Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 07 26

G.Nausėdai – melagingi kaltinimai sutikus į Lietuvą įleisti šimtus tūkstančių migrantų

Prabėgus dviem savaitėm po prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos, socialiniuose tinkluose šalies vadovui pažerta kaltinimų. Tiesa, atsakingos institucijos priekaištus mala į miltus.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Feisbuke dalijamasi tinklalapyje tauta.lt publikuotu tekstu, pavadinimu „Nausėda sutiko Lietuvon įsileisti šimtus tūkstančių afrikiečių“. Nuoroda į tekstą pasidalinta 230 kartų, publikacija paskelbta socialinio tinklo puslapyje „Protautinės informacijos centras“.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė

Publikacijoje teigiama, kad liepos 22 d. Lietuva prisijungė prie „solidarumo mechanizmo“, kuris atvertų duris į Europą keliaujantiems nelegaliems imigrantams iš Afrikos ir Azijos šalių. Publikacijos autoriai aiškina, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio Bendrijos valstybių, sutikusių prisijungti prie vadinamojo „solidarumo mechanizmo“.

Panašaus pobūdžio publikacijos pasirodė ir kituose informaciniuose tinklalapiuose.

Jokių įsipareigojimų

Tiesa, kad Paryžiuje liepos 22 d. vyko neformalus Europos Sąjungos (ES) narių, asocijuotų Šengeno šalių užsienio ir vidaus reikalų ministrų bei ES institucijų ir tarptautinių organizacijų pasitarimas, kuriame buvo aptariama situacija dėl Viduržemio jūra atplaukusių migrantų išlaipinimo bei humanitarinės migrantų padėties Libijoje.

Lietuvai neformaliame susitikime atstovavo ne vidaus reikalų ministras, o užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius. Užsienio reikalų ministerijos (URM) 15min atsiųstame atsakyme neigiama, kad Lietuva prisijungė prie mechanizmo.

Bendradarbiavimo susitarimas nei vidaus reikalų ministrų susitikime Helsinkyje, nei susitikime Paryžiuje nebuvo priimtas, todėl apie formalius Lietuvos įsipareigojimus kalbėti dar anksti.

Ministerijos atstovų teigimu, tai nebūtų įmanoma, nes joks „mechanizmas“ Paryžiuje nebuvo sukurtas, o publikacijoje išsakyti teiginiai, esą susitikimo metu nutarta po ES paskirstyti nelegalius migrantus – netiesa.

„Bendradarbiavimo susitarimas nei vidaus reikalų ministrų susitikime Helsinkyje, nei susitikime Paryžiuje nebuvo priimtas, todėl apie formalius Lietuvos įsipareigojimus kalbėti dar anksti“, – teigiama URM atsakyme.

Tiesa, pabrėžiama, kad Lietuva remia solidarumo mechanizmo paiešką bei mano, kad prieglobsčio prašytojų perkėlimas ES turėtų vykti savanoriškais pagrindais, atlikus saugumo patikrinimus ir pagal kiekvienos valstybės galimybes.

B.Petruškaitės nuotr./Užsienio reikalų ministerija
B.Petruškaitės nuotr./Užsienio reikalų ministerija

Pamiršo prezidentą

Įdomu tai, kad prezidento vardas apsireiškia tik pavadinime, o publikacijoje nėra minimas. Pavadinime apkaltinus prezidentą sutikus priimti milžinišką imigrantų skaičių, toliau apie G.Nausėdos įsitraukimą nėra kalbama.

URM pastebi, kad kovo mėnesį Lietuva priėmė 4 asmenis, išsilaipinusius Italijos krantuose. Tai nesudarytų net vienos šimtosios procento publikacijos pavadinime įrašyto imigrantų skaičiaus. Ministerija taip pat pastebi, kad sprendimą dėl Lietuvos pozicijos priima ne viena, o visos šiuo klausimu kompetentingos šalies institucijos.

Tuo tarpu prezidento komunikacijos grupės atsakyme 15min teigiama, kad atsakingą ministrą „instruktuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovas. Be to, pozicijos derinamos ir su Užsienio reikalų ministerija“.

Pabėgėlio statusą gavusių asmenų perkėlimas ES turi vykti savanoriškai, atlikus saugumo patikrinimus, pagal kiekvienos valstybės narės galimybes.

„Prezidentūra savo ruožtu palaiko solidarumo mechanizmo paieškas ES darbo grupėse ir ministrų tarybose. Pabėgėlio statusą gavusių asmenų perkėlimas ES turi vykti savanoriškai, atlikus saugumo patikrinimus, pagal kiekvienos valstybės narės galimybes“, – teigiama prezidentūros atsakyme.

Tauta.lt publikacijoje pagrindiniu informacijos šaltiniu įvardijamas prancūzų dienraščio „Le Figaro“ internetiniame portale paskelbtas straipsnis apie liepos 22 d. susitikimą Paryžiuje. Lietuvą Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas mini mechanizmą palaikančių valstybių gretose. Tiesa, tokių valstybių – 14, tačiau E.Macronas visų jų nevardino.

Nelegali migracija iš Šiaurės Afrikos – galvos skausmas Italijos, Graikijos ir Ispanijos vyriausybėms. Į šių šalių uostus keliauja Viduržemio jūrą perplaukę laivai su migrantais. Pavyzdžiui, Italija piktinasi Bendrijos neveiksnumu dalinantis naštą, todėl šalies vidaus reikalų ministras Matteo Salvinis susitikime nedalyvavo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų