„Mes labai rimtai atsižvelgiame į spaudimą, kurį Moldovai kelia Rusijos karas prieš Ukrainą. Nesvarbu, ar tai būtų energetiniai, finansiniai ar prekybos ištekliai, ar parama, kurios reikia pabėgėliams, plūstantiems per sieną iš Ukrainos, paremti. Esame pasirengę padėti“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo ministras.
Kaip skelbė Užsienio reikalų ministerija, G.Landsbergis susitikimų su Moldovos pareigūnais bei nevyriausybinių organizacijų atstovais metu aptarė šalies progresą įgyvendinant Europos Komisijos rekomendacijas, siekiant derybų dėl Europos Sąjungos (ES) narystės pradžios bei Moldovos atsparumo stiprinimą Rusijos karo kaimyninėje Ukrainoje ir hibridinių atakų prieš Moldovą kontekste.
„Tačiau yra dar vienas labai svarbus procesas, kuriame Moldova dalyvauja, tai integracija į ES. Jūs pradedate daugybę labai svarbių procesų, kurių jūsų šalis nematė dešimtmečius, ir mes esame čia, kad jums padėtume“, – teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Pasak jo, bus ieškoma sprendimų, kaip NB8 formato šalys Moldovai gali padėti struktūriškiau.
Moldovai kartu su Ukraina pernai birželį buvo suteiktas kandidatės į ES statusas.
Pernai vasarį Rusijai užpuolus Ukrainą, kaimyninėje Moldovoje padaugėjo neramumų – šalis susiduria su energetiniais iššūkiais, antivyriausybinėmis demonstracijomis. Kišiniovas kaltina Maskvą įtampos Padniestrėje didinimu.
Vasarį Moldovos policija pranešė sužlugdžiusi Rusijos remiamų diversantų, kurie buvo specialiai apmokyti sukelti masinius neramumus prieš provakarietišką šalies vyriausybę, sąmokslą. Tai įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai JAV žvalgybos pareigūnai pareiškė, kad su Rusijos žvalgyba susiję asmenys siekė pasinaudoti protestais bandant nuversti Moldovos vyriausybę.
NB8 sudaro Lietuvos, Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Norvegijos, Suomijos bei Švedijos atstovai.