Būtent tokių ieškodami žmonės užklysta į Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Floristikos studiją, kur galima įsigyti neįprastų gėlių kompozicijų, sukurtų centro dėstytojų bei mokinių.
Dešimt metų čia dirbanti floristė Erika Pratapienė sako, jog lietuviai išdrąsėjo ir ruošdamiesi į kapus ieško ne tik tokiai progai įprastos baltos spalvos gėlių, bet ir įvairių violetinės atspalvių, vyšninės, rausvos.
„Nebebijo žmonės (į kapus – aut. past.) nunešti gėlių tokių spalvų, kokias mėgo mirusysis. Juk ta proga ir yra skirta pirmiausia tam, kad prisimintume tą žmogų, kuris kažkada buvo su mumis“, – pasakojo floristė E.Pratapienė.
Įvairėja ir Vėlinėms skirtų kompozicijų formos – be įprastų krepšelių ar vainikų, floristai siūlo kapus puošti širdies, kryžiaus ar pagalvėlės formos kompozicijomis.
„Visos šios formos turi savo simbolinę reikšmę: širdis simbolizuoja meilę, pagalvėlė – ramybę, amžiną poilsį. Kryžiaus reikšmė pirmiausia religinė. Kiekvienas gali pasirinkti jam priimtiniausią ir geriausiai santykį su mirusiuoju atspindintį simbolį“, – sakė floristė.
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Floristikos studijoje kuriamos kompozicijos išsiskiria ir medžiagomis: prie dirbtinių ir gyvų gėlių derinamos kitos gamtinės medžiagos: beržo tošis, rudeniniai lapai, samanos ir t.t. Taip pat veltinis.
„Ši medžiaga yra šilta ir šiam metų laikui labai tinka. Be to, ji taip pat natūrali, tad puikiai dera su kitomis gamtinėmis medžiagomis“, – pastebėjo dar viena šio centro profesijos mokytoja, floristė Evelina Grėbliauskė.
Nors tokios kompozicijos – išskirtinės, jų kaina dažnai būna panaši į paprastoje turgavietėje ar prie kapinių parduodamų puokščių.
„Kaina prasideda nuo 10 eurų ir gali siekti tiek, kiek žmogus norės ir galės išleisti: 50, 70 ir 100 eurų“, – sakė floristės. Nors tokios kompozicijos – išskirtinės, jų kaina dažnai būna panaši į paprastoje turgavietėje ar prie kapinių parduodamų puokščių.
Kuriant kompoziciją visuomet atsižvelgiama į užsakovo norus – tiek parenkant medžiagas, gėles.
„Jei klientas nori, galime sukurti taip, kad kompozicija būtų ilgaamžė – ją kapuose beveik nepakitusią rasite ir pavasarį.
Tokių paprastai pageidauja žmonės, kurių artimųjų kapai toli ir jie negali jų lankyti dažnai“, – kalbėjo pašnekovės.
Jos atkreipė dėmesį, kad įsigijus originalią kompoziciją apkrauti kapo papildomomis „puošmenomis“ nebereikia.
„Galima šeimai susitarti, kad kartu užsakys ir nupirks vieną gėlių kompoziciją ir ja papuoš kapą. Geriau įsigyti vieną kokybišką daiktą, o ne daug tarpusavyje nederančių dalykų, kuriais žmonės linkę apkrauti kapą“, – sakė E.Grėbliauskė.
„Pastaruoju metu žmonės deda daug skirtingų ryškių spalvų žvakių, kurios sutemus kapą paverčia kalėdine eglute. Kur kas gražiau natūrali žvakės šviesa, matoma per skaidrų stiklą.
O jei oras leidžia, kodėl gi neuždegus paprastos žvakutės – be jokios žvakidės?“ – kalbėjo E.Pratapienė.
Nuotraukų galerijoje galite išvysti kai kuriuos florisčių ir jų auklėtinių jau sukurtus originalius kūrinius. Visi jie mirusiųjų lankymo savaitgalį iškeliaus į kapines.