Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje paklaustas, kokių veiksmų ESBO ketina imtis, kai buvo nutraukta organizacijos misija Gruzijoje, J.Soaresas teigė, kad „mums tai yra didelis praradimas“.
„Mes remiame stebėtojų misijos išlaikymą Gruzijoje ir vis dar turime vilčių, kad mums pavyks susitarti dėl stebėtojų Gruzijoje išlaikymo“, – teigė ESBO PA prezidentas.
Jis teigė manąs, kad Rusija iš debatų dėl situacijos Gruzijoje nepasitrauks. „Jokio pasitraukimo iš debatų salės nebus, Rusija dalyvaus debatuose, kaip ir visi kiti dalyviai. <...> Norėčiau pabrėžti, kad mes esame pagalbinė institucija, rodome demokratijai pavyzdį tose šalyse, kur kyla konfliktų, <...> skatiname laikytis demokratijos taisyklių. Visus klausimus aptarsime demokratiškuose debatuose“, – aiškino J.Soaresas ir pridūrė, kad Gruzijos klausimas bus svarstomas ESBO PA kasmetinėje sesijoje, kuri šįmet birželio 29 – liepos 3 dienomis vyksta Vilniuje.
Naujas karas nekils
J.Soaresas atmetė užsienio žiniasklaidos teiginius, esą Rusijos veiksmai Pietų Kaukaze yra vertintini kaip naujo karo pradžia. „Tikiuosi, kad karo nebus. Mes turėjome pakankamai karų. Mes, kaip Parlamentinė Asamblėja, pirmieji pabrėžėme tai. Tą pareiškimą priėmėme rugpjūčio 8 dienos vakare, po to, kai prasidėjo konfliktas (tarp Rusijos ir Gruzijos – aut.). Karas nėra sprendimas. <...> Galiu užtikrinti, kad mes nuosekliai stebėsime situaciją toje srityje“, – patikino ESBO PA prezidentas.
ESBO PA generalinis sekretorius Spenceris Oliveris pridūrė, kad kariniai manevrai, kuriuos Rusija vykdo „okupuotoje teritorijoje“, yra „nepateisinami“. „Bet aš nemanau, kad tai, ką jie (Rusija – aut.) daro, kelia kokią nors grėsmę Gruzijos teritoriniam vientisumui. Gruzijos vietoje tuo nebūčiau pernelyg susirūpinęs, – teigė S.Oliveris. – Šis klausimas yra viena iš tų tragedijų, kurios, deja, vyksta ir kurių visi tikisi išvengti ateityje. Tikimės, kad pavyks sutaikyti abi šalis.“