaža.

Turima duomenų, kad jis palaikė ryšius ne tik su Agentūros, bet ir su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) darbuotojais.

Tyrėjai aptiko, kad pasinaudodamas ryšiais jis ir toliau esą darė įtaką ES lėšų skyrimui, neva stengėsi, kad ją gautų ūkininkai, kurie yra „Biržų žemtiekimo“ klientai.

nma.lt nuotr./Saulius Silickas
nma.lt nuotr./Saulius Silickas

Apie tai trečiadienį paklaustas S.Silickas 15min teigė, kad kalbos apie tariamą jo įtaką NMA yra absurdas.

„Aš tik noriu pasakyti, kad niekada to nebuvo. O toliau – vyksta tyrimas, mes bendradarbiaujame su teisėsauga, jeigu iškyla jiems klausimų. Norime kad greičiau pasibaigtų tas tyrimas ir tada ir pakomentuosiu, jeigu reikės. Bet niekada aš nedariau jokios įtakos, niekada“, – 15min kalbėjo jis.

Paklaustas apie kalbas, kad jis yra derinęs net NMA kadrų klausimus, S.Silickas tikino, kad taip nebuvo. Paklaustas, ar palaikė ryšį su E.Bėrontu, jis taip pat atsakė neigiamai.

Norime kad greičiau pasibaigtų tas tyrimas ir tada ir pakomentuosiu, jeigu reikės. Bet niekada aš nedariau jokios įtakos, niekada, – tikino S.Silickas.

„Nei palaikau ryšio, nei niekada nedariau... jokių klausimų aš neturėjau su jais“, – tikino jis.

S.Silicko teigimu, FNTT byloje jis nėra įtariamasis.

Jau anksčiau skelbta apie tai, kad FNTT tiria ir galimą informacijos nutekinimą.

2015 metų kovą NMA pasirašė sutartį su „Biržų žemtiekimu“ dėl keitimosi informacija. Pareigūnai S.Silicko kompiuteryje rado ūkininkų, gavusių paramą, duomenis.

Šiame epizode ikiteisminis tyrimas vykdomas dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, siekiant paveikti projektų administravimo sprendimus ir galimai neteisėtai teikiant konfidencialią informaciją.

K.Jucevičiui E.Bėronto skyrimas dar vienai kadencijai pasirodė keistas

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) anksčiau vadovavęs Kęstutis Jucevičius, dar pernai žemės ūkio ministrą B.Markauską informavęs apie E.Bėronto bėdas, trečiadienį 15min pasakojo, kad tąsyk ministras domėjosi, ar tarnybos įrodymai prieš Agentūros vadovą yra svarūs.

„Esu dabar laisvas žmogus, galiu ką noriu sakyti, tai jau truputį... Jei jau taikome griežtus standartus, kad įstaigos vadovas turi būti visiškai skaidrus ir jokie įtarimai nekiltų, labai keistai atrodo skyrimas antrai kadencijai be jokio konkurso“, – 15min trečiadienį sakė buvęs FNTT vadovas.

Raštą apie tyrimą ir E.Bėronto statusą K.Jucevičius žemės ūkio ministrui atsiuntė praėjusių metų vasario mėnesį, o kovą baigęs kadenciją išėjo iš tarnybos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Jucevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Jucevičius

K.Jucevičius 15min teigė, kad E.Bėronto ir jo statuso byloje klausimu su B.Markausku susitikęs nebuvo, tačiau ministras jam skambino.

„Kiek atsimenu, ir paaiškinau: mes ką galime, tą jums pateikėm. Ir čia svarstyti, svarūs tie įrodymai ar nesvarūs, yra anksti. Bus baigtas ikiteisminis tyrimas ir bus tada sudėlioti taškai visi. O nuspręsti, ar jis visiškai kaltas, ar ne visiškai... – teigė K.Jucevičius. – Esamas FNTT vadovas, man atrodo, viršytų savo kompetenciją, jei pasakytų, E.Bėrontas kaltas arba nekaltas. Kol kas ikiteisminis tyrimas nebaigtas, tai dar anksti kalbėti (...) Man keista dabar, kai viešumoje žiūriu, kad ministras vos ne teismo funkciją atlieka, jis vertina, ar E.Bėrontas kaltas, ar ne. Man atrodo, čia teismo prerogatyva bus spręsti, kas kaltas, kas nekaltas.“

Buvęs pareigūnas taip pat sakė pastebintis dvigubų standartų taikymą, nes kilus įtarimams dėl kai kurių kitų įstaigų vadovų, kurie apklausti net ne kaip specialieji liudytojai, jų paprašyta atsistatydinti: „O čia, kaip bebūtų keista, antrai kadencijai paskiriamas. Čia politikų klausimas, bet standartai turėtų būti taikomi visiems vienodi. O dabar jeigu tu savas – vienas standartas, jeigu nesi savas, artimas politikams, tai kiti standartai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs