Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2022 08 12

ES teismas: Lietuvos reikalavimas deklaruojant skelbti artimųjų vardus – perteklinis

Lietuvoje galiojantis reikalavimas viešiesiems asmenims nurodyti artimųjų, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, vardus, yra perteklinis, nusprendė Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT), pateikęs prejudicinį sprendimą Lietuvos teismo prašymu.
Teismai
Teismai / 123RF.com nuotr.

Kaip penktadienį pranešė Vilniaus apygardos administracinis teismas, jis šio sprendimo paprašė 2020 metais, nagrinėdamas vienos viešosios įstaigos vadovo skundą Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai dėl sprendimo panaikinimo.

Ši komisija pripažino, kad pareiškėjas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas, nes nepateikė privačių interesų deklaracijos.

Tačiau ESTT paskelbė, kad kai kurios Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatos prieštarauja ES teisei.

Kaip pranešė Lietuvos teismas, ESTT atkreipė dėmesį, kad ES teisėje numatytas išsamus ir baigtinis sąrašas atvejų, kai asmens duomenų tvarkymas gali būti laikomas teisėtu ir kad šis teisinis pagrindas turi atitikti viešojo intereso tikslą ir būti proporcingas siekiamam teisėtam tikslui.

„Teismo nuomone, viešųjų lėšų gaunančios įstaigos vadovo sutuoktinio, sugyventinio ar partnerio, taip pat jam artimų ar kitų jam žinomų asmenų, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, asmenvardžių duomenų viešas paskelbimas internete viršija tai, kas griežtai būtina“, – ESTT poziciją cituoja jos prašęs Lietuvos teismas.

„Neatrodo, kad iškelto viešojo intereso tikslo nebūtų galima pasiekti, jei būtų tik bendrai nurodytas sutuoktinis, sugyventinis ar partneris, atitinkamai jį susiejant su turimais interesais dėl jo veiklos“, – teigiama pranešime.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2020 metų kovą sustabdė minėtos bylos nagrinėjimą ir kreipėsi į ESTT, keldamas klausimą, ar, atsižvelgiant į Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos nuostatas, nacionalinėje teisėje gali būti nustatytas reikalavimas viešinti privačių interesų deklaracijų duomenis.

Taip pat, ar jie gali būti skelbiami Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos interneto svetainėje, suteikiant prieigą prie šių duomenų visiems subjektams, kurie turi galimybę naudotis internetu.

Vilniaus apygardos administracinis teismas teigia artimiausiu metu atnaujinsiantis administracinės bylos nagrinėjimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos