2019 11 05

G.Nausėda: naujas Ukrainos taikos planas yra palankesnis Maskvai nei Kijevui

Helsinkyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pareiškė, kad naujas taikos Ukrainoje planas yra palankesnis Rusijai, o ne pačiai Ukrainai.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Su „Steinmeierio formule“ viskas gerai, tačiau, mano akimis, ji labiau palanki Rusijai, o ne Ukrainai“, – bendroje spaudos konferencijoje su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto sakė G.Nausėda.

Vokietijos prezidento vardu pavadinta „Steinmeierio formulė“ numato, kad iki galimų vietos rinkimų Rusijos remiamų separatistų perimtose Rytų Ukrainos teritorijose joms būtų laikinai suteiktas ypatingasis statusas.

Tuo atveju, jei po rinkimų tarptautiniai ekspertai patvirtintų, kad balsavimas vyko laikantis demokratijos principų, jo rezultatai įgautų nuolatinę teisinę galią.

Šis taikos planas turėtų būti svarstomas aukščiausio lygio susitikime tarp Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais, jo data kol kas nepaskelbta.

Kritikai teigia, kad „Steinmeierio formulė“ yra nepalanki Ukrainai, nes Kijevas teisiškai nebeteks įtakos rytinėje šalies dalyje, o separatistų okupuotoje teritorijoje laisvi rinkimai bet kokiu atveju būtų neįmanomi.

„Visada esu dialogo šalininkas, tačiau mes taip pat turime turėti principus ir vertybes“, – kalbėjo Lietuvos prezidentas.

„Ukrainos vyriausybė yra smarkiai spaudžiama dėl kažko, kažkaip susitarti su Rusijos puse ir padaryti nuolaidų, tačiau mes nematome jokių nuolaidų iš Rusijos pusės“, – kalbėjo G.Nausėda.

Konfliktas Rytų Ukrainoje kilo 2014 metais, jo metu žuvo daugiau nei 13 tūkst. žmonių.

Dialogas su Maskva

Per spaudos konferenciją Lietuvos ir Suomijos prezidentų požiūriai į dialogą su Rusiją išsiskyrė.

G.Nausėda sakė, kad dialogas galimas tik Rusijai pakeitus savo elgesį, o S.Niinisto tvirtino, jog bendravimas reikalingas siekiant suprasti Maskvos mąstymą.

„Visada esu dialogo šalininkas, tačiau mes taip pat turime turėti principus ir vertybes“, – kalbėjo Lietuvos prezidentas.

Jis tvirtino, kad tarptautinė bendruomenė turi tęsti spaudimą Maskvai, kad ši pakeistų savo agresyvų elgesį kaimynų atžvilgiu.

„Jeigu tas elgesys pagerės, mes būsime pirmieji, kurie pasveikins tokį Rusijos elgesio pokytį“, – sakė G.Nausėda.

Anot S.Niinisto, dialogas reiškia, „kad tu bent bandai būti geriau informuotas apie tai, ką galvoja kitas“.

„Šioje vietoje matau progresą: vis daugiau ir daugiau Europos Sąjungos šalių pradeda dialogą su Rusija“, – tikino Suomijos prezidentas.

„Tai nereiškia, kad tu sutinki su Kremliumi, bet jis (dialogas) (...) yra naudingas siekiant suprasti, apie ką jie galvoja“, – teigė jis.

S.Niinisto paskutinį kartą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu susitiko šiemet rugpjūtį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai