01 05

ES misijos Somalyje vadovas K.Lančinskas: kokių išpirkų reikalauja piratai ir kada jų neliks?

Daugiau nei pusmetį Europos Sąjungos (ES) pajėgumų stiprinimo misijai Somalyje vadovaujantis Kęstutis Lančinskas sako, kad šios valstybės politinis nestabilumas, korupcija, veikiančios nusikalstamos ir teroristinės organizacijos išlieka pagrindiniai trukdžiai žengti didesnį žingsnį kovojant su piratavimu. Vis dėlto jis pasidalino prognozėmis, kada šios tarptautinę bendruomenę erzinančios problemos galėtų nebelikti, papasakojo apie išpirkas, piratų aktyvumą ir kas jį lemia.
Kęstutis Lančinskas
Kęstutis Lančinskas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Kelis dešimtmečius trukęs pilietinis karas ir vėliau sekę intensyvūs ginkluoti konfliktai vienoje skurdžiausių pasaulio valstybių rytų Afrikoje iki šiol neišblėsę: trapi centrinė valdžia vis dar susiduria su beveik nekontroliuojamu nusikalstamumu, nuolatiniais teroristiniais išpuoliais. Pastaruosius dažniausiai vykdo ekstremistinis džihadistų judėjimas „al Shabaab“, nors šalies šiaurėje veikia ir susilpnėję bei į kalnus pasitraukę „Islamo valstybės“ teroristai.

Tad vakarų standartais Somalis dar sunkiai gali būti vadinamas veikiančia demokratine valstybe.

Žymiausia Somalio „vizitinė kortelė“ iki šiol yra piratai, puldinėjantys prekybinius, žvejybos laivus Adeno įlankoje, Somalio jūroje ir kitose vakarinėse Indijos vandenyno teritorijose – išpirkų reikalaujančių piratų istorijos ne kartą mirgėjo pasaulio žiniasklaidoje, apie tai sukurtas ir ne vienas kino filmas.

Būtent kovai su piratavimu ES 2012-aisiais įkūrė misiją, kuriai jau daugiau nei pusmetį vadovauja buvęs generalinio policijos komisaro pavaduotojas bei buvusios premjerės Ingridos Šimonytės tuometinis patarėjas saugumui Kęstutis Lančinskas.

Somalio pakrantė/ ES misijos EUCAP nuotr.
Somalio pakrantė/ ES misijos EUCAP nuotr.

Interviu 15min jis sutiko nušviesti naujausią situaciją šalyje, pasidalino ir prognozėmis, kada, jo manymu, apie Somalio piratus nebegirdėsime, šalyje įsivyraus bent sąlyginė ramybė, o vietos žmonės galės nebedrebėti dėl savo gyvybės.

„Jie turi visiškai kitą požiūrį į gyvybę, turi visai kitas vertybes. Minėjote korupciją. Bet korupcija – tai tik mūsų suvokimu. Jų suvokimu tam tikrose situacijose tai visiškai nėra korupcija.

Todėl norint sėkmės, tu turi prisitaikyti prie to suvokimo, tų sąlygų. Negalime reikalauti maksimumo ar sakyti: darykite taip, kaip pas mus, ir bus gerai. Yra daug improvizacijos norint kažką pasiekti ir tai man patinka“, – tikino ES misijos vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų