15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
2023 07 03

Europos prokuratūra paskyrė naują Lietuvai atstovausiantį Europos prokurorą

Europos Sąjungos (ES) Taryba paskelbė atnaujinusi Europos prokuratūros (EPPO) kolegijos sudėtį, į kurią paskyrė 5 naujus Europos prokurorus. Šiame sąraše buvo paskelbtas ir naujasis Europos prokuroras iš Lietuvos – Gedgaudas Norkūnas. Jis iki šiol ėjo Europos deleguotojo prokuroro pareigas, rašoma Teisingumo ministerijos pranešime spaudai.
Prokuroras Gedgaudas Norkūnas
Prokuroras Gedgaudas Norkūnas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

EPPO kolegijos atnaujinimas įvyko dėl besibaigiančiųjų pirmųjų Europos prokurorų kadencijų. Skiriant Europos prokurorus pirmai kadencijai, 2019 metais burtų keliu buvo sudaryta 11 valstybių grupė, tarp kurių pateko ir Lietuva. Šių valstybių Europos prokurorų pirmoji kadencija trunka trejus metus ir ji negali būti pratęsta. Likusių šalių Europos prokurorai buvo paskirti šešerių metų kadencijai, kad pusės Europos prokurorų rotacija vyktų kas trejus metus. Naujieji Europos Prokurorai pareigas pradės eiti 2023 m. liepos 29 d. Tuomet baigsis ir dabartinio Europos prokuroro iš Lietuvos Tomo Krušnos kadencija.

Teisingumo ministerija primena, kad 2022 m. birželio 29 d. Vyriausybės nutarimu į Europos prokurorus buvo pateiktas 3 kandidatūrų sąrašas. Pagal procedūras, Europos Sąjungos Taryba pasirinko vieną iš jų.

Europos prokurorai skiriami šešerių metų neatnaujinamai kadencijai. Pasibaigus šiam laikotarpiui Taryba gali nuspręsti kadenciją pratęsti ne ilgiau kaip trejiems metams. Pagal pereinamojo laikotarpio taisykles, taikomas pirmajai kadencijai po Europos prokuratūros įkūrimo, Europos prokurorai iš vieno trečdalio valstybių narių pareigas eina trejus metus ir šios kadencijos atnaujinti neleidžiama, siekiant išskaidyti Europos prokuratūros kolegijos atnaujinimą.

Taip buvo prokurorų iš Austrijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Kipro, Lietuvos, Nyderlandų ir Portugalijos atveju. Šiuo metu 5 iš šių valstybių Europos prokurorai jau paskirti (Lietuvos, Austrijos, Kipro, Italijos, Graikijos). Kiti 3 Europos prokurorai bus paskirti artimiausiu metu.

Europos prokuratūra yra nepriklausomas ES organas, atsakingas už nusikaltimų Sąjungos finansiniams interesams tyrimą, baudžiamąjį persekiojimą už juos ir kaltininkų perdavimą teismui.

EPPO veiklą pradėjo 2020 m. pabaigoje, Liuksemburge. Šiuo metu Europos prokuratūros veikloje dalyvauja 22 valstybės narės (Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Vokietija).

EPPO centrinį lygmenį sudaro Europos vyriausiasis prokuroras, 22 Europos prokurorai (po vieną iš kiekvienos dalyvaujančios ES šalies) ir administracijos direktorius. Europos vyriausiasis prokuroras ir 22 Europos prokurorai sudaro Europos prokuratūros kolegiją.

EPPO vykdo baudžiamojo persekiojimo veiksmus ir prokuroro funkcijas kompetentinguose valstybių narių teismuose, kuriuos atlieka nacionalinio lygmens Europos deleguotieji prokurorai, veikiantys visiškai nepriklausomai nuo nacionalinių institucijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų