Savo pranešime konferencijoje G.Grigitė-Daugirdė pabrėžė, kad plataus masto karinė agresija prieš Ukrainą – tai išpuolis prieš suverenios nepriklausomos valstybės išlikimą, sukeliantis vis baisesnių padarinių ir vertintinas kaip genocidas ir ekocidas. Tai patvirtina įvairių tarptautinių ir nacionalinių organizacijų tyrimai.
„Putino ir jo aplinkos vaidmuo planuojant ir vykdant agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą turės būti griežtai įvertintas. Akivaizdu, kad Lietuvos aktyvi veikla ir kitų šalių susitelkimas duoda rezultatų: pirmieji arešto orderiai jau išduoti. Tačiau tolesnės iniciatyvos išlieka nemažiau svarbiomis, kol visi siaubingus karo nusikaltimus Ukrainoje įvykdę asmenys bus nuteisti. Praėjus pusantrų metų nuo karo pradžios, laikas skubiau žengti ir kitus žingsnius, kurie užtikrintų teisingumą Ukrainos atžvilgiu“, – teigė teisingumo viceministrė.
Pasak G.Grigitės-Daugirdės, Lietuva ne kartą pasisakė už būtinybę steigti specialų tribunolą ir teisiniais mechanizmais įgyvendinti valstybių įsipareigojimus tarptautinei teisei, užtikrinti rusijos ir baltarusijos režimų baudžiamąją atsakomybę. Renginio metu viceministrė akcentavo, kad kalbant apie specialų tribunolą agresijos nusikaltimams prieš Ukrainą tirti, svarbu diskutuoti ir apie teismo sprendimų už akių priėmimą, nes tarptautinė teisė tokią galimybę numato.
G.Grigaitės-Daugirdės teigimu, Lietuva ėmėsi lyderystės konsoliduojant valstybių palaikymą svarbiuose teisiniuose procesuose. Šiuo metu – tai vienas svarbiausių Lietuvos prioritetų. Privalu imtis visų nacionalinių ir tarptautinių teisinių sprendimų, kad teisingumas būtų vykdomas kuo skubiau, o drąsūs sprendimai nebūtų vilkinami.
Lietuva buvo pirmoji pasaulio valstybė, kuri kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą ir inicijavo „Hagos procesą“ pagal Romos statutą. Prie šios iniciatyvos prisijungė dar 43 Europos ir pasaulio valstybės. Valstybių vienybė ir ryžtas reikalauti Rusijos režimo atsakomybės už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui yra beprecedentis.
Į Kyjive vykusią tarptautinę konferenciją „Specialusis tribunolas agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą tirti. Teisingumas turi būti įvykdytas“ susirinko per 400 dalyvių. Tarp jų – teisininkai iš Ukrainos ir kitų šalių, žmogaus teisių gynėjai, diplomatai, parlamentų nariai, akademinės bendruomenės ir žiniasklaidos atstovai. Renginį globojo Ukrainos prezidento kanceliarija.
Konferencijoje buvo paskelbtas konferencijos dalyvių pasirašytas oficialus komunikatas. Dokumentas pabrėžia, kad konferencijos dalyviai tvirtai remia tarptautinio specialiojo tribunolo įsteigimą, kuris būtų Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio taikos formulės dalimi.
„Specialusis tribunolas turėtų tapti teisėtu ir autoritetingu teisingumo mechanizmu, galinčiu efektyviai atlikti savo darbą – patraukti atsakomybėn rusijos politinės ir karinės vadovybės atstovus už agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą. Todėl raginame tarptautinę bendruomenę aktyviai ir veiksmingai dirbti steigiant specialųjį tribunolą“, – rašoma konferencijos dalyvių pareiškime.