„Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus. Nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su šitos partijos lyderiu“, – kalbėjo G.Nausėda.
„Jeigu tokių atsiras, kalbėsime, bet gali būti, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu sudarys tam tikrų kliūčių šitai koalicijos sutarčiai įgyvendinti“, – pridūrė valstybės vadovas.
„Tai yra užduotis ir man, ir koalicijai, surasti tokius ministrus, kurie tą taip vadinamą filtrą praeitų. Ir aš esu pasiruošęs tai padaryti“, – žurnalistams Seime pirmadienį kalbėjo G.Paluckas.
Gitanui Nausėdai pareiškus, jog socialdemokratų ir demokratų koalicija su „Nemuno aušra“ buvo klaida, G.Paluckas tvirtino, kad tai dar „parodys laikas“.
Laikas parodys, kas yra klaida ar ne, bet toks šiandien yra priimtas sprendimas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.
„Laikas parodys, kas yra klaida ar ne, bet toks šiandien yra priimtas sprendimas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis. Ir mes tikimės sklandaus bendradarbiavimo su prezidentu sprendžiant valstybei svarbius klausimus“, – aiškino G.Paluckas.
Jis pabrėžia, jog koalicija jau suformuota, o jis, kaip būsimas premjeras, žada prisiimti asmeninę atsakomybę už „Nemuno aušrai“ skirtus ministrų portfelius: aplinkos, žemės ūkio ir teisingumo.
„Leiskite mums ir man padaryti savo darbą. Visokios rizikos visada egzistavo ir egzistuoja, įvairios buvo formuojamos koalicijos, vienos jų buvo populiaresnės, kitos valstybės vadovo buvo krikštijamos įvairiais epitetais.
Tų rizikų realizavimasis, pasireiškimas lygiai taip pat priklausys nuo mano gebėjimo rasti tuos kandidatus į ministrus, nuo žmonių, kurie gali būti pakviesti, ir galų gale nuo Vyriausybės programos, kurią reikės realizuoti“, – tvirtino G.Paluckas.
Vis dėlto jis nekonkretizavo, kokiu principu bus ieškoma „Nemuno aušrai“ deleguotų sričių ministrų –ar tai darys patys „aušriečiai“, ar jiems koalicijos partneriai „siūlys siūlyti“ galimus kandidatus.
Iki šiol neoficialiai buvo įvardijama, jog net keli R.Žemaitaičio pasiūlyti atstovai į minėtas pozicijas koalicijos partneriams netiko.
„Atsakomybę už ministrų siūlymą prezidentui tvirtinti prisiima ministras pirmininkas, ir tą jis padarys konsultuodamasis su koalicija (...). Be abejonės, kandidatus į ministrus dėl šių trijų ministerijų pasiūlyti koalicijai turi teisę partija „Nemuno aušra“, tačiau ar jie bus siūlomi, ar ne prezidentui – tai jau yra ministro pirmininko atsakomybė pagal įstatymus ir Konstituciją“, – nukirto socialdemokratų kandidatas į premjerus.
Keli nesusiję šaltiniai15min dar anksčiau patvirtino, kad G.Nausėda socialdemokratų ir demokratų vadovus iki paskutinės minutės ragino neskubėti pasirašyti koalicinės sutarties su „Nemuno aušra“ po užsienio valstybių reakcijų dėl jo antisemitinių pareiškimų ir siūlė apsvarstyti kitus galimos valdančiosios daugumos variantus.
R.Žemaitaičiui aukšto posto nebesiūlys
Tuo metu teisėsaugai pradėjus naują ikiteisminį tyrimą dėl savaitgalio R.Žemaitaičio raginimų feisbuke rinktis protestui prie pirmojo šalies vadovo po atkurtos nepriklausomybės Vytauto Landsbergio namų, G.Paluckas pareiškė, kad nemato galimybių kol kas tvirtinti R.Žemaitaičio Seimo vicepirmininku.
Anot G.Palucko, pagal koalicinį susitarimą, „Nemuno aušrai“ priklauso dviejų vicepirmininkų kvotos.
Tai yra bloga žinia Remigijui. Iš tikrųjų, tas papildomas momentas tikrai, matyt, lems ir Seimo vadovybės formavimo klausimą, t.y., matyt, jo galimo pretendavimo į Seimo vicepirmininkus atidėjimą
„Tai yra bloga žinia Remigijui. Iš tikrųjų, tas papildomas momentas tikrai, matyt, lems ir Seimo vadovybės formavimo klausimą, t.y., matyt, jo galimo pretendavimo į Seimo vicepirmininkus atidėjimą“, – tvirtino jis.
Aiškinsis partneriams
Praėjusią savaitę paskelbus apie būsimosios koalicijos sudėtį, „Nemuno aušros“ dalyvavimą joje pasmerkė kitų šalių politikai.
Kritikos Lietuvoje ir užsienyje socialdemokratų sprendimas kviesti į valdančiąją daugumą „aušriečius“ sulaukė dėl to, jog R.Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus, o Konstitucinis Teismas dėl viešų pasisakymų apie žydus ir Izraelį R.Žemaitaitį yra pripažinęs sulaužius Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją.
Po KT sprendimo R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato ir taip išvengė apkaltos proceso bei galėjo kandidatuoti į prezidentus ir į Seimo narius.
G.Nausėda taip pat pareiškė, kad artimiausiomis savaitėmis koalicija turės įrodinėti, jog „Nemuno aušros“ pasirinkimas nebuvo klaida.
G.Paluckas piešia netgi dar pesimistiškesnį scenarijų.
„Jeigu tai būtų tik savaitės, ką reikės paaiškinti, manau, kad tai būtų labai nedidelės pasekmės. Manau, kad savaitėmis tų klausimų tikrai sulauksime ir daugiau, galbūt ir mėnesiais. Bet pirmoji užduotis koalicijos yra Vyriausybės programa ir tie darbai, kurių laukia Lietuvos žmonės.
O kalbant su tarptautiniais mūsų partneriais, visada bus kažkas ant stalo, dėl ko reikės diskutuoti, šnekėti, ir mes pasiruošę tai daryti“, – tikino G.Paluckas.
„Prezidento nuomonę mes girdim ir tikrai gerbiame, nes tie, ypač tarptautinei bendruomenei kylantys, na, tam tikri iššūkiai paaiškinti realią situaciją mūsų partneriams, jie yra realūs, ir tą darbą privalėsiu daryti aš ir, deja, tą papildomą naštą gauna šalies prezidentas“, – teigė jis.