Tai – pirmieji G.Nausėdos įteikti valstybiniai apdovanojimai.
Iš viso apdovanojimas skirtas 38 žmonėms, daugumai jų – po mirties, todėl apdovanojimą atsiėmė jų artimieji.
Iš keturių dar gyvų esančių apdovanotųjų ceremonijoje dalyvavo tik du, kiti atvykti negalėjo dėl prastos sveikatos.
„Nors daugelis žmonių, kuriuos pagerbiame, jau paliko šį pasaulį, jų darbai lieka šviesti tiek mums, tiek ir ateities kartoms“, – tvirtino G. Nausėda.
Šalies vadovas apdovanojimus skyrė Lietuvos žydų genocido atminimo dienos proga, ji minima rugsėjo 23-iąją. Tą dieną 1943 metais likviduotas Vilniaus žydų getas.
Per Holokaustą naciai ir jų kolaborantai Lietuvoje nužudė daugiau nei 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. čia gyvenusių žydų.
Prezidentas pabrėžė, kad Lietuvoje gyvenusi žydų bendruomenė buvo sunaikinta ir dėl „bendrapiliečių pasirinkimų“, tačiau lietuviai taip pat gausiai prisidėjo prie žydų gelbėjimo.
„Ji kentėjo taip pat ir dėl bendrapiliečių pasirinkimų. Turime tai pripažinti ir su tuo susitaikyti. Tačiau lietuviai bene aktyviausiai iš Rytų Europos tautų įsitraukė į žydų gelbėjimą, taip atskleisdami tikrąsias mūsų visuomenės vertybes“, – sakė G.Nausėda.
Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojami asmenys, kurie, nepaisydami gresiančio pavojaus savo gyvybei ir savo šeimai, gelbėjo žmones.