„NATO visų pirma yra gynybinis aljansas. Tai reiškia, jog mes turime nuraminti NATO nares, kad jos bus ginamos bet kokiu atveju.
Man tai yra priešinimasis, visų pirma Rusijai. Tai reiškia, jog (NATO sutarties, – red.) 5-asis straipsnis veikia, kad ir kur būtum – Pietų Europoje, Rytų Europoje ar kur nors kitur“, – dar prieš šios savaitės NATO viršūnių susitikimą, į kurį atvyko ir JAV prezidentas Joe Bidenas, teigė G.Landsbergis.
Ministro teigimu, būtina skirti dėmesį ir Aljanso partnerėms – šalims, kurios nepriklauso NATO, pavyzdžiui, Ukrainai ir Sakartvelui. Jis priminė, kad 2008 metais šioms valstybėms buvo pažadėtas NATO narystės veiksmų planas.
„Plano dar nėra. Manau, kad Rusijai turi pasiųsta žinia, jog ji neturi veto teisės dėl prisijungti prie NATO norinčių šalių narystės. Dabar kartais atrodo, kad turi“, – pastebėjo G.Landsbergis.
Jis mano, kad demokratinės šalys, tarp jų – ir JAV, turi pabrėžti, jog gerbia atskirų valstybių apsisprendimus, kaip žengti į priekį. Tai labai svarbu kalbant ne tik apie Ukrainą, bet ir apie Baltarusiją.
J.Bidenas pirmadienį pareiškė, kad Ukraina galės tikėtis gauti stojimo į NATO veiksmų planą tik tuomet, kai atitiks nustatytus kriterijus – pavyzdžiui, dėl korupcijos pažabojimo.
„Galbūt Rusija irgi turi savo saugumo interesų. Bet ji negali gniaužti laisvos žmonių valios, kai jie pasirenka demokratijos kelią, kaip buvo Baltarusijoje, kai jie pasirenka proeuropietišką kursą, kaip buvo Sakartvele ar Ukrainoje.
Rusijai nereikia kištis į kitų valstybių piliečių pasirinkimus, bet dabar ji tai daro“, – kalbėjo G.Landsbergis.
Tiesa, Briuselyje J.Bidenas pirmadienį pareiškė, kad Ukraina galės tikėtis gauti stojimo į NATO veiksmų planą tik tuomet, kai atitiks nustatytus kriterijus – pavyzdžiui, dėl korupcijos pažabojimo.
„Jie vis dar turi atsikratyti korupcijos, taip pat įvykdyti likusius kriterijus, kad patektų į veiksmų planą“, – sakė J.Bidenas, nors NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas anksčiau teigė, kad Aljanso lyderiai „patvirtino savo sprendimus, kad NATO durys yra atviros“.
Tiesa, Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba antradienį išreiškė viltį, kad NATO ateinančiais metais suteiks Kijevui narystės veiksmų planą
G.Landsbergio teigimu, Rusija stato savotišką „Baltarusijos sieną“ šalyse, kurios patenka į Maskvos įtakos zoną: „Daroma viskas, kad būtų paneigta idėja, jog dialogas įmanomas, kad visi tie, kurie galvoja apie dialogą su Rusija, atrodytų naivūs.
Tokios teritorijos kaip Pietų Osetija ir Abchazija Sakartvele, Donbaso dalis Ukrainoje vis dar okupuotos. Bet kokios reikšmingos diskusijos turi vykti išlaisvinus teritorijas, nes kitaip legitimizuotume agresyvius Rusijos veiksmus.“
G.Landsbergis taip pat pripažino nesantis patenkintas tuo, kad, regis, bus leista užbaigti dujotiekio „Nord Stream 2“ projektą.
„Dabar Ukrainos situacija labai trapi. Kai žiemą visai šaliai reikės šildytis, o dujos ateina tik iš Rusijos, Rusija turės labai didelius svertus ukrainiečių ir Ukrainos vyriausybės atžvilgiu. Turime nuraminti Ukrainą, kad ji nebus palikta viena, kai bus užbaigtas „Nord Stream 2“ dujotiekis“, – teigė ministras.