„Biudžeto vetavimas yra instrumentas, kurį prezidentas turi, bet biudžeto vetavimas turi būti susietas su tam tikrais dalykais, kurie netenkina.
Vieną iš tokių aspektų, kriterijų jau esu minėjęs. Tai yra pirmiausia biudžeto įstatymo arba projekto neatitikimas fiskalinės drausmės reikalavimams. Tai yra pirmasis kriterijus, kurį žiūrėsiu. Antrasis kriterijus yra mokesčių įvedimo stichiškumas ir jų įsigaliojimas vos ne kitą dieną“, – kalbėjo šalies prezidentas, paklaustas, ar tikrai gali būti, kad jis biudžetą vetuos.
Šio biudžeto įstatymo projekto svarstymas parodė, kad yra labai daug stichinių dalykų svarstymo metu.
Pasak jo, dėl Pelno mokesčio skubaus padidinimo ar įvedimo dar galima diskutuoti, kad tai nėra taip labai skausminga, bet esą „automobilių mokestis, jei jis įsigalioja jau kitą dieną, tai visi sandoriai turės būti apmokestinami nuo sausio 1-os“.
„Šio biudžeto įstatymo projekto svarstymas parodė, kad yra labai daug stichinių dalykų svarstymo metu. Ir tai mums suteikia pagrindą inicijuoti tam tikrą naujų taisyklių nustatymą, kuris numatytų, kad nauji mokesčiai atsirastų su tam tikru pakankamai dideliu įspėjamuoju laikotarpiu“, – kalbėjo G.Nausėda.
Jis įspėjo, kad skubiai įvedami tikrai neturėtų būti tokie nauji mokesčiai, kurie nėra iki galo įvertinti ekspertų, nėra ištirta kitų valstybių patirtis.
„Jūs klausiate, ar vetuosime, ar nevetuosime, o šiandien, peradresuoju jums klausimą, galėtumėte pasakyti, kad prekybos centrų mokestis apskritai bus? Galimai jo nebus“, – sakė G.Nausėda.
Gan griežtai apie mokesčius ir biudžetą prezidentas pasisakė ir susitikime su gyventojais.
„Gal nemažai ir pasikeikiate per televizorių žiūrėdami, kas dedasi. Yra daug netvarkos, yra daug savanaudiškumo, yra chaoso tikrai elementų ir šiandien žiūrint į biudžeto svarstymą supranti, kad biudžetas kuriamas neturint aiškaus plano.
Čia pat susėda keli žmonės ir sutaria, kad gal tokį mokestį įvesti, nes pinigų trūksta, bet šitaip svarstant negalvojama, kad kažkas tuos mokesčius turi mokėti. Ir kuomet naujas mokestis atsiranda ir žmonės žino, kad nuo kito pirmadienio reikės mokėti, pavyzdžiui, automobilių mokestį, kyla pasipiktinimas. Todėl žvelgiant į ateitį – šis procesas jau nuvažiavęs traukinys, kaip sakant, šito biudžeto svarstymo procesas, bet kitais metais reikia nusistatyti tam tikras žaidimo taisykles“, – kalbėjo jis.
Žurnalistams G.Nausėda sakė biudžetą vertinsiantis kompleksiškai, kol kas galintis pasidžiaugti „kukliu žingsneliu gerovės valstybės link“ dėl vaiko pinigų ir senatvės pensijų didinimo.
„Turime ir socialinius interesus, tikslus, bet, kita vertus, negalime stumti verslo ir gyventojų į tokią stichišką padėtį, kai visi galvoja, krapšto galvą Kalėdų dienomis, o kas čia dabar bus už kelių dienų“, – teigė G.Nausėda.
Vakarop spaudos konferencijoje prezidentas dar pridūrė pasigendantis nuoseklumo svarstant biudžeto projektą, taip pat tvirtino matantis bandymus atlaidžiau žiūrėti į fiskalinės drausmės taisykles, rašo BNS.
„Aš manau, kad daugeliu požiūrių yra ieškoma sprendimų, gaila, kad jie ieškomi truputį pripuolamai, karštligiškai. Jei viskas vyktų planingiau, ko gero būtų kur kas mažiau gyventojų ir verslo pasipiktinimo. Šiandien dar negalėčiau garantuoti, kad mums sueina fiskalinės drausmės diržo galai. Aš matau pastangas atpalaiduoti tą diržą dar viena padala, bet tai gali kirstis su mūsų siekiu išlaikyti finansinį stabilumą, kas yra labai svarbu“, – tvirtino G. Nausėda.
Jis pakartojo, kad Seime svarstomi visiškai nauji mokesčiai galėtų įsigalioti tik po pereinamojo laikotarpio, tačiau leido suprasti, kad neprieštarautų, jog didesnis pelno mokestis bankams būtų taikomas jau nuo 2020-ųjų pradžios.
„Mes negalime įvedinėti naujų mokesčių, kurie įsigaliotų vos ne kitą savaitę. Tai yra tiesiog nepriimtina praktikos požiūriu. Yra tam tikros mokesčių rūšys (pelno mokestis – BNS), kur yra mokami avansiniai mokėjimai, kur mokesčiai jau egzistuoja ir tam tikras kelelis jau yra nuvažinėtas, tai vienas dalykas. Jei kalbame apie naujus mokesčius, kurie nėra anksčiau taikyti, vis dėlto žmonės ir verslas nusipelno bent minimalios pagarbos, kad būtų tam tikras pereinamasis laikotarpis ir būtų galima prisitaikyti“, – aiškino valstybės vadovas.
Antradienį Seimas svarstė 2020 metų valstybės biudžeto projektą. Balsuoti dėl jo ketinama kitą savaitę, tačiau dar nėra iki galo žinoma, kaip bus išspręsti konfliktai dėl naujų mokesčių įvedimo, vaiko pinigų didinimo ir kitų aspektų.