2022 03 11 /08:52

G.Nausėda: istorinė naktis – ES vadovai pritarė Ukrainos eurointegracijai

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad ketvirtadienį Prancūzijoje prasidėjusiame neformaliame Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime buvo pritarta Ukrainos eurointegracijai. Šalies vadovas tai pavadino „istorine naktimi“.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Ketvirtadienį buvo skelbta, kad prezidentas G.Nausėda išvyksta į Prancūzijoje vyksiantį neformalų EVT susitikimą. Prieš šį susitikimą G.Nausėda teigė, kad žada kelti kelti Ukrainos integracijos į Europos Sąjungą (ES), papildomų sankcijų Rusijai ir Baltarusijai klausimus.

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį šalies vadovas tviteryje paskelbė, kad ES vadovai palaiko Ukrainos prisijungimą prie Bendrijos.

„Istorinė naktis Versalyje. Po penkias valandas trukusių karštų diskusijų ES vadovai pritarė Ukrainos eurointegracijai. Procesas prasidėjo. Dabar nuo mūsų ir ukrainiečių priklauso, kaip greitai jį įgyvendinti. Didvyriška ukrainiečių tauta nusipelno žinoti, kad yra laukiama ES“, – įraše paskelbė G.Nausėda.

Pasak jo, EVT penktadienio naktį įsipareigojo „efektyviai remti Ukrainos europinės integracijos kelią“.

Europos Komisiją vadovai įgaliojo pateikti Ukrainos prašymo tapti ES nare vertinimą pagal galiojančias Sąjungos sutartis.

„Kiek truks procesas – matysime, yra daug dalykų, kuriuos turėsime išspręsti, tačiau svarbiausia, kad politinė valia yra“, – sako G.Nausėda.

Jo teigimu, tai yra „geras signalas“, leidžiantis pradėti procesą dėl Ukrainos integracijos.

„Tai turėtų suteikti ir daugiau stiprybės, daugiau kantrybės tikrai šiuo metu kenčiančiai Ukrainos tautai, nes jie kovoja tame tarpe ir dėl savo ateities“, – sakė prezidentas.

Aptarė tolesnes sankcijas

Prezidento teigimu, Europos lyderiai išsakė pozicijas dėl dar griežtesnių sankcijų: „Mes turbūt buvome vieni iš griežčiausių, tai yra, reikalaudami, kad atkirtimas nuo SWIFT sistemos būtų sisteminis, o ne toks selektyvus, koks yra dabar“.

Taip pat, pasak jo, Lietuva išsakė poziciją dėl Rusijos pašalinimo iš visų tarptautinių organizacijų, pirmiausia – finansinių, tokių kaip Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio banko.

„Taip pat ir kolegos, ir mes kalbėjome apie tai, kad neįmanoma toliau tęsti tokios praktikos, kuomet pirkdami energetinius išteklius mes netiesiogiai finansuojame karą“, – sakė G.Nausėda.

Jo teigimu, ne visos šalys yra vienodai pasirengusios atsisakyti rusiškų energetinių išteklių. Lietuvos padėtis šiuo klausimu geresnė.

Pasak jo, Ukraina šiandien ne žodžiais, o darbais rodo ryžtą pasirinkti savo vakarietišką kelią.

„Esu įsitikinęs – Ukrainos žmonės nusipelno žinoti, kad yra laukiami Europos Sąjungoje“, – teigia prezidentas.

Ukrainoje tęsiantis Rusijos kariniams veiksmams, ši šalis bei dar kelios Rytų partnerystės valstybės pateikė prašymus dėl narystės Europos Sąjungoje.

Pirmadienį pranešta, jog Europos Sąjungos šalys sutiko pradėti ilgą Ukrainos, Sakartvelo ir Moldovos paraiškų dėl narystės nagrinėjimo procesą.

Europos lyderiai ketvirtadienį prasidėjusiame susitikime pabrėžė, jog pagreitinti Ukrainos kelio į narystę – neįmanoma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų