2021 09 08

G.Landsbergis: prisimindami Holokausto aukas, turime atsisakyti neapykantos

Prisimindami Holokausto aukas, turime atsisakyti neapykantos, kad tai niekad nepasikartotų, teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Gabrielius Landsbergis, Zbigniewas Rau
Gabrielius Landsbergis, Zbigniewas Rau / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Jis trečiadienį dalyvavo 80-ųjų Holokausto pradžios metinių minėjimui skirtose eitynėse bei Holokausto aukų atminimo ceremonijoje Alytuje.

Ministras pabrėžė, kad Holokaustas tapo didžiausia XX amžiaus Europos tragedija, o jo mastas Lietuvoje yra sukrečiantis.

„Neapykanta kitaip mąstantiems, kitaip atrodantiems sudaro sąlygas atsirasti tokiems nusikaltimams kaip Holokaustas. Turime atsisakyti neapykantos, kad tai niekada nepasikartotų”, – ministerijos pranešime teigė G.Landsbergis.

Kreipdamasis į susirinkusius moksleivius, Lietuvos diplomatijos vadovas sakė, kad jaunimo dalyvavimas tokiose akcijose yra svarbus, užtikrinant, kad Holokausto ir jo aukų atminimas būtų išsaugotas ir perduodamas iš kartos į kartą.

Minėjimas yra vienas iš ciklo „Atminties kelias 1941–2021“ renginių, jį inicijavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais.

Renginiai įvairiuose Lietuvos miestuose vyksta nuo birželio ir tęsis iki gruodžio mėnesio.

Žydų bendruomenė Alytuje buvo viena seniausių Lietuvoje, manoma, kad pirmieji žydai čia apsigyveno dar Vytauto Didžiojo laikais.

Šios tautos atstovai masiškai pradėti persekioti 1941 metų liepos viduryje, liepos ir rugpjūčio sandūroje įsteigtas nedidelis getas, kur buvo sutelkti Alytaus ir apskrities žydai. Jie taip pat kalinti Alytaus kalėjime.

Nuo rugpjūčio vidurio prasidėjo sistemingas žydų žudymas, o didžiausios žudynės įvyko 1941-ųjų rugsėjo 9-ąją Vidzgirio miške. Tą dieną nužudyti 1279 žydai, prieš tai čia sušaudyti dar 1137.

Žudynes vykdė Joachimo Hamanno „skrajojantis būrys“. Vietos policininkai ir baltaraiščiai saugojo ir konvojavo pasmerktuosius.

Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų. Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis, dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkstančių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis