2017 09 13

G.Landsbergis: V.P.Andriukaičio retorika apie Astravo AE žalinga Lietuvai

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį, ragindamas inicijuoti Lietuvos atstovo Europos Komisijoje (EK) Vytenio Povilo Andriukaičio, atšaukimo procedūrą dėl žiniasklaidoje pasirodžiusių EK nario teiginių, teigiama pranešime žiniasklaidai.
Vytenis Andriukaitis
Vytenis Andriukaitis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

V.P.Andriukaitis interviu „Ekspress nedelia“, anot TS-LKD frakcijos, priekaištauja dėl Lietuvos reiškiamų protestų dėl branduolinės saugos ir tarptautinių konvencijų pažeidimų Astrave statant atominę elektrinę – esą baltarusiai daugiau nei kiti patyrė išbandymų dėl Černobylio katastrofos pasekmių ir dėl to yra labiau nei visi kiti susirūpinę statomos atominės elektrinės saugumu.

TS-LKD: eurokomisaro pasisakymai atkartoja Kremlių

„Tokiu būdu V.P.Andriukaitis siekia kritikuoti Lietuvos Vyriausybės tvirtą poziciją dėl to, kad statant Astravo AE nesilaikoma branduolinės saugos reikalavimų ir pažeidžiamos tarptautinės konvencijos, – mano TS-LKD. – Tame pačiame interviu V.P.Andriukaitis oficialią Lietuvos energetinės nepriklausomybės politiką taip pat kritikuoja kaip neekonomišką, atskiras šios politikos dalis vadina „idiotizmu“.“

V.P.Andriukaičio išsakyti teiginiai, anot G.Landsbergio, „yra žalingi Lietuvai, neigia konsensusu įgyvendinamą valstybės energetinės nepriklausomybės politiką ir griežtą valstybinę poziciją Astravo atominės elektrinės (AE) klausimu“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis ir Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis ir Saulius Skvernelis

„Iki šiol visos Lietuvos politinės parlamentinės partijos, Vyriausybė ir visas Seimas laikėsi bendros pozicijos bei konsensuso principu įgyvendinamos politikos dėl Astravo AE keliamo pavojaus. Visais įmanomais būdais stengėmės tiek santykiuose su kaimynais, tiek platesnėje tarptautinėje erdvėje padaryti viską, kad šis Lietuvai grėsmę keliantis projektas būtų sustabdytas“, – tikinama kreipimesi S.Skverneliui.

Jame taip pat primenama, kad Seimas priėmė įstatymą, pagal kurį įgyvendinus Astravo AE pagaminta elektra nepateks į Lietuvos elektros sistemą, priduriama, kad „Kremlius iki šiol nervingai stebėjo tokį vieningą Lietuvos politikų veikimą“ ir dėjo pastangas „siekdamas sustabdyti Lietuvos veiklą telkiant tarptautinę bendruomenę“.

G.Landsbergis: V.P.Andriukaitis pradėjo rinkimų kampaniją

„V.P.Andriukaitis, būdamas Lietuvos deleguotas EK narys, akivaizdžiai pademonstravo, kad jam Lietuvos oficiali pozicija yra nepriimtina. Taip pat pademonstravo, kad jam Kremliaus lobistų argumentai yra artimesni. Suprantama, kad kiekvienas Lietuvos pilietis gali turėti savo nuomonę ir ją viešai reikšti, tačiau kai tas pilietis yra EK narys – jo vieši pasisakymai yra žalingi Lietuvai ir labai naudingi Kremliui“, – aiškinama kreipimesi.

G.Landsbergio nuomone, eurokomisaro žodžiai „atkartoja Kremliaus ir Aliaksandro Lukašenkos propagandinius ir dezinformacinius teiginius apie Lietuvą, yra labai žalingi Lietuvos saugumo interesams ir naudingi tik Kremliaus geopolitiniams tikslams, kurių įrankiu yra Astravo AE projektas, keliantis didžiulę fizinę grėsmę Lietuvai ir Vilniui“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Anot jo, V.P.Andriukaitis „pradėjo 2019 metų Prezidento rinkimų kampaniją“ ir siekia „surinkti visų Lietuvos rinkėjų, simpatizuojančių Kremliaus politikai, balsus“.

„Kai taip elgiasi ir tokius teiginius viešai reiškia Lietuvos deleguotas EK narys, sukuriama situacija, kuri ypač žalinga Lietuvai, labai naudinga Kremliui ir nenaudinga pačiai Europos Komisijai. Nes V.P.Andriukaitis kalba ne kaip Lietuvos, o kaip Kremliaus ir „Rosatom“ deleguotas EK narys“, – mano TS-LKD lyderis.

Penktadienį V.P.Andriukaitis lankysis Lietuvoje.

Vyriausybė įsipareigojo apriboti Astravo AE patekimą

Trečiadienį Vyriausybė patvirtino nutarimą „Dėl būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo nesaugios branduolinės elektrinės, kuri kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkui ir visuomenės sveikatai“.

Nutarimu numatyta užtikrinti, kad po Astravo AE atidarymo į Lietuvą negalėtų patekti baltarusiška elektra, išskyrus tą, kuri būtina Lietuvos elektros energetikos sistemos patikimumui užtikrinti, kad Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės pajėgumai nebūtų naudojami Astravo elektros akumuliavimo poreikiams. Taip pat – iki 2025 m. sinchronizuoti Lietuvos elektros sistemą su kontinentinės Europos tinklais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

Astravo AE Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos Vyriausybė nerimauja, kad jėgainė kyla nesilaikant saugumo standartų ir gali sukliudyti planams Baltijos šalių elektros sistemas sinchronizuoti su Vakarų Europa.

Baltarusija tikina, kad, statydama jėgainę, laikosi visų saugumo reikalavimų.

TAIP PAT SKAITYKITE: 3 priežastys, kodėl Lietuvai bus sunku sustabdyti Astravo atominės elektrinės energijos importą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai