Posėdžio įrašas čia:
Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis posėdyje nurodė, kad į medikus dėl gaisro kreipėsi 8 žmonės, iš kurių trijų nusiskundimai galimai susiję su gaisro sukelta tarša. Tačiau tai nėra galutinai patvirtinta.
„Žmonės laiku sureagavo. Tai, kas vyko Alytaus mieste, labai didelio poveikio žmonių sveikatai nepadarė, bet mes nenusiraminame. Dabar atliekami plataus masto matavimai, mėginama nustatyti užterštumo lygį“, – teigė viceministras.
3 pervargo, vienas susižeidė
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas nurodė, kad medikų pagalbos prireikė keturiems įvykio vietoje dirbusiems ugniagesiams.
Tiesa, pasak jo, trys gaisrininkai ne apsinuodijo, o pervargo, ketvirtasis susižalojo.
Tai, kas vyko Alytaus mieste, labai didelio poveikio žmonių sveikatai nepadarė, – vertino A.Šešelgis.
Pasak jo, į medikus kreipėsi 4 ugniagesiai gelbėtojai. Pirmasis tai padarė spalio 19 dieną – jam diagnozuotas pervargimas, 23 dieną medikų pagalbos prireikė dar dviem gaisrininkams. Pasak M.Kanapicko, abiem jiems nustatytas pervargimas. 23 dieną dar vienas ugniagesys kreipėsi į medikus, nes esą įsidrėskė koją, buvo paskiepytas ir grįžo į darbą.
Jis patikino, kad ketvirtadienį gaisre dirba jau mažiau žmonių, nes teliko du smilkstantys židiniai.
Stasio Kudirkos ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas nurodė, kad medikai aptarnavo visus besikreipusius.
„Tai buvo pavieniai pacientai, o mūsų darbas buvo kasdienis“, – teigė jis.
Poveikį pajus vėliau
Alytaus vicemerė Jurgita Šukevičienė kalbėjo, kad išvis toje teritorijoje gyvena apie 100 tūkst. žmonių, o ar jų sveikatai buvo pakenkta, paaiškės ne dabar, o po kurio laiko.
„Kelčiau klausimą dėl prevencijos, sveikatos stiprinimo procedūrų“, – kalbėjo ji ir prašė „Alytaus vieno nepalikti nors dabar“.
Popieriuje gaisrus, žinoma, lengviau gesinti, – kalbėjo Alytaus vicemerė.
„Tą rytą, kai pamatėme dūmus, (...) galbūt galėjo daugiau, intensyviau Alytaus miesto vadovai gauti informacinės ir techninės pagalbos“, – kalbėjo vicemerė.
Ji sutiko, kad savivaldybės pasirengimas ekstremalioms situacijoms buvo nepakankamas, tačiau tikino, kad, ko gero, tai nėra tik Alytaus problema.
„Popieriuje gaisrus, žinoma, lengviau gesinti“, – apgailestavo J.Šukevičienė.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus padalinio vadovė Dalytė Nekraševičienė posėdyje pasakojo, kad svarbiausios buvo pirmosios rekomendacijos, ką daryti gyventojams.
„Mes tą sugebėjome padaryti per pusdienį“, – džiaugėsi ji.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė kalbėjo, kad laikas keisti požiūrį į civilinę saugą ir institucijų bendradarbiavimą.
„Kiekviena institucija apsirašiusi savo veiklą atskirai, o kaip jos komunikuos, plano nėra“, – apgailestavo ji.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino, kad šįkart situacija buvo suvaldyta, nors padaryta klaidų platinant informaciją iš skirtingų šaltinių. Esą taip visuomenėje galėjo kilti panika.
Gaisras gesinamas aštuntą parą
Sukviesti neeilinį komiteto posėdį dėl gaisro Alytuje pasiūlė konservatoriai Antanas Matulas, Irena Degutienė ir Raimundas Martinėlis.
Anot Seimo narių, viešojoje erdvėje pasirodanti informacija apie gaisrą padangų perdirbimo gamykloje ir į aplinką patekusius teršalus kelia nerimą dėl galbūt slepiamų tikrųjų užterštumo kiekių ir padėties rimtumo.
Grįžau į praeitį po Černobylio avarijos, kai irgi viskas buvo padaryta gerai, – kalbėjo I.Degutienė.
A.Matulas apgailestavo pasigedęs aktyvesnio ministerijos įsitraukimo. Jis klausė, kaip toliau bus tiriama žmonių sveikata, kodėl į posėdį nebuvo pakviesti Miklusėnų bendruomenės atstovai.
I.Degutienė stebėjosi, kodėl per pratybas atrodo, kad visa sistema turi puikiai veikti, bet realybė parodo, kad yra ne visai taip.
„Grįžau į praeitį po Černobylio avarijos, kai irgi viskas buvo padaryta gerai. Gal jau išeikime iš sovietinės pasaulėžiūros?“ – ragino Seimo pirmininko pavaduotoja.
Seimo narys Dainius Kaminskas akcentavo, kad turėtų būti norma, kad jei incidentas apima bent dvi savivaldybes, būtina skelbti ekstremalią padėtį valstybiniu lygiu ir kontrolę perduoti centrinei valdžiai. Tokius siūlymus ketinama teikti Vyriausybei.
Spalio 16 dieną kilo gaisras įmonės „Ekologistika“ 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto naudotų padangų sandėliuose. Gaisras lokalizuotas penktadienį, tačiau padangos dar smilksta ir teršia aplinką.
Taip pat fiksuotas poveikis gamtai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė, kad apsinuodijęs Alytaus apylinkėse nugaišo kiškis, žmonės socialiniuose tinkluose skelbia ir nugaišusių paukščių nuotraukas.