2024 12 04

G.Nausėda atskleidė, kodėl „prametė“ du ministrus, įvertino ir likusį kabinetą

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, jog dviejų „Nemuno aušros“ kandidatų į ministrus nepatvirtino, nes šie negalėjo atsakyti į keltus klausimus dėl Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybai prioritetų, be to, kilo abejonių ir dėl kai kurių jų vadybinių gebėjimų. Jis taip pat įvertino patvirtintą ministrų kabinetą, palygindamas su kadenciją baigiančia Vyriausybe.

Ko pritrūko?

„Visus kandidatus atidžiai išklausiau, turėjome labai įdomius ir turiningus pokalbius. Vertinau ne tik kandidatų kvalifikaciją, bet ir jų įžvalgas dėl ateities. Vienas svarbiausių klausimų buvo, kokie kandidato prioritetai, atsižvelgiant į tai, kad 2027 metų pirmąjį pusmetį Lietuva perims pirmininkavimą Europos Tarybai. Šiems dviems kandidatams į šį klausimą nepavyko atsakyti ir tai buvo esminis minusas, nes manau, kad yra vienas svarbiausių dalykų, kad kandidatas turėtų žinoti, ko jis ketina siekti pirmininkavimo laikotarpiu“, – žurnalistams trečiadienį sakė G.Nausėda.

Prezidentas trečiadienį patvirtino naujos Vyriausybės sudėtį su 12 iš 14 ministrų. Jis atmetė „Nemuno aušros“ kandidatus – į aplinkos ministrus pretendavusį Gamtos tyrimų centro vadovą Sigitą Podėną ir į teisingumo ministrus siūlytą buvusį Kalėjimų tarnybos vadovą Virginijų Kulikauską.

15min montažas/Sigitas Podėnas ir Virginijus Kulikauskas
15min montažas/Sigitas Podėnas ir Virginijus Kulikauskas

„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis tvirtino jau suradęs jiems pamainą – anksčiau siūlytus viceministrus, tačiau jų kol kas neįvardija.

Anot prezidento, kilo abejonių ir dėl kai kurių kandidatų „vadybinių gebėjimų“.

„Prie didžiausios pagarbos jų akademinei kvalifikacijai, vis dėlto ministro pozicija reikalauja ir tam tikrų specialiųjų žinių, o dar svarbiau – bendro požiūrio į sektorių, gebėjimo gerai suvokti sektoriaus interesus ir būti pasirengus už tą sektorių stovėti“, – teigė jis.

Valstybės vadovas pabrėžė, jog Žemės ūkio ministerijai vadovaus „tikrai tikrai žinantis, ko nori siekti žmogus“, turėdamas omenyje trečiąjį „Nemuno aušros“ kandidatą Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininką Igną Hofmaną. Jis prezidentui paliko labai neblogą įspūdį.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ignas Hofmanas, Gitanas Nausėda
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ignas Hofmanas, Gitanas Nausėda

„Aplinkos ministerijai taip pat turėtų vadovauti stiprus ministras, kad būtų galima sukurti tam tikrą interesų atsvarą, o esant jai sprendimai galėtų būti optimalūs“, – pabrėžė G.Nausėda.

Priekaištai sveikatos ministrei – ne priekaištai?

Dėl likusių ministrų G.Nausėdos priekaištų paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesulaukė.

Tiesa, po prezidento pokalbio su kandidate į sveikatos apsaugos ministres, Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto vadovė Marija Jakubauskiene, prezidento patarėja Irena Segalovičienė tvirtino, kad ji taip pat atsakė ne į visus keltus klausimus. Vis dėlto ši ministrė G.Nausėdai neužkliuvo.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Marija Jakubauskienė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Marija Jakubauskienė

„Manau, kad čia truputį buvo šiokia tokia miskomunikacija, kadangi iš tikrųjų į beveik visus klausimus buvo atsakyta. Galima ginčytis dėl kai kurių klausimų, gal mes tikėjomės išgirsti kitokį atsakymą. Tačiau kandidatė pasirodė profesionaliai ir po to tas toks spalvų sutirštinimas buvo ne tai, ko siekiau komunikuodamas žinutę po susitikimo su sveikatos apsaugos ministre“, – paaiškino G.Nausėda.

G.Nausėda: nusistatymo prieš „Nemuno aušrą“ neturiu

G.Nausėda ne kartą įvardijo, jog „Nemuno aušros“ kandidatams kels ypatingus reikalavimus, t.y. šie turi būti nepartiniai ir savo srities profesionalai.

Tokias sąlygas G.Nausėda kėlė po gausios užsienio kritikos ir protestų Vilniuje, kilusių „Nemuno aušrai“ prisijungus prie valdančiosios koalicijos, nes jos lyderis Remigijus Žemaitaitis dėl savo pasisakymų apie žydus yra teisiamas baudžiamojoje byloje, pripažintas sulaužęs Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Remigijus Žemaitaitis

G. Nausėda patikino, jog sprendimas „pramesti“ du šios partijos atstovus nėra asmeninis jo nusistatymas prieš minėtą politinę jėgą.

„Dėl atseit išankstinio nusistatymo „Nemuno aušros“ atžvilgiu – girdžiu tokių pastabų. Turbūt geriausias paneigimas, kad to nėra, yra tai, kad aš patvirtinau „Nemuno aušros“ kandidatą į žemės ūkio ministrus. Galiu pasakyti netgi daugiau: man šis kandidatas padarė netgi labai neblogą įspūdį“, – patikino prezidentas.

G.Nausėda: ši Vyriausybė – stipresnė nei buvusioji

Klausiamas, kurį ministrą tvirtino su „didžiausiu avansu“, G.Nausėda sako kol kas nenorintis jų vertinti dar nepradėjus dirbti.

Manau, kad visumoje, ir tą atsakingai pareiškiu, ši Vyriausybės dalis, kurią jau turime, lyginant ministrus pagal portfelius su ankstesniąja Vyriausybe, atrodo netgi pajėgesnė nei ankstesnioji Vyriausybė

„Nenorėčiau dėti pažymių arba vertinti pažymiais atskirus kandidatus, kol jie net nepradėjo dirbti. Gali atsitikti taip, kad tas kandidatas, kurį šiandien vertinu labai gerai, gali pasirodyti procese silpnesnis, nei įsivaizdavau, ir atvirkščiai – tas, kurį vertinau kaip silpnesnį, gali atsiskleisti ir priimti labai gerus sprendimus.

Manau, kad visumoje, ir tą atsakingai pareiškiu, ši Vyriausybės dalis, kurią jau turime, lyginant ministrus pagal portfelius su ankstesniąja Vyriausybe, atrodo netgi pajėgesnė nei ankstesnioji Vyriausybė“, –įvertino prezidentas.

Anot jo, šis Ministrų kabinetas susidurs ir su didesniais iššūkiais, nei ankstesnė Vyriausybė.

„Pirma – dėl išorinių priežasčių. Kaip matote, geopolitinės įtampos aplink mus ne mažėja, o tiktai tvenkiasi. Antra – dėl vidinių priežasčių: ši koalicija veikiausiai nedirbs tokiu principu, kaip ankstesnioji, kuomet konservatoriai kitus koalicijos partnerius buvo nustūmę ir liepė tylėti kamputyje. Šitoje koalicijoje, veikiausiai, tie du likusieji koalicijos partneriai su tuo statusu nesutiks ir dėl to gali būti daugiau įtampos“, –pripažino G.Nausėda.

Nauji kandidatai atrodo rimti

Artimiausiu metu su naujais kandidatais į aplinkos ir teisingumo ministrus turėtų susitikti G.Paluckas.

G.Nausėda sako, kad lieka galioti jo keltas reikalavimas, jog bet kuris „Nemuno aušros“ ministras turėtų būti „plataus požiūrio technokratas“, jis sako jau žinantis apie „Nemuno aušros“ teikiamas naujas kandidatūras.

Manau, kad tai bus pakankamai rimti kandidatai, kuriuos bus galima svarstyti

„Iš tų pirminių duomenų, apie kuriuos dabar nenoriu kalbėti, manau, kad tai bus pakankamai rimti kandidatai, kuriuos bus galima svarstyti“, – kalbėjo šalies vadovas.

Jis taip pat tikisi, kad kitą savaitę pavyks patvirtinti ne 12, o visus 14 ministrų.

„Ir, galimas dalykas, kad ši situacija be dviejų ministrų yra laikina, teisiniu ir politiniu požiūriu ji nieko nereiškia, nes Vyriausybė prisieks ir pradės dirbti po savaitės, o per tą savaitę galima tuos du likusius kandidatus surasti. Aš manau, kad tokia tikimybė yra labai didelė“, – tvirtino G.Nausėda.

Vyriausybės programa teikia vilčių

G.Nausėda taip pat pozityviai įvertino trečiadienį viešai pateiktą būsimos Vyriausybės programą, anot jo, daugiausiai vilčių teikia įsipareigojimai socialinės politikos srityje.

„Šiandienos akimis žiūrint, Vyriausybės programa iš tikrųjų teikia daug vilčių man asmeniškai, ypač – socialinės politikos srityje, atkartojo daug nuostatų, dėl kurių mes kovojome su ankstesniąja Vyriausybe dėl jų įgyvendinimo. Kai ką pavyko, kai ko nepavyko padaryti.

Įtvirtinti svarbūs principai, kaip NPD didinimas kiekvienais metais, kaip tolesnis spartus pensijų auginimas, taip pat atsiranda labai stiprios nuostatos dėl šeimos politikos, vėlgi – dalykas, apie kurį kalbėjau savo metiniame pranešime, tačiau, deja, ankstesnioji valdančioji koalicija buvo šiek tiek kurtoka šiuo klausimu“, – nuoskaudos neslėpė G.Nausėda.

Jis teigiamai įvertino įsipareigojimus dėl užsienio politikos ir konkrečiai – tvirtos paramos Ukrainai, saugumo stiprinimui, gynybos išlaidų didinimui iki 3,5proc. BVP.

Anot jo, tai „teikia vilčių, kad iš tikrųjų kažkokių esminių strateginių konfliktų tarp valdžios institucijų nebus ir mes galėsime gana konstruktyviai dirbti“.

Kol kas – 12 ministrų

Būsimoje Vyriausybėje užsienio reikalų ministru taps prezidento patarėjas Kęstutis Budrys.

Socialdemokratų deleguojamoje komandoje krašto apsaugos ministre skiriama Dovilė Šakalienė, švietimo, mokslo ir sporto ministre – Seimo narė Raminta Popovienė, vidaus reikalų ministru– Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorius, buvęs susisiekimo viceministras Vladislavas Kondratovičius.

Susisiekimo ministru taps Eugenijus Sabutis, socialinės apsaugos ir darbo – buvusi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Finansų ministerijai vadovaus Gedimino Kirkilo ir Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėse jau finansų ministru dirbęs Rimantas Šadžius, Kultūros ministerijai– taip pat buvęs ministras Šarūnas Birutis, sveikatos apsaugos – Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto vadovė Marija Jakubauskienė.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ deleguotu ekonomikos ir inovacijų ministru taps parlamentaras Lukas Savickas, energetikos ministru – jau šias pareigas 2016–2020 metų kadencijoje Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje jau ėjęs Žygimantas Vaičiūnas.

Naujos sudėties Vyriausybė Seime prisiekti turėtų po savaitės – kitą ketvirtadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų