2020 05 21

G.Nausėda įvertino A.Merkel ir E.Macrono idėją: atliepia ir mūsų poziciją

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad yra pasiruošęs diskutuoti dėl Vokietijos ir Prancūzijos lyderių siūlymo sukurti 500 mlrd. eurų fondą, skirtą dėl koronaviruso pandemijos nukentėjusios Europos Sąjungos (ES) ekonomikai. Šalies vadovo manymu, toks siūlymas atliepia ir Lietuvos poziciją, kokiomis priemonėmis Europa turėtų siekti atsigavimo iš krizės.
Prezidento pasivaikščiojimas Laisvės alėja
Prezidento pasivaikščiojimas Laisvės alėja / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienio popietę oficialiai pasiūlė sukurti 500 mlrd. eurų fondą atkurti ES ekonomikai, kuri dėl koronaviruso pandemijos išgyvena itin didelę krizę.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./A.Merkel ir E.Macronas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./A.Merkel ir E.Macronas

G.Nausėda yra pasiruošęs diskutuoti dėl Vokietijos ir Prancūzijos vadovų bendros iniciatyvos dėl Europos atsigavimo po COVID-19 krizės ir vertina šią iniciatyvą kaip tinkamą pagrindą diskusijoms tarp ES šalių narių.

Kaip nurodė prezidentūra, A.Merkel ir E.Macrono siūlymai atliepia Lietuvos poziciją, kokiomis priemonėmis Europa turėtų siekti atsigavimo iš krizės.

Prezidentas mano, kad tikslinga ES imtis konkrečių veiksmų, stiprinant sveikatos srities pramonę ir sumažinant Bendrijos priklausomybę nuo tiekimo iš trečiųjų šalių.

Šalies vadovas taip pat palaiko, kad Europos atsigavimo fondas būtų ambicingas ir nukreiptas į žaliojo kurso, skaitmeninės darbotvarkės, investicijų į mokslinius tyrimus ir inovacijas, pramonės nepriklausomybės ir atsparumo sričių stiprinimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Teigiamai vertinamas ir tarp Vokietijos bei Prancūzijos prioritetų paminėtas ES ekonomikų konvergencijos tikslas ir tolesnis svarstymas dėl Daugiametės finansinės perspektyvos iki vasario mėnesio pasiektų derybų pagrindu.

Nurodoma, kad Lietuva taip pat remia laikino ir tikslinio Europos atsigavimo fondo sukūrimą.

Ypač svarbu, kad fondas nebūtų kuriamas ambicingos Daugiametės finansinės programos sąskaita. Būtina užtikrinti, kad visos šalys galėtų pasinaudoti fondu pagal objektyvius ekonominius kriterijus.

Tiek siūlymas skirstyti fondo lėšas vien tik subsidijų forma, tiek pasiūlytas privalomo skolos grąžinimo planas, G.Nausėdos manymu, reikalauja platesnių diskusijų.

Lietuvos, kartu Latvijos ir Estijos, pozicijos dėl ES atsigavimo strategijos buvo išdėstytos bendrame Baltijos šalių vadovų laiške.

Prezidentūros/R.Dačkaus nuotr./Gitanas Nnausėda, Kersti Kaljulaid, Egilas Levitas
Prezidentūros/R.Dačkaus nuotr./Gitanas Nnausėda, Kersti Kaljulaid, Egilas Levitas

Jame pažymimos trys esminės sąlygos Europos atsigavimui: sklandus vidaus rinkos veikimas ir jos stiprinimas (ypač paslaugų srityje), didesnis ES biudžetas (ypač sanglaudos ir žemės ūkio sričių finansavimas) ir į aukštos pridėtinės vertės investicijas orientuotas, finansinius poreikius atitinkantis Europos atsigavimo fondas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų