Alytuje prezidentas padėkojo ugniagesiams, apžiūrėjo gaisro nuniokotą vietą. Pasak G.Nausėdos, dabar reikia įvertinti situaciją, kad pasikartojus panašiai nelaimei „ekstremalią padėtį valdytume kaip iš vadovėlio, o ne kaip išeina“.
„Kiekvienas nelaimės likvidavimo proceso etapas turi turėti konkretų šeimininką ir atsakingą asmenį. Kolektyvinė atsakomybė yra jokia atsakomybė. Pamoka bus išmokta“, – dėstė G.Nausėda.
Po apsilankymo Alytuje, įmonės „Ekologistika“ patalpose, kur vyko gaisras, prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad, jo nuomone, ekstremali situacija turėjo būti skelbiama šalies mastu.
„Tai priklauso nuo gaisro kategorijos lygio. Jeigu tai yra penktos kategorijos gaisras, o čia, man neleis sumeluoti, cisternų kiekis gaisravietėje byloja apie aukščiausios kategorijos gaisrą, na, atitinkami turi būti ir sprendimai, ir dedamos visos Respublikos pastangos, o ne palikta savivaldybė viena spręsti“, – pirmadienį sakė prezidentas.
Prezidentas Alytuje neskubėjo vertinti vidaus reikalų ministrės veiklos gaisro metu, o sulaukęs klausimo, ar R.Tamašunienei derėtų atsistatydinti, G.Nausėda atsakė, kad reikia išsiaiškinti, kas yra kaltas.
Anot šalies vadovo, vaizdas Alytuje apokaliptinis, bet ne vaizdų čia jis atvykęs žiūrėti. „Atvažiavom išsiaiškinti, kodėl visada taip atsitinka, kad turim, viena vertus, didvyriškus žmones, kurie pasirengę aukot sveikatą, gal net gyvybę, ačiū Dievui, kad to nereikėjo, o sistema dirba, nepanaudosiu negražaus žodžio, blogai“, – sakė jis.
G.Nausėda sakė, kad ši situacija parodė, jog dabar reikės spręsti kelis dalykus – kad gaisro padariniai neatsilieptų žmonių sveikatai ir kaip kitaip koordinuoti savivaldybės ir centrinės valdžios institucijų veiklą ateityje.
„Įsivaizduokime, neduok Dieve, karas, ir mes pradėtume, vėlgi, čia pagal visokias procedūras ir pagal viešųjų pirkimų įstatymus veikti. Yra ekstremalios sąlygos, kurioms susiklosčius mes turime pirmiausia kreipti dėmesį į operatyvų sprendimo priėmimą. Jeigu mes tenai žaisime kokius nors žaidimus, tai reiškia, mes pralošime – gaisrui šiuo konkrečiu atveju, kitu atveju dar kažkam kitam“, – teigė prezidentas.
Vis dėlto prezidentas Alytuje neskubėjo vertinti vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės veiklos gaisro metu, o sulaukęs klausimo, ar R.Tamašunienei derėtų atsistatydinti, G.Nausėda atsakė, kad reikia išsiaiškinti, kas yra kaltas.
„Mes visada norime iš karto kažkieno skalpą nuimti, o paskui žiūrėti, kas čia iš to išeis. Pirmiausia pasižiūrėkime, kas tikrai yra kaltas ir ką galėtume padaryti geriau ateity“, – sakė jis.
N.Cesiulis: prezidentas sutiko, kad vadovavimą turėjo perimti Vilnius
Alytaus meras N.Cesiulis feisbuke rašo, kad prezidentas pamatė, koks tarpinstitucinis nesusipratimas čia įvyko, kaip visi deklaravo pagalbą, o iš tiesų likom vienui vieni. Pasak miesto vadovo, prezidentas atvyko be jokio išankstinio perspėjimo.
„Išsitraukęs savo botus prezidentas apžiūrėjo gaisravietę. Ir išdegė čia ne kokie 20 tūkst. kvadratinių metrų, o 5 hektarai!! Rūsiai, koridoriai, tuneliai – vietos tiek, kad būtų galima surengti fūrų lenktynes. Taip. Mūsų gaisriukas buvo 5 – aukščiausio lygio nelaimė šalyje. Prezidentas sutiko, kad vadovavimą turėjo perimti Vilnius. Žmonėms turėjo būti skleidžiama tikrovę atitinkantį informacija. Bet atsitiko kaip atsitiko“, – aiškino N.Cesiulis.
„Taip. Gana lankstytis ir pataikauti. Prezidentui pasakėm garsiai – karalius nuogas. O rytoj prezidentūroje susirinkusiems ponams tai pasakysime tiesiai į akis..
P.S. Šiandien posėdžiavusi Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisija užtikrino, kad visi patirti nuostoliai susiję su gaisru bus kompensuoti Valstybės lėšomis. Dzūkai turi tokį posakį Žodis ne žvirblis, tikiuosi, taip ir bus“, – pridūrė Alytaus meras N.Cesiulis.
Po G.Nausėdos apsilankymo gaisravietėje Alytaus meras N.Cesiulis teigė, kad aiškėja, ką daryti toliau, o šiuo metu svarstoma, kaip likviduoti gaisro padarinius.
„Tariasi tarnybos, tariasi ministerijos ir visos įvairios institucijos, ką daryti su šiomis atliekomis. Be abejo, turime pilnus rūsius vandens, kuris irgi yra užterštas – kur tą vandenį dėti, kur išleidinėti, daug klausimų“, – pirmadienį sakė Alytaus meras.
Anot N.Cesiulio, prezidentas į Alytų atvyko nieko nederindamas, prieš tai tiesiog paskambinęs.
„Norėjo pats išsiaiškinti situaciją realiai, pats pamatyti įvykio faktą, pamatyti, kaip tai įvyko, išgirsti nuomones, susitikti su ugniagesiais, kad galėtų rytoj priiminėti tam tikrus sprendimus“ , – sakė N.Cesiulis.
Alytus meras sakė šiandien išvadų nedarysiąs, tačiau žinantis pamokas, kurias reikės išmokti ir jam, ir įvairioms įstaigoms.
„Tai ne ant stalo pratybos, ne ant popieriaus braižymas, kaip kas turėtų veikti. Tai yra reali situacija ir ta reali situacija, matome, buvo tokia, kokia buvo. Tai, aš manau, greitu metu rasime atsakymus, rasime žmones, kurie galbūt ne taip dirbo ar labai gerai dirbo, tai čia įvertinsim tuos dalykus. Aš manau, prasidės įstatymų keitimas, nes įstatymai kol kas krizės atveju veikia neidealiai“, – teigė N.Cesiulis.
VRM inicijuoja vidinį patikrinimą
Po gaisro Alytaus padangų perdirbimo gamykloje Vidaus reikalų ministerija atliks vidinį patikrinimą dėl institucijų sąveikos, pirmadienį pranešė ministrė Rita Tamašunienė.
„Vidinis patikrinimas bus atliktas. Mes pripažįstame klaidas, jų buvo ir komunikacinių, ir kitokių. Įvertinsime, kaip sąveikauja institucijos viduje, tarpusavyje“, – po Nacionalinio saugumo komisijos posėdžio Vyriausybėje sakė R.Tamašunienė.
Pasak jos, kilus ekstremaliai situacijai pritrūko suvokimo, „kas ką turi daryti ir ko kas ne“.
Ministerija taip pat žada rengti civilines saugos pratybas dėl elgesio ekstremalių situacijų metu.
Anot ministrės, per tokias pratybas būtų mokomasi vertinti taršias ir priešgaisrinės saugos prasme pavojingas įmones.
Pasak vidaus reikalų ministrės, kilus ekstremaliai situacijai pritrūko suvokimo, „kas ką turi daryti ir ko kas ne“.
„Reikia būti pasiruošus bet kokiai ekstremaliai situacijai, bet kokioms kilusioms aplinkybėms“, – kalbėjo R.Tamašunienė.
Prezidentas aptars ekstremalių situacijų valdymą
Gaisras „Ekologistikoje“ įsiplieskė spalio 16 d., o visiškai numalšintas praėjusį penktadienį. BNS rašė, kad liepsnos apėmė 2 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Dėl įvykio savivaldybėje paskelbta ekstremali situacija.
Pirmadienį Vyriausybėje šaukiamas Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdis, o antradienį G.Nausėda rengs pasitarimą dėl ekstremaliųjų situacijų valdymo.
Prezidentas kviečia premjerą Saulių Skvernelį, Alytaus miesto merą Nerijų Cesiulį ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovą Saulių Greičių aptarti ekstremalių situacijų ir krizių valdymo problemų.