2009 01 09

Farmacininkų išmonė – beribė

Lietuvoje įsigali nauja receptų rašymo mada: farmacininkai gydytojus aprūpina iš anksto paruoštais receptais, kuriuose įrašytas vaisto pavadinimas ir nurodymai, kaip jį vartoti. Gydytojui belieka receptą pasirašyti ir įteikti pacientui.
Farmacininkų paruošti receptai gali tapti medikų neatidumo priežastimi.
Farmacininkų paruošti receptai gali tapti medikų neatidumo priežastimi. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Nors farmacininkai teigia, jog tokia praktika „tik palengvina“ gydytojų darbą ir sumažina popierizmą, etikos sargų nuomone, ji neturėtų būti leidžiama. Esą tokia „pagalba“ medikams gali atsiliepti pacientų sveikatai ir atverti kelius korupcijai. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pripažįsta, jog šiai problema spręsti priemonių nėra. „Apie tokį receptų rašymo būdą gerai žinome – kartais net būna taip, kad medikas receptą išrašo tiesiog ant vaisto reklaminio lapelio. Korupcijai keliai čia atviri“, – įsitikinęs VVKT viršininkas Mindaugas Būta. Anot jo, įstatymas, reglamentuojantis receptų rašymą, yra dviprasmis. „Pagal ankstesnę tvarką receptai turėdavo būti išrašomi tik ranka, o dabar leidžiama juos ir spausdinti, todėl realiai beveik neturime už ko užsikabinti“, – apgailestavo M.Būta.

Kelia pavojų sveikatai

„Transparency International“ duomenimis, sveikatos apsauga yra viena labiausiai korumpuotų sričių Lietuvoje.

„Kalbant apie receptų išrašymą, reikia atkreipti dėmesį, kad pavojus kyla ne vien dėl galimų korupcijos atvejų. Tokie farmacininkų „paruoštukai“ vienaip ar kitaip skatina mediką išrašyti būtent šį vaistą, todėl kyla pavojus, jog gydytojas ne visuomet įsigilins į paciento problemą ir objektyviai nuspręs, ar būtent tokio medikamento reikia konkrečiu atveju“, – svarstė „Transparency International“ direktorius Sergejus Muravjovas. Jo teigimu, vaistų kontrolierių vaidmuo turėtų būti gerokai sustiprintas.

Medikų sąžinės reikalas

Farmacininkai ginasi, kad receptų ruošiniai medikams tik „palengvina darbą“, o galimi korupcijos ir neatidumo atvejai – medikų sąžinės reikalas. „Jeigu pacientui reikia būtent tokių vaistų, o gydytojas turi iš anksto paruoštą receptą, nematau nieko blogo. Nors, žinoma, paciento labui recepte galėtų būti nurodoma medikamentų grupė, kad žmogus galėtų išsirinkti jam finansiškai palankiausią variantą. Tai yra gydytojų reikalas“, – sakė Vaistų gamintojų asociacijos direktorius Albertas Bertulis.

Įskaitomai parašyti receptai

Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos Teisės skyriaus vedėjos Vilmos Meldžiukaitės teigimu, vaistų receptai išrašomi vadovaujantis Vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo) gyventojams taisyklėmis. Jos numato, kad gydytojai „patys įskaitomai ir tiksliai turi užpildyti“ visas recepto skiltis. Gyventojai, kuriems išrašomi farmacininkų atspausdinti receptai, turėtų kreiptis į kompetentingas institucijas (Valstybinę medicininio audito inspekciją, Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą), kurios įvertintų gydytojų, farmacijos kompanijų elgesį ir, nustačiusios reikalavimų pažeidimą, priimtų atitinkamus sprendimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai