„Slapti RFID mikročipai jau randami skiepuose“, – skelbiama tinklalapyje info.play.lt. Nuo publikacijos paskelbimo balandžio 11 d., tekstu feisbuke pasidalyta per 300 kartų, publikacija parodyta per 86 tūkst. kartų. Tokį patį tekstą skelbė ir tinklalapis anomalija.lt.
Skelbiamame tekste pasakojama apie „slaptą planą“ vakcinas papildyti itin mažais radijo bangų siųstuvais (RFID). Taip esą būtų galima sekti žmones, kontroliuoti jų elgesį ir tyčia susargdinti onkologinėmis ligomis. Tiesa, kaip veiktų toks mechanizmas, nėra paaiškinama.
RFID technologija, leidžianti žymėti gyvūnus itin mažomis mikroschemomis, išties egzistuoja. Tiesa, daugiausia RFID naudojama perduoti duomenis bekontakčiu būdu, pavyzdžiui, automobilių rakteliuose ar biuruose naudojamose durų kortelėse. Komerciniais tikslais technologija naudojama bene 50 metų.
Tekste kalbama ir apie Tommy Thompson'ą, buvusį JAV politiką, vėliau tapusį technologijų įmonės „VeriChip“ valdybos nariu. Ši informacija rodo, kad feisbuke platinama istorija – pasenusi. T.Thompsonas į privatų sektorių pasitraukė dar 2004 m.
2011 m. T.Thompsonas teigė, kad palaikytų RFID implantacijos idėją, tačiau ne prievartiniu būdu. Vis dėlto vieno buvusio pareigūno nuomonė neturėtų būti laikoma visos valstybės ar sektoriaus nuostata bet kuriuo klausimu.
Informacijos apie RFID technologijos naudojimą skiepuose info.play.lt nepateikia. Kalbama apie „kai kurias kompanijas“ ir „ateities planus“, tačiau nieko konkretaus. Kitaip tariant, skaitytojui tiesiog reikia pasitikėti atmestinai žinomos televizijos tinklalapį imituojančiu šaltiniu bei publikacija be autorystės.
Teksto pabaigoje nurodoma, kad šis parengtas remiantis tinklaraščiu valstybe.wordpress.com. Pastarasis neaktyvus nuo 2011 m., jame pateikiama abejotinos kokybės informacija, nenurodoma publikacijų autorystė, nepateikiami informacijos šaltiniai.
15min vertinimu, info.play.lt pateikiama informacija yra klaidinga.
Kartu su COVID-19 pandemija, internetą užplūdo milžiniškas sąmokslo teorijų srautas. Pasirodė ne viena jokių įrodymų nepatiekianti teorija apie neva RFID technologijos ryšį su neegzistuojančia vakcina nuo naujojo koronaviruso.
Pavyko nustatyti, kad 2014 m. siaučiant Ebolos virusui taip pat pasirodė melaginga informacija apie neva vakcinose nuo viruso laukiančią RFID siųstuvus. Kaip ir dabar, tada sąmokslo teorijos apie RFID atsirado anksčiau už skiepus nuo ligos.
Vilniaus politikos analizės institutas (VPAI) pateikia trumpą instrukciją, kaip geriau apsisaugoti nuo dezinformacijos pandemijos metu. Tačiau tais pačiais patarimais galima remtis ne tik siekiant gauti kuo patikimesnę informacija apie COVID-19, bet ir bet kurią kitą temą.
Rekomenduojama visada domėtis informacijos šaltiniais – įvertinti, iš kur ir kokiais kanalais informacija pateikiama. Tekstai, kuriuose nėra nuorodų į informacijos šaltinius ir autorystės, turėtų būti vertinami atsargiau.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą – čia.