„Suprantate, ką mes padarėme?“, – pirmadienio naktį įžengęs į rinkimų štabą į komandą kreipėsi G.Nausėda.
Čia jis buvo pasitiktas plojimais, šūksniais, jo komandos nariai skandavo: „Gitanas, Gitanas“.
G.Nausėda jiems aiškino, kad nepaisant to, jog rinkimuose „važiavo lengvąja mašina“, pralenkė politinių partijų „tankus“. „Pasidžiaukime tuo, ką padarėme. Bus tik dar įdomiau. Ir pažadame, kad bus įdomu“, – savo rėmėjams teigė jis.
Didžiausios valdančiosios partijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – pirmininkas Ramūnas Karbauskis G.Nausėdą priskyrė prie konservatorių kandidatų.
„Ką aš turėčiau į tai atsakyti? Mane galima ir marsiečių kandidatui priskirti. Bet esu nepriklausomas kandidatas, man atrodo, tai deklaruota nuo pat pradžių. Kai kurių partijų sutartinės pastangos pašaudyti mums į kojas tik tai ir byloja, kad esu tikrai nepriklausomas kandidatas, kurio prisibijo tiek viena, tiek kita partija“, – kalbėjo jis.
Pasveikino S.Skvernelis
G.Nausėda sakė kol kas nepasveikinęs į antrąjį prezidento turą taip pat išėjusios konservatorės Ingridos Šimonytės, nes išsikrovė jo mobilusis telefonas. „Gal ji mane irgi sveikino, bet aš negalėjau atsiliepti, nes telefonas neveikia“, – sakė jis.
G.Nausėda sulaukė sveikinimų iš konkurentų Mindaugo Puidoko, Sauliaus Skvernelio, Vytenio Povilo Andriukaičio, Valdemaro Tomaševskio.
Kandidatas aiškino, kad sveikinimų telefonu iš verslo atstovų nesulaukė. G.Nausėda sakė, kad jeigu jo štabe apsilankys tokių žmonių ir norės jį pasveikinti, jis mielai priims sveikinimus.
Politinių partijų, kurių kandidatai nepateko į antrąjį prezidento rinkimų turą, paramos G.Nausėda kol kas nesulaukė. Tačiau jis kartojo, kad jam kur kas svarbiau žmonių, o ne partijų vadovų parama.
Klausiamas, kaip, jeigu laimėtų prezidento rinkimus, imtųsi spręsti galimą politinę krizę, jei premjeras S.Skvernelis atsisakytų toliau eiti pareigas, G.Nausėda sakė, kad situacija yra tokia, jog palieka daugybę alternatyvų.
„Neatmesčiau tos alternatyvos, kad viskas liks taip, kaip buvę. Jeigu, pavyzdžiui, susiklostytų Europos Parlamento rinkimai palankiai šiai partijai. Nors nežinau, ką ji laikytų tuo palankiu rezultatu. Galima ta pati valdančioji koalicija su kitu premjeru. Galima mažumos Vyriausybė. Technokratinė Vyriausybė, beje, visiškai įmanoma opcija, ypač turint omenyje, kad liko šiek tiek daugiau kaip vieneri metai iki kitų Seimo rinkimų. Na, ir mažiausiai tikėtina, bet neatmestina galimybė yra ir išankstiniai Seimo rinkimai“, – pirmadienio naktį svarstė jis.
Neatmesčiau tos alternatyvos, kad viskas liks taip, kaip buvę.
Įvardijo, kodėl būtų geresnis prezidentas nei I.Šimonytė
G.Nausėda teigė, kad rengiantis antrajam rinkimų turui jis daugiau važiuos į regionus.
„Noriu sugrįžti į tuos regionus. Pirmiausia tam, kad padėkočiau už nuostabią Lietuvos žmonių paramą. Sutikite, kad 46 savivaldybės, jeigu situacija nepasikeitė, iš 60, atidavė man savo paramą. Tai yra aš surinkau daugiausia balsų absoliučioje daugumoje savivaldybių. Taip kad tai yra tikrai ypatingas faktas, kuris man yra ypatingai malonus“, – kalbėjo jis.
Klausiamas, kuo būtų geresnis prezidentas už I.Šimonytę, G.Nausėda pabrėžė, kad yra ne partijos deleguotas prezidentas. Tai leistų lengviau prie bendro stalo sodinti įvairių politinių partijų atstovus. „Antras dalykas, turiu patirtį tiek darbo valdžios institucijose, tiek privačiame sektoriuje. Taigi, ko gero, galėčiau geriau derinti interesus ir ekonomikos-socialiniuose dalykuose“, – aiškino jis.
Dovanų – knyga apie Vytautą Didįjį
Į rinkimų štabą apie 22 valandą 30 minučių sugrįžęs G.Nausėda komandos narių buvo pasitiktas plojimais.
Kiek po 23 valandos pasveikinti G.Nausėdos į jo štabą atvyko konkurentas rinkimuose Mindaugas Puidokas.
Jis G.Nausėdai įteikė knygą apie Vytautą Didįjį ir linkėjo telkti, vienyti ir imtis ryžtingos lyderystės, kuriant gerovės valstybę Lietuvoje.
Rinkimuose pirmaujantis G.Nausėda žurnalistams teigė, kad tikras dėl patekimo į antrąjį turą bus tada, kai bus suskaičiuoti rinkėjų balsai absoliučioje daugumoje rinkimų apylinkių.
„Šiuo metu tendencijos, aišku, yra geros. Aš dėkoju visiems: ir mažų miestelių, ir vidutinių miestelių, kaimų gyventojams, kurie palaiko mus, kurie suprato ir priėmė širdimi tą žinutę, kurią mes nusiuntėme Lietuvos visuomenei – kad mes tikrai norime, jog Lietuvoje būtų sukurta gerovės valstybė, kad mūsų šalyje būtų daugiau taikos, politinės taikos pirmiausia, būtų daugiau sprendimų priėmimo, ne tuščio stumdymosi tarpusavyje. Man džiugu, kad žmonės patikėjo, žiūrėsime, kaip patikėjo kiti miestai. Šiuo metu turbūt apylinkės skaičiuojamos didesniųjų miestų. Labai tikiuosi, kad jos labai smarkiai, esmingai rezultato nepakeis ir mes galėsime džiaugtis patekimu į antrąjį rinkimų turą“, – kalbėjo jis.
G.Nausėda tikino, kad antrajame rinkimų ture yra pasirengęs varžytis su bet kuriuo iš kandidatų. Jis sakė, kad kol kas nesikalba su jokiomis politinėmis partijomis dėl galimos paramos per antrąjį rinkimų turą.
„Dar ne dabar apie tai reikia kalbėtis. Juo labiau, kad kaip dažnai pasirodo, pati partijų parama toli gražu nebūtinai reiškia ir rinkėjų paramą arba konkretaus politiko konkrečiame mieste parama nebūtinai reiškia pergalę tame mieste. Lietuvos žmonės yra sąmoningi, išmintingi, jie patys daro savo sprendimus. Net ir šiandien turbūt galima teigti, kad nemažai žmonių, kurie renka socialdemokratų partiją, renkasi prezidento rinkimuose mane. Taip kad turbūt ta partijos parama yra daugiau toks simbolinis aktas. Manau, kad tai yra ne tas klausimas, kurį, štai, dabar, dar nepasibaigus rinkimams, mes turėtumėme svarstyti“, – aiškino jis.
Į G.Nausėdos štabą atėjo aktorius Juozas Budraitis, viešųjų ryšių ekspertas Arūnas Pemkus, ekonomistas Teodoras Medaiskis, psichiatras Linas Slušnys ir kiti.
Štabe šurmuliavo ne tik žmonės, bet ir keturkojai. Rinkimų rezultatų laukia ir kandidato šuo Grikis.
Išbarstė jėgas smulkiems pokalbiams
Pasibaigus balsavimui rinkimuose G.Nausėdos sutuoktinė Diana Nausėdienė sakė, kad jos nuotaikos yra puikios. Rinkiminis laikotarpis, pasak jos, buvo labai turtingas.
„Ir labai brangus man ir mano vyrui, nes mes keliavome po tyliąją Lietuvą, bendravome su žmonėmis ir sugėrėme begalę šilumos, meilės ir šilto žmogiškojo bendravimo. Tai praturtina ir taip šildo, taip yra gera, kad aš šiandien stoviu po labai sudėtingo, labai sunkaus laikotarpio, bet jaučiuosi labai gerai.
Vien tik dėl to, kad likimas padovanojo tokią galimybę pamatyti Lietuvą, susitikti su įvairiausiais žmonėmis, su įvairiausių profesijų, įvairiausių likimų žmonėmis. Ir tai buvo nuostabu“, – G.Nausėdos rinkimų štabe žurnalistams kalbėjo ji.
D.Nausėdienė tikisi, kad jos sutuoktinis pateks į antrąjį prezidento rinkimų turą. Klausiama, su kuo jame galėtų susirungti G.Nausėda, ji sakė, kad tai prognozuoti dar anksti.
„Palikime tai rinkėjų valiai. Aš tikiu Lietuvos žmonėmis, jie tikrai moka rinktis ir tiesiog palaukime“, – teigė kandidato sutuoktinė.
D.Nausėdienė tikino, kad jos negąsdina galimas prezidento žmonos statusas.
„Gąsdinti negąsdina, bet aš jaučiu begalinę atsakomybę. Iš tikrųjų šiandien ryte važiavau tuščiomis Vilniaus gatvėmis ir bandžiau įsivaizduoti, kaip pasikeistų likimas, ir tai būtų didžiulė atsakomybė. Tai būtų didžiulė atsakomybė ir tai būtų nepaprastai svarbus įpareigojimas“, – pabrėžė ji.
Šiandien ryte važiavau tuščiomis Vilniaus gatvėmis ir bandžiau įsivaizduoti, kaip pasikeistų likimas, ir tai būtų didžiulė atsakomybė.
D.Nausėdienės teigimu, jos vyras būtų puikus prezidentas. Rinkimų kovoje, anot jos, buvo pačių įvairiausių momentų.
„Galbūt visais atvejais ją garbinga pavadinti negalėtumėme. Norėtųsi tikrai pakeisti socialinę kultūrą ir, aš tikiuosi, kad būtent Gitano pavyzdys buvo tas pavyzdys, bandymas bendrauti, diskutuoti kitame, mandagiame lygmenyje. Norėtųsi gilesnės diskusijos apie probleminius klausimus. Sakyčiau, diskusijos buvo gana seklios ir pretendentams nepavyko atskleisti nei savo programų, nei asmenybių, nei Lietuvos galimybių. Iš tikrųjų turėjo būti keliami klausimai apie valstybės ateitį, apie jos vystymąsi, apie jos perspektyvą, apie pokyčius, apie Lietuvos galimybes, jaunimo galimybes, apie visų Lietuvos gyventojų galimybes. Mes išbarstėme savo jėgas smulkiems pokalbiams.
Bet žengėme žingsnį į priekį – visgi pakankamai korektiška ta rinkiminė kova buvo. Tikiuosi, kad visi Lietuvos piliečiai, kur jie bebūtų pasaulyje, tikrai turėjo iš ko pasirinkti, jie padarys savo sprendimą. Koks sprendimas bebūtų, jis tikrai bus protingas ir pasvertas. Aš linkiu visai Lietuvai gero prezidento“, – sakė D.Nausėdienė.
Realiausi konkurentai – „žinomi iki skausmo“
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, rinkimuose balsavo daugiau kaip 50 procentų rinkėjų. G.Nausėda sako, kad jam palankus didelis rinkėjų aktyvumas.
„Nežinau, ar jis pasieks 60 procentų. Jeigu ir nepasieks, tai turbūt bus netoli tos ribos. Tai yra gerai, tai yra aktyvumas, kuris sulygina kandidatų galimybes, nepriklausomai nuo to, ar jų rinkėjas aktyvus, ar ne. Aš tikiuosi, kad mūsų rinkėjas yra aktyvus. Na, o visa kita, turbūt jau pasiskirstymas tų balsų“, – dar nesibaigus balsavimui savo rinkimų štabe kalbėjo jis.
Klausiamas, kur tikisi sulaukti daugiausia palaikymo, G.Nausėda aiškino, kad jam yra svarbus Lietuvos žmonių palaikymas apskritai. „Neskirstyčiau Lietuvos į kategorijas, į miestus. Man kiekvieno Lietuvos žmogaus palaikymas yra labai svarbus. Už tą palaikymą aš jam asmeniškai, jeigu galėčiau, pasakyčiau: „Ačiū“, – teigė jis.
Pasak G.Nausėdos, jam svarbu patekti į antrąjį rinkimų turą.
„Norėtųsi laimėti pirmajame, bet turbūt šiandien nė vienas iš kandidatų sau tokio tikslo, atsižvelgiant į tas apklausas, kelti negali. O tas vadinamasis bilietas į antrąjį rinkimų turą suteikia dar dvi savaites galimybes agituoti, galimybes skleisti savo žinią apie gerovės valstybę, skleisti savo žinią apie kitokią politinę kultūrą Lietuvoje.
Ir mums tos savaitės būtų labai vertingos ir mes tikrai, ką aš galiu pažadėti, vėl grįžtumėme prie susitikimų su žmonėmis, nes dėl labai didelio skaičiaus debatų, kurie pastarąsias dvi savaites buvo, mes šiek tiek, deja, šioje srityje padarėme pauzę, bet tai yra ne nuo mūsų priklausantys dalykai“, – dėstė jis.
Norėtųsi laimėti pirmajame, bet turbūt šiandien nė vienas iš kandidatų sau tokio tikslo, atsižvelgiant į tas apklausas, kelti negali.
Realiausi konkurentai patekti į antrąjį turą, G.Nausėdos teigimu, yra žinomi iki skausmo.
„Jų pavardės nuolat kartojamos turbūt taip ir bus. Nes tiesiog ketvirtojo kandidato atotrūkis yra gana didelis. Aišku, kartais rinkimai pateikia tam tikrų netikėtumų, bet, matyt, reikėtų ruoštis mums tie, kurie du iš trijų pateiksime į antrą ratą, susitikti su kažkuriuo iš šitų kandidatų“, – komentavo jis.
Prieš rinkimų finišą tiesiog tinginiavo
Prezidento rinkimuose G.Nausėda balsavo per išankstinį balsavimą. Sekmadienį, laukdamas vakaro, jis sakė daręs jam pastaraisiais mėnesiais labai neįprastą dalyką – tiesiog tinginiavęs.
Rinkimuose G.Nausėda kandidatuoja pirmą kartą. Jis teigė, kad rinkimų kampanija buvo ilga, reikėjo išlaikyti tempą visos jos metu.
„Patirčių atsirado labai daug, bet daugiausia tos patirtys yra labai teigiamos ir jos yra susijusios su žmonių pažinimu. Tiesiog pažįsti žmones, pažįsti močiutę, kuriai 87 metai, pažįsti vaikus, kuriems penkeri metai, kurie kažkokiu būdu irgi dalyvauja politikoje ir žino ir tave, ir žino, kas čia vyksta. Įstabu.
Prisimenu, kai man buvo penkeri metai, aš tiesiog gainiojau futbolo kamuolį ir tiek buvo žinių. Aišku, laikai dabar kiti, gyvename demokratinėje sistemoje ir dėl to vaikai yra labai politiški. Ir man tai patinka. Jie nebūtinai turi dalyvauti rinkimuose, bet kad jie nėra abejingi ir nuo mažų dienų formuojasi kaip piliečiai, tai turbūt teikia labai didelių vilčių ateičiai“, – savo rinkimų štabe žurnalistams sakė G.Nausėda.
Štabe – pakilios nuotaikos
Į G.Nausėdos rinkimų štabą laukti rezultatų susirinko jo komandos nariai. Povilas Mačiulis garsiai paskelbė, kad gauti pirmi rezultatai iš kelių mažų rinkimų apylinkių Kaišiadoryse ir Lazdijuose.
Pagal juos esą pirmauja G.Nausėda, antrasis žengia S.Skvernelis, o po jo seka I.Šimonytė.
Rinkimų štabe rezultatų laukia ir G.Nausėdos sutuoktinė Diana Nausėdienė.