„Išgirdome iš prokurorų, kad jie turi įrodymų, kad niekas Lietuvoje nebuvo kalinamas, o komitetui trūko įrodymų tam nustatyti. (...) Prokuroras aiškiai pasakė, kad niekas nebuvo kalinamas. Tai mus tikrai nustebino“, – sakė europarlamentarė Helene Flautre.
Todėl Generalinei prokuratūrai europarlamentrai užduos daugiau klausimų raštu. Dauguma klausimų bus susiję su Antaviliuose esančia Valstybės saugumo departamento (VSD) mokymo baze.
Abejoja, ar Antaviliuose mokomi saugumiečiai
Ketvirtadienį joje apsilankiusius europarlamentarus nustebino pastato struktūra, jiems kilo įtarimų, kad jose tikrai galėjo būti kalėjimas.
„Yra dvigubos metalinės sienos tame pastate tam, kad būtų atitinkama garso izoliacija. Ši vieta yra įrengta vien amerikietiška įranga. Mūsų manymu, pati struktūra labai daug pakeista nebuvo nuo tų laikų. Mums abejonių kelia tai, ar ten tikrai yra saugumo tarnybų pareigūnai mokomi. Mums susidarė įspūdis, kad tiesiog Lietuvos saugumo tarnybos saugo tą pastatą tam, kad ten nebūtų vykdoma jokia veikla“, – sakė europarlamentarė Helene Flautre.
Pasak jos, pastato struktūra, dvigubos sienos ir skirtingas patalpų dydis ir išdėstymas bei tai, kad iš po jo buvo iškasta labai daug žemių kelia galybę klausimų.
„Visa tai mums atrodo labai keistai. Mes nei iš vieno pareigūno neišgirdome patikimos istorijos apie šio pastato paskirtį. Taip, mes neradome konkrečių įrodymų, kad ten buvo laikomi asmenys. Bet nežinome ir ar ikiteisminio tyrimo metu buvo paimti pirštų antspaudai iš tos vietos, ar buvo teismo medicinos ekspertų paslaugomis buvo naudojamasi, ar DNR buvo imti iš ten. Nežinome, ar tikrai tyrimas buvo išsamus tam, kad būtų nustatyta, kad kažkoks konkretus asmuo ten būtų laikomas“, – kalbėjo europarlamentarė.
Tuo tarpu Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas sako, kad Lietuvos parlametarams, atlikusiems pastato paskirties ir pritaikymo analizė pavyko gauti kur kas daugiau informacijos, kuri atsakytų į daugelį europarlamentarų klausimų, jei šie tinkamai remtųsi parlamentiniu tyrimu.
Stebisi, kad tyrė politiškai
Europarlamentarai sakė besistebintys, kad Lietuvos parlamentas, atlikęs tyrimą dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje labiau gilinosi į politinius dalykus: sprendė, kas kam pakluso, kas kokią tavrką pažeidė. Europos politikams atrdoo, kad turėjo būti labiau domimasi, ar Lietuvoje tikrai buvo atleikami kankinimai ir neteisėtas kalinimas, nei politika.
Tuo tarpu A.Anušauskas gynėsi, kad Lietuvos parlamentas tyrimą atliko taip, kaip priklauso politikams, kurie turi tinkamai surašyti įstatymus, kad ateityje precedentai panašioms istorijoms nekiltų. Tuo tarpu visas kitas detales turėjo nustatyti prokurorai.
Europos parlamentao nariams daug klausimų kyla ir dėl CŽV skrydžių po Europą, todėl jie bandys gauti daugiau informacijos apie tai iš Europos oro erdvę kontroliuojančių institucijų.
Lietuva lyderė
Europarlamentarė H.Flautre pareiškė, kad nepaisant vis dar neatsakytų klausimų Lietuva yra tyrimų dėl CŽV kalėjimų lyderė. Pasak jos, visi Lietuvos pareigūnai, su kuriais susitiko europarlamentarai vienbalsiai išreiškė valią atnaujinti tyrimus, jei paaiškėtų naujos informacijos.
Ji teigė, kad naujos informacijos gali atsirasti, kai Europos žmogaus teisių teismas ims tirti palestiniečio Abu Zubaydah skundą. Jis teismui tvirtina kurį laiką kalintas Lietuvoje.
„Lietuva yra lyderė atliekant tyrimus ir bandant nustatyti, kas čia iš tikrųjų vyko. Gal ir yra galimybių kai ką nagrinėti ir toliau. Atsižvelgiant į Strasbūro teismo nagrinėjimą, Lietuvos Vyriausybė turės atsakyti į Abu Zubaydah kaltinimus“, – įsitikinusi J.Flautre.
Tuo tarpu A.Anušauskas pažymėjo, kad kol kas palestiniečio skundo Strasbūro teismas nė nepriėmė nagrinėti.
„Kol kas tas skundas stalčiuje. Jis nei atmestas, nei priimtas, todėl anksti būtų teigti, kad jis bus apsvarstytas ir ar bus tokios išvados“, – pažymėjo parlamentaras.
Jis pabrėžė, kad daugiausia informacijos apie CŽV kalėjimus gali suteikti JAV. Tuo tarpu H. Flautre teigė, kad būtent iš JAV atėjo pagrindiniai tyrimo duomenys, todėl ateityje jų gali atsirasti ir daugiau.
Lankė tik Lietuvą
Penktadienį europarlamentarai baigė savo vizitą Lietuvoje. Trečiadienį ir ketvirtadienį jie lankėsi Generalinėje prokuratūroje, susitiko su teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi, prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjais, apžiūrėjo netoli Vilniaus esančią spėjamą slapto CŽV kalėjimo vietą, kur šiuo metu veikia Valstybės saugumo departamento (VSD) mokymo centras.
Europarlamentarai sako kol kas neketinantys vykti į kitas šalis, kurios taip pat įtariamos CŽV kalėjimų slėpimu. Esą Lietuva vizitui pasirinkta todėl, kad čia šioje srityje nuveikta daugiausia.
Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur galėjo būti įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti, tačiau, kad Lietuvoje buvo laikomi kaliniai NSGK komitetas nenustatė.
Po šių išvadų prokurorai pradėjo atskirą tyrimą, bet pernai sausį jį nutraukė.