Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 03 01

Europos Komisijos baudos Vyriausybei už neveiklumą gali siekti nuo 1,9 iki 119 mln. litų

Vilniaus miesto savivaldybė su skundu kreipsis į Europos Bendrijų Komisiją dėl Lietuvos Respublikos padaryto Bendrijos teisės pažeidimo – neparengtų dokumentų termofikacinių elektrinių modernizavimui ir tam neskirtų lėšų.
Pinigai
Pinigai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

„Lietuva Europos Komisijai įsipareigojo pateikti investicijų planą, pagal kurį iki 2015 metų gruodžio 31 dienos turi būti atlikti darbai, užtikrinantys Vilniaus, Kauno ir Mažeikių termofikacinių elektrinių veiklos modernizavimą. Tam buvo numatyta 171 mln. eurų (590 mln. Lt.) ES lėšų.  Iš viso lėšų poreikis šiems darbams yra apie 600–650 mln. eurų (per 2 mlrd. Lt). Tačiau Vyriausybė, turėjusi skirti šiam projektui 150 mln. Lt., juos perskirstė kelių tiesimui“, - sakė Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus.

Jeigu Europos Komisija nuspręs pateikti Europos Sąjungos Teisingumo Teismui ieškinį dėl pažeidimo, tai galimos baudos valstybei, priklausomai nuo valstybės dydžio, pažeidimo sunkumo ir trukmės, Bendrojo vidaus produkto, Lietuvos atveju galėtų būti nuo 575 000 eurų (1,9 mln. litų) vienkartiniam mokėjimui ir beveik septynių šimtų eurų už dieną, jeigu skiriamas periodinis mokėjimas.

Tai minimalūs skaičiai, kurie gali būti indeksuojami priklausomai nuo pažeidimo trukmės (iki trijų kartų) ar jo sunkumo (iki 20 kartų), tai yra, gali siekti net iki 34,5 mln. eurų (119 mln. litų) vienkartiniam mokėjimui arba 42 000 eurų (145 000 litų) per dieną, jeigu skiriamas periodinis mokėjimas.

Taip pat, siekdama, kad pažeidimas būtų ištaisytas, Europos Komisija gali neformaliai blokuoti pritarimą valstybei svarbiems projektams, pavyzdžiui, finansavimo iš Europos Sąjungos fondų, tam tikrų ES teisės aktų projektų.

Be to, energetikos įmonės neturėjo galimybės teikti projektus net ir šiai nepakankamai paramai gauti, nes valstybė neparengė reikalingų tam dokumentų.

Vilniaus (VE-3), Kauno ir Mažeikių termofikacinės elektrinės nuo 2016 m. sausio 1 d. turi atitikti ES keliamus reikalavimus dėl taršos, kurių įmanoma laikytis tik modernizavus elektrines. Tačiau dėl to, kad Vyriausybė nesugebėjo paruošti dokumentų ir skirti lėšų jų modernizavimui, elektrinės nuo 2016 m. sausio 1 d. negalės būti eksploatuojamos ir dėl to negalės užtikrinti gyventojams šilumos tiekimo.

Per metus Lietuvos Respublika gauna beveik 40 įspėjimų iš Europos Komisijos, o per beveik aštuonis metus ES Komisijai teko tęsti pažeidimo procesą prieš Lietuvą iki pat teismo tris kartus. Pateiktuosius prieš Lietuvos Respubliką ieškinius Europos Komisija  laimėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas