Ligoti arba neįgalūs vyresnio amžiaus žmonės likę vienui vieni nebegali net nueiti iki parduotuvės maisto produktų, dėl prastos sveikatos negali susitvarkyti buities, o apsilankymas pas gydytoją tampa didžiuliu iššūkiu.
Įkalinti namuose
Į redakciją telefonu kreipėsi garbaus amžiaus šiaulietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri verkdama, tikino, kad ji ir jos vyras jaučiasi tiesiog įkalinti savo namuose. Moteriai operuoti abiejų kelių sąnariai, todėl negali nulipti laiptais, vyrui – itin pablogėjęs regėjimas, o akiniai – sulūžę, todėl taip pat negali kelti kojos iš namų. Senoliai Šiauliuose neturi artimųjų, o kaimynai pagalbos rankos ištiesti neturi laiko. „Kaimynė labai retai užsuka pažiūrėti ar mes dar gyvi“, – pasakoja moteris. Be to, moteris po operacijos nuolat kenčia kojų skausmą.
Aš dienomis ir naktimis verkiu iš skausmo. Man nuolatos reikalingi vaistai, kurių pati nepajėgiu nueiti nusipirkti. Atvažiavo greitoji pagalba, davė vaistų nuo skausmo, bet kas iš to – kitą dieną vėl jaučiu skausmą, o greitoji – nebevažiuoja. Verkdama guodėsi senolė.
„Aš per dienas ir naktis verkiu iš skausmo. Man nuolatos reikalingi vaistai, kurių pati nepajėgiu nueiti nusipirkti. Atvažiavo greitoji pagalba, davė vaistų nuo skausmo, bet kas iš to – kitą dieną vėl jaučiu skausmą, o greitoji – nebevažiuoja. Sako, kad tai nemirtinas atvejis“, – verkdama „Šiaulių naujienoms“ guodėsi senolė. Kita moteris skundėsi, kad pašte neatiduoda jos mirusiam vyrui adresuoto laiško. „Kovo 28 dieną mano vyras paprašė medicininę pažymą apie sveikatos būklę gauti paštu, tačiau belaukdamas pasimirė. Pašto darbuotoja man pasakė, kad norint atsiimti laišką, reikia vyro parašo arba jo mirties liudijimo. Aš pati esu neįgali – negaliu vaikščioti. Nusiunčiau savo globėją kaimynę, tačiau jai laiško neatidavė – sako, kad reikia notaro patvirtinto įgaliojimo. Aš iki notaro biuro pati nueiti negaliu, o kaimynė nepadės, nes įgaliojime turi būti ir mano parašas“, – pasakoja vilties netekusi moteris.
Pasirūpins tik gavus gydytojo pažymą
Šiaulių miesto Socialinių paslaugų centras teikia socialinės priežiūros paslaugas Šiaulių miesto gyventojams, kuriems yra būtina pagalba. Tiesa, gauti tokią pagalbą galima tik turint gydytojo pažymą, patvirtinančią, kad pagalba žmogui yra išties būtina. Tai reiškia, kad žmogus, nors ir yra neįgalus arba negali vaikščioti dėl kitų priežasčių, vis tiek kažkokiu būdu turi nusigauti iki gydytojo. Socialinių paslaugų centro socialinio darbuotojo padėjėja Irena Stoškienė sako, kad pagalba pensininkams arba neįgaliesiems yra teikiama, tačiau gydytojo pažyma yra būtina. „Pirmiausia žmogus turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išrašo pažymą apie jo sunkią būklę. Tada žmogus su ta pažyma, pasu, pensininko arba neįgaliojo pažymėjimu gali kreiptis į mus. Pagal gydytojo išrašytą pažymą jam yra suteikiama atitinkama socialinė pagalba. Ji gali būti įvairi – nuo kasdieninės priežiūros iki buitį palengvinančios įrangos suteikimo. Jei žmogui yra reikalinga įranga, mes tai užregistruojame ir užsakome reikiamą prietaisą. Jei turime vietoje – suteikiame tuoj pat“, – sako I. Stoškienė. Anot jos, žmonės su tokiais prašymais kreipiasi vidutiniškai dešimt kartų per dieną. „Žmonės tikrai dažnai kreipiasi, vidutiniškai po 10 kartų per dieną. Jiems reikalinga įvairi pagalba – prašo vežimėlių, vaikštynių, ramentų, lazdelės, vonios suoliukų, tualetinės kėdės, lovos, čiužinių“, – pasakoja socialinė darbuotoja.
Atvyksta į namus
Tačiau kaip žmogui pasiekti gydymo įstaigą arba socialinės paramos centrą jei jis net negali iškelti kojos iš namų, o kartais net ir iš lovos? Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja Liucija Alysienė sako, kad pagalba žmogui yra bet kokiu atveju suteikiama. „Yra įprasta, kad sunkios sveikatos būklės žmones prižiūri jų artimieji arba kaimynai. Jie gali ateiti be jokių teisinių įgaliojimų ir pasirūpinti pažyma dėl socialinio darbuotojo paskyrimo. Tačiau, blogiausiu atveju, jei išties žmogus neturi kas juo rūpinasi, gydytojas gali atvykti į namus ir tokią pažymą išrašyti“, – sako L. Alysienė.