okia gautos europinės paramos (1 637 950 litų), skirtos benamių (ir ne tik) socialinės atskirties mažinimui pamario krašte, panaudojimo efektyvumas Šilutėje.
Pridėjusi 289 050 litų iš savo biudžeto, Šilutės savivaldybė čia turėtų atverti duris naujam socialinių paslaugų centrui. 2012-ųjų spalio 25-ąją rajono tarybos sprendimu jis buvo įsteigtas, patvirtinti 7 darbuotojų etatai, o direktorės kandidatūros tvirtinimo procedūra numatyta šiemet sausio 31-ąją.
A. Aleksėjūnienės nuotr./Rekonstruotas soc.paslaugų centro pastatas šildomas tuščias. |
Gultai ir patalynė, gauti iš labdaringų organizacijų, bedaliams jau paruošti. Bet įnamių vis dar nepriima. “Nes statinį tinkamu naudoti dar nepripažino valstybinė priėmimo komisija, tai yra rangovo atsakomybė“, – į žurnalistės klausimą atsakė laikinoji Šilutė savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Virginija Paulauskienė.
Generalinio rangovo, Klaipėdos bendrovės „Viremidos statyba“ vadovas Alius Mažeikis stebisi – „valstybinę komisiją kviesti ir įteisinti statinį yra jo savininko, šiuo atveju, savivaldybės, pareiga ir prievolė“, – sakė jis žurnalistei. Pasak jo, ši procedūra vilkinta ir dėl to, jog savivaldybė ilgai nepaskyrė atsakingo už statinio elektros ūkį asmens.“Dabar visi baigto rekonstruoti pastato dokumentai sutvarkyti ir pateikti Šilutės savivaldybei, ji turėtų kviesti komisiją ir jį įteisinti“.
Bet atverti duris komisijai, po to – naudotojui, paslaugos gavėjui, delsiama. Savivaldybės vicemeras Alvidas Šimelionis vietinėje spaudoje prieš tris dienas teigė, jog „Viremida“, rekonstruodama pastatą, nukrypo nuo projekto, ir dėl to jo įteisinimas iki šiol nepradėtas.
Šios bendrovės direktorius statybai Raimondas Klionauskas žurnalistei aiškino, jog priekaištai dėl apsaugos signalizacijos, kuri įrengta pagal koreguotą, o ne pagal pirminį statinio rekonstrukcijos projektą,valstybinę komisiją kviesti ir įteisinimo procedūrą pradėti savivaldybei netrukdo.
A. Aleksėjūnienės nuotr./Rekonstruotas soc.paslaugų centro pastatas šildomas tuščias. |
„Komisija būtų nurodžiusi defektus, ir tiek. Vis tiek visus juos privalome pašalinti, kokie beiškiltų, dar 5 metus iš eilės. Šią savaitę pertvarkysime apsaugos signalizaciją pagal pirminį projektą, ir tiek. Bet žinių apie paskirtą pristatymą valstybinei komisijai iš savivaldybės dar neturiu. Šis statinys, kaip supratau, jai dar nėra labai reikalingas...“, – sako R.Klionauskas.
Ir nors gultai šildomoje patalpoje parengti, sąskaitos apmokamos, vargetos per šalčius toliau žūsta.
Tragiškais benamių likimais Šilutė garsinasi jau treji metai. Ji vienintelė iš aplinkinių savivaldybių nuo 2009-ųjų neturi nakvynės namų. Iki tol kelerius metus mieste veikė prieglauda nenaudojamose policijos blaivyklos kamerose. Bet sutartis baigėsi ir abipusiu sutarimu liko neatnaujinta. Beje, vienas sunkią negalią turintis benamis šiose komisariato patalpose du kartus buvo sukėlęs gaisrą.
Jis padegė pagalvę prie durų, kai įstaigos budėtoja jį dieną bandė išprašyti į gatvę. Taip žmogus protestavo prieš tvarką, įteisintą savivaldybės sprendimu. Kad benamiai šiltai gali tik nakvoti, o dieną ieškoti prieglobsčio nuo žvarbos kitur. Autobusų stoty, bibliotekoj, rūsiuose ar kitur. Invalidas bijojo lauke sušalti, to prieglobsčio neradęs, ir iš desperacijos padegimu bandė nuo išvarymo gintis.
Nuo 2009-ųjų Šilutėje tįsta virtinė šiurpių benamių mirčių. 2009-ųjų gruodis, žiemos pradžia. Šilutės autobusų stoties perone po nakties ant suoliuko žmonės rado sušalusio benamio 69-erių A. E. M. kūną. Įeiti į vidų pasišildyti žmogus negalėjo – nakčiai stoties laukimo salė yra užrakinama.
Kita šalčio auka, 57-erių nuolatinės gyvenamosios vietos neturinti moteris, buvusi Klaipėdos gyventoja, netrukus buvo aptikta negyva Smėlyno gatvėje prie privačių garažų.
2010-ųjų spalis. Viename privačių Šilutės garažų aptiktas žiurkių apgraužtas benamio kūnas. Patalpos savininkas prisipažino iš gailesčio leidęs žmogui čia apsistoti ir jo būties nekontroliavo. Rado jau senai su šiuo pasauliu atsisveikinusį ir graužikų sudarkytą lavoną.
Dar anksčiau pašiūrėje Klaipėdos gatvėje vienas iš dviejų benamių užduso dūmuose, kai nuo žvakės užsidegė čiužinys. Pernai lapkritį benamis 46-erių R.S. apdegė rankas ir veidą Dariaus ir Girėno gatvės gale, apleistame garaže, kur buvo įsitaisęs gultą. Jis užsidegė taip pat nuo žvakės.
Prieš penkerius metus tuometę Socialinės apsaugos ir darbo ministrę Viliją Blinkevičiūtę, atvykusią į Šilutę, savivaldybės vicemerė Stasė Skutulienė speitė į kampą dėl negaunamos europinės paramos nakvynės namų statybai. O ši kirto atgal – tokio Šilutės projekto ji nėra nei mačiusi, nei girdėjusi.
Šilutė jį parengė ir apsigynė tik 2011-aisiais. Gavusi finansavimą, išsirinkusi statybos rangovą (Klaipėdos UAB „Viremidą“) rajono valdžia įsipareigojo iki 2013-ųjų sausio socialinių paslaugų centrą ir laikino gyvenimo patalpas jame atidaryti ir išgyvenimo sąlygas benamiams pagerinti. Iki tol jiems siūlė glaustis Vyžių kaime, už dešimties kilometrų nuo miesto.
Juknaičių seniūnijos Vyžių kaime veikiantis narkomanų ir alkoholikų reabilitacijos centras „Gabrielius“ po savo stogu sutinka priimti šiuos bedalius ketvirti metai, bet ši paslauga jau atsirūgo.
Neseniai vieną traumuotą benamį subintuota galva policija atvežė iš ligoninės priėmimo skyriaus, nors jam akivaizdžiai buvo būtina specializuota medicininė slauga. „Gabrieliuje“ tokios nėra, čia vyrai gydosi dvasines traumas ir priklausomybes.
Sužalotam benamiui po paros ėmė temti sąmonė, vyrai kvietė greitąją pagalbą. Ji išsivežė į Šilutę, bet iš ligoninės policija atgabeno atgal. Po čia praleistos nakties žmogus ėmė merdėti. Vėl kviesta greitoji, po to benamis dėl smegenų dangalų tinimo išgabentas į Klaipėdos ligoninę. Joje ir mirė.
Reabilitacinės įstaigos vadovas neseniai viešai piktinosi medikų elgesiu – jie traumuoto benamio negydė, o stūmė tolyn nuo savęs, kol šis bevežiojamas nusigalavo.
Medikai kaltės kratosi – anot jų, potrauminio galvos smegenų dangalų brinkimo jie sausio 9-ąją neįtarė, nes medicininiai tyrimai jo nerodė. Žmogus mirė sausio 11-ąją, kai prasidėjo komplikacijos.
Ligoninės vadovas Darius Steponkus neseniai viešai apgailestavo, jog netoliese nuo šios gydymo įstaigos pastatytas naujasis socialinių paslaugų centras per šiųmečius šalčius dar neveikia, tad nušalusius, kitaip traumuotus gyvenamosios vietos neturinčius asmenis, paskyrus ambulatorinį gydymą, ligoninė neturi kur dėti. Paskutinis atvejis , pasibaigęs benamio mirtimi po vojažų iš Šilutės į Vyžių kaimą ir atgal, liudija įsisenėjusią problemą , kurią galima būtų sparčiau spręsti.
Beje, 2011 metais pradėjus naujojo centro statybas, tuometis socialinės paramos skyriaus vedėjas, o dabar – administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Šimelionis viešai skelbėsi su kolegomis pats braižęs pageidaujamų patalpų išdėstymo planą.
Kad smurto aukoms, nukentėjusiems nuo gaisrų, žmonėms su psichikos negalia ir kt. būtų įrengtos patalpos su atskirais įėjimais. O viena būtų nuolat atvira, į kurią galima būtų atvežti ir dėl girtumo nukritusįjį iš gatvės, kad žmogus nesušaltų.
Medikai įspėja, jog žmogui gyvybiškai pavojinga, kai jo kūno temperatūra nukrenta iki kritinės 30°C ribos. Gyvybinės funkcijos tada dar nėra išnykusios, bet širdis gali sustoti bet kurią akimirką.
Drebulys, po to – apatija, mieguistumas, nulemtas kraujagyslių susitraukimo, veda tiesiai į pražūtį. Praėjusią naktį Šilutėje buvo 15 laipsnių šalčio, jis artimiausiomis paromis kils iki 22-23 laipsnių.