03 22

Įstatymas dėl G.Nausėdos namo: kaip rengiamasi apsaugoti prezidentą?

Vadovybės apsaugos tarnyba (VAT) jau keletą metų gvildeno dilemą, kaip efektyviai užtikrinti į Turniškes atsisakiusio keltis prezidento Gitano Nausėdos apsaugą jo namuose, tačiau kliūčių kėlė tai, jog namas yra Pavilnių regioniniame parke, kuriame taikomi griežti statybų ribojimai. Bet problemos gali netrukus išsispręsti: tarnyba registravo pataisas, kurios, jei pritars Seimas, atvertų kelią laikiniems statiniams šalia prezidento namo.

Šio straipsnio įgarsinimo gali klausyti tik 15min prenumeratoriai

Prenumeruoti

Saugomų teritorijų tarnybos vadovybė įspėja, jog dėl vieno asmens keičiami įstatymai gali atverti pavojingą precedentą, kai privilegijų gali panorėti ir kiti gyventojai, bei primena, jog prezidentui yra numatyta ir rezidencija Turniškėse su visa apsauga.

Tuo metu Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija iniciatyvą vertina palankiai, esą G.Nausėdos apsaugai patogesni, kraštovaizdžio nedarkantys statiniai galėtų būti kompromisas išsprendus minėtas teisines problemas.

Direkcijos vadovė Jolanta Radžiūnienė sako, jog parkui jau anksčiau buvo pristatyti ir pasiūlymai, kaip galėtų atrodyti nauji apsaugos postai, kurie pakeistų dabar čia esantį statybininkų vagonėlį primenantį objektą.

Pati tarnyba apie savo planus kalba nedaug: jos vadovas Rymantas Mockevičius patvirtino, jog vienas iš projekto tikslų yra užtikrinti vienodą visų valstybės saugomų asmenų apsaugą.

Dilemą sprendžia ne pirmus metus

VAT šią savaitę registravo šūsnį įstatymų pakeitimų, kurie, kaip nurodo tarnyba, leistų efektyviau užtikrinti asmenų apsaugą, atnaujintų tarnybos veiklos teisinį reglamentavimą ir išspręstų kai kurias Vadovybės apsaugos įstatymo praktinio taikymo problemas bei užpildytų spragas.

Vienas iš siūlymų – koreguoti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą, jog valstybiniuose parkuose nebūtų draudžiami statiniai, kai jie įrengiami siekiant užtikrinti Vadovybės apsaugos tarnybos veiklą. Šiuo metu tai leidžiama daryti tik užtikrinant valstybės sienos apsaugą ir valstybinio jūrų uosto veiklą.

Po šiuo sakiniu slypi jau kelerius metus neišsprendžiama dilema: kaip tinkamai užtikrinti G.Nausėdos apsaugą Pavilnių regioniniame parke, nes šiuo metu pareigūnai priversti glaustis laikinuose nameliuose.

Prezidentas ne kartą ragintas kraustytis į Turniškes, o jam nusprendus likti namuose, vadovybės apsaugos pareigūnai puse lūpų kalbėdavo, jog yra priversti dirbti lauko sąlygomis, budėti automobiliuose, naudotis lauko tualetu. Tiesa, viešai šių problemų nenorėta kelti.

„Šiuo metu Tarnyba susiduria su problema, kuomet saugomas asmuo gyvena parkų, gamtos ir kultūros paveldo teritorijose ir Tarnyba, užtikrindama jo (ir jo gyvenamosios vietos) saugumą turi įrengti apsaugos priemones ir apsaugos postus. Tarnybai atsisakoma leisti statyti apsaugai būtinus statinius, kilnojamuosius objektus arba įrenginius, kadangi įstatymas šiuo metu tokios galimybės nenumato“, – argumentus aiškinamajame rašte nurodo VAT.

15min anksčiau skelbė, jog dar nuo 2021-ųjų VAT ėmėsi iniciatyvos suformuoti maždaug 40 arų sklypą aplink prezidento namą. Tačiau to padaryti nepavyko, kadangi Pavilnių regioninio parko teritorijoje draudžiami naujų sklypų formavimai ir net laikinų naujų statinių statybos.

Be kita ko, Prezidento įstatymas numato, jog kadenciją baigusiems šalies vadovams visą likusį gyvenimą išsaugomos tam tikros privilegijos: skiriama renta, aptarnaujantis personalas ir transportas, taip pat užtikrinama apsauga. Tad statiniai apsaugai prie G.Nausėdos namo veikiausiai liktų neapibrėžtą laiką.

Tuo neabejojama dėl to, jog G.Nausėda iki šiol laikosi pozicijos nesikelti iš savo namų į prezidentinę rezidenciją sostinės pakraštyje, Turniškėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?