UNESCO vykdomosios sesijos Paryžiuje metu G.Landsbergis laišku kreipėsi į organizacijos generalinę direktorę Audrey Azoulay, ragindamas perkelti 2022 metų birželio mėnesį Kazanėje planuojamą 45-ąją UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesiją ir atšaukti Rusijos atstovo pirmininkavimą šiam komitetui.
Kaip pranešė Užsienio reikalų ministerija, laiškas taip pat buvo perduotas UNESCO Vykdomosios tarybos ir Pasaulio paveldo komiteto nariams.
Laiške ministras pabrėžė, kad Rusijos agresija prieš Ukrainą yra „akivaizdus tarptautinėmis taisyklėmis grindžiamos tvarkos išniekinimas“.
„Beatodairiškai naikindama Ukrainos kultūrinį ir istorinį paveldą, religinius objektus, muziejus, mokyklas bei paminklus, tarp jų pažymėtus 1954 metų Hagos konvencijos emblema, Rusija laužo savo įsipareigojimus pagal šią Konvenciją ir grubiai pažeidžia tarptautinę teisę“, – cituojamas G.Landsbergis.
„Kol Rusijos karo mašina siautėja Ukrainoje, rengti UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesiją Rusijoje būtų absurdiškas cinizmas – civilizuotas pasaulis privalo tai suvokti ir priimti atitinkamus sprendimus“, – sakė užsienio reikalų ministras.
Lietuva taip pat kviečia UNESCO peržiūrėti savo teisinę sistemą, kad būtų užtikrinta, jog Jungtinių Tautų Chartijos nuostatas pažeidžiančių šalių atstovai ateityje negalėtų užimti vadovaujančių pareigų organizacijoje.
Kultūros ministras Simonas Kairys yra sakęs, jog nematytų prasmės dalyvauti UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdyje, jeigu nebus pakeistas sprendimas jį surengti Rusijoje, Kazanėje.