Tokį scenarijų piešia buvęs Valstybinės kainų ir energetikos komisijos pirmininkas Vidmantas Jankauskas, nors, jo teigimu, Europos Komisija, prieš imdamasi drastiškų veiksmų išnaudoja visas įmanomas įspėjamąsias priemones, rašo naujienų portalas delfi.lt.
Pasak jo, Lietuvai prireikus pačiai finansuoti likusias IAE uždarymo išlaidas finansinė našta vienaip ar kitaip gultų ant mokesčių mokėtojų pečių – išlaidos arba būtų įskaičiuojamos į elektros kainą, arba imamos iš biudžeto.
„Netgi dabar tam tikras mokestis yra įdėtas (į elektros kainą – red. past.) tiesti linijai į Švediją“, – sakė V.Jankauskas.
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma taip pat sako, kad negavus papildomų lėšų IAE uždarymui, „reikėtų ieškoti finansavimo iš valstybės biudžeto arba Lietuvos gyventojams užkrauti papildomą mokestinę naštą, kaip tai padaryta Slovakijoje, kuri įvedė specialų elektros perdavimo mokestį“.
„Vyriausybės, Energetikos ministerijos pasiryžimą prašyti papildomų lėšų galėtume tik pasveikinti. Nes, priešingu atveju, reikėtų ieškoti finansavimo iš valstybės biudžeto arba Lietuvos gyventojams užkrauti papildomą mokestinę naštą, kaip tai padaryta Slovakijoje, kuri įvedė specialų elektros perdavimo mokestį. Esu įsitikinęs, kad mes to tikrai nedarysime“, – teigė J.Razma.
Tačiau politikas iškart priduria esąs įsitikinęs, kad to neprireiks.
Europos audito rūmai praėjusį trečiadienį paskelbė, jog Lietuva vėluoja įgyvendinti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo projektus, kuriems, be to, trūksta finansavimo.
Lietuvai iki 2013 metų buvo skirta 1,37 milijardo eurų (4,73 mlrd. litų) jėgainės uždarymui. Naujoje finansinėje perspektyvoje Europos Komisija siūlo 210 milijonų eurų (725 mln. litų) ir finansavimą sustabdyti 2017 metais. Lietuvos Vyriausybė tokį pasiūlymą vadina nepriimtinu, o diplomatai derasi, kad galutinė finansavimo data būtų išbraukta.