„Masiniai žmogaus teisių pažeidimai Baltarusijoje tęsiasi. Paleistų protestuotojų liudijimai yra šokiruojantys. Raginu Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybą ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją reaguoti“, – rašo G.Nausėda tviteryje.
Šeštadienį Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka atmetė G.Nausėdos pasiūlymą sėsti prie derybų stalo.
„Jūs ne blogiau nei aš žinote, kas vyksta šalyje. Jie iš lėto bando įsiūbuoti situaciją, mūsų visuomenę. Jau įsigavo į darbo kolektyvus. Sakiau daugybę kartų, bet pakartosiu darkart: iš to nieko nebus. Šalies mes niekam neatiduosime. Situaciją mes išlaikysime“, – pareiškė A.Lukašenka.
A.Lukašenka akcentavo, kad nėra nė kalbos apie užsienio tarpininkavimą kokiose nors derybose.
„Mes turime normalią, pagal Konstituciją suformuotą Vyriausybę. Mums nereikalingos jokios užsienio vyriausybės, jokie tarpininkai. Man atrodo, neįžeidžiant šitų respublikų vadovų, aš noriu pasakyti: jūs pas save susitvarkykite“, – pareiškė A.Lukašenka.
Vėliau pasisakymuose jis konkrečiai prabilo apie G.Nausėdos pasiūlytą situacijos Baltarusijoje sprendimo planą, pagal kurį Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka turėtų sutikti sukurti „nacionalinę tarybą“, kuri suburtų valdžios ir pilietinės visuomenės atstovus.
Be to, šeštadienį A.Lukašenka susisiekė ir kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir susitarė, kad sulauks Rusijos pagalbos, jei tik jos prireiktų.
„Kalbant apie karinę dedamąją, turime sutartį su Rusijos Federacija sąjunginės valstybės ir KSSO (Kolektyvinio saugumo sutarties) pagrindu. Ši sutartis tinkama kaip tik tokiems momentams“, – A.Lukašenkos žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.
Prezidentas pridūrė, kad anksčiau šeštadienį kalbėdamasis telefonu su V.Putino užsitikrino Kremliaus palaikymą, Baltarusijoje tvyrant didelei įtampai ir tęsiantis opozicijos demonstracijoms po praeitą savaitgalį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų.
„Ir mes su juo susitarėme: mūsų pačiu pirmuoju prašymu bus suteikta visokeriopa pagalba užtikrinant Baltarusijos Respublikos saugumą“, – pabrėžė A.Lukašenka.
Jis atkreipė dėmesį, kad kaimyninėje Lenkijoje ir Lietuvoje stiprinami kariniai pajėgumai ir rengiamos NATO karinės pratybos.
„Mane labiau neramina padėtis, šiuo metu besivystanti mūsų kaimyninėse valstybėse – Lenkijoje ir Lietuvoje. Ten, kaip žinia, vyksta NATO pajėgų karinės pratybos. Tai irgi būtų nieko tokio, bet šiose teritorijose vyksta eskalavimas ir ginkluotojo komponento didinimas. Šito nematyti, ramiai tai stebėti, suprantama, negalime. Ir kai ryte kalbėjausi su Generalinio štabo viršininku ir klausiausi jo ataskaitos, pastebėjau: mūsų kariškius neramina ta pati problema“, – sakė A.Lukašenka.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad A.Lukašenka šeštadienį demaskavo visą iki šiol buvusią jo propagandą.
„Tai demaskuoja visą propagandą ir akių dūmimą, kuris buvo iki šiol. Metas būtų pažvelgti realybei į akis“, – BNS šeštadienį sakė ministras.
G.Nausėda Baltarusijos prezidento pasisakymų šeštadienį nekomentavo. Komentarus žiniaklaidai jis žada pirmadienį po susitikimo su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu, užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi, Seimo frakcijų lyderiais, Užsienio reikalų komiteto pirmininku Juozu Bernatoniu, Europos reikalų komiteto pirmininku Gediminu Kirkilu ir Nacionalinio saugumo komiteto pirmininku Dainiumi Gaižausku.
Primename, kad šeštadienį G.Nausėda neišvyko į Lenkiją, kur vieši JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo. Ten jį pavadavo Seimo pirmininkas V.Pranckietis.
G.Nausėda šeštadienį susitiko su Valstybės saugumo departamento vadovu Dariumi Jauniškiu ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos vadovu Elegijumi Paulavičiumi, tačiau susitikimo turinys nekomentuojamas.