Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2023 02 16

G.Nausėda: saugantis nuo neteisėtos migracijos reikia priimti reikalingus teisės aktus

Europos Sąjungai (ES) saugantis nuo instrumentalizuotos neteisėtos migracijos būtina priimti teisės aktus, padėsiančius tam užkirsti kelią, sako prezidentas Gitanas Nausėda.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Jis ketvirtadienį su Vilniuje viešinčia Europos Komisijos nare Ylva Johansson, atsakinga už vidaus reikalus, aptarė nelegalios migracijos keliamas problemas bei galimus jų sprendimo būdus.

G.Nausėda padėkojo komisarei už asmeninį indėlį ir pastangas beprecedentės nelegalios migracijos krizės metu, su kuria Lietuva susidūrė 2021 metais.

Prezidento teigimu, Europos Komisijos dėmesys šiai problemai, teisinių sprendimų paieška, derybos su trečiosiomis šalimis bei migrantų grąžinimas į jų kilmės valstybes pademonstravo visos Europos Sąjungos ir jos institucijų tvirtą solidarumą su Lietuva.

„Pastaroji migrantų krizė buvo visai kitokia nei ankstesnės. Ji padarė didelę įtaką visai ES ir jos rytinio regiono saugumui. Migracijos instrumentalizavimas naudotas kaip įrankis siekti politinių priešiškų valstybių tikslų. Lietuva, Lenkija, Baltijos šalys yra ES išorinės sienos sergėtojos, todėl sienos apsaugai turi būti skiriamas visokeriopas ES dėmesys ir resursai“, – pabrėžė G.Nausėda.

Jo nuomone, būtina priimti visus reikalingus teisės aktus, sprendžiant migracijos instrumentalizacijos ir sienos apsaugos klausimus, parengti veiksmų planus, kurie padėtų nuo nelegalios migracijos labiausiai kenčiančioms valstybėms narėms kovoti ir su ja, ir su jos pasekmėmis.

Lietuva yra sulaukusi ir vietos, ir tarptautinių žmogaus teisių gynėjų kritikos dėl taikomos neteisėtų migrantų apgręžimo politikos.

Užpernai kilus migrantų antplūdžiui iš Baltarusijos, neteisėtai į Lietuvą patekę užsieniečiai pradėti apgręžti vidaus reikalų ministrės įsakymu. Dabar Vyriausybė siekia tokią galimybę įteisinti įstatymu, o Lietuvos atstovai mano, jog atitinkamai reikėtų keisti ir europinę teisę.

Kritikų teigimu, Lietuvos veiksmus apgręžiant migrantus atgal į Baltarusiją galima laikyti išstūmimais, kurie pažeidžia tarptautinę teisę. Vyriausybė apgręžimą teisine kalba vadina kaip užsieniečio neįleidimą į Lietuvą, nors jie ir būna jau kirtę sieną.

2021 metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų, jų yra likę mažiau nei pora šimtų. Valstybės sienos apsaugos tarnyba skelbė, kad dauguma migrantų iš Lietuvos pabėgo jiems leidus laisvai judėti.

Lietuvos valdžios atstovai teigia, kad Baltarusijos pareigūnai aktyviais veiksmais prisideda prie neteisėtos migracijos į Lietuvą ir Europos Sąjungą.

Valstybės atkūrimo dienos proga vykusioje ceremonijoje G.Nausėda Y.Johansson už didelį palaikymą Lietuvai sprendžiant neteisėtos migracijos krizę įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos