2012 04 04

Gargždų „Minijos“ mokykloje techninis personalas verčiamas dirbti kone už ačiū

Gargždų „Minijos“ vidurinės mokyklos techniniam personalui biudžeto taupymo sąlygos tapo ubagyste. Riboto šių metų savivaldybės biudžeto pasekme virto dešimtadaliu mažėjančios lėšos darbuotojams išlaikyti, o atlyginimų karpymo išvengti galima ėmusis drastiškų priemonių: vejant neapmokamų atostogų, veltui pavaduojant sergančius kolegas ar dalį darbo valandų dirbant už ačiū. Šiemet mokykla nepirks vinių, grąžtų, mazgočių, net cheminių priemonių patalpoms valyti – to imtasi bandant bent keliais tūkstančiais litų padidinti atlyginimų fondą. Mat 30 iš 43 personalo darbuotojų ir taip gauna vos minimalų atlyginimą. Su analogiška problema susiduria ir kitos rajono mokyklos.
Valytoja
Valytoja / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

15min.lt publikuoja Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ straipsnį „Mokyklų techninis personalas neišsižada ubago terbos“.

Be atlyginimų – 1,5 mėnesio?

Gargždų „Minijos“ vidurinėje mokykloje įsteigti 43 personalo darbuotojų etatai. Jie aptarnauja vidurinės mokyklos ir pradinių klasių korpuso pastatus bei vidurinei priklausančius Jakų ir Gobergiškės mokyklų skyrius. Tačiau didžiausią mokinių apkrovą turinti rajono mokykla šiemet švarai ir tvarkai priversta skirti mažiau dėmesio.

Alternatyvos – prašyti žmonių eiti nemokamų atostogų, nemokamai pavaduoti sergančius kolegas, taupyti komunalinių paslaugų, prekių sąskaita, – kalbėjo  buhalterė.

Sumažėjus savivaldybės biudžeto asignavimams, biudžetinių įstaigų, kartu ir vidurinių mokyklų, vadovai priversti spręsti, kaip išlaikyti darbuotojus sumažėjus atlyginimų fondams. „Minijoje“ iš minėtų 43 etatų tik 13,5 mokami vos už minimumą didesni atlyginimai. Likusieji visu etatu dirbantys žmonės pluša už 800 litų atlygį neatskaičius mokesčių.

Mokyklos vyriausioji buhalterė Irena Petrikienė informavo, kad metiniai asignavimai personalo darbuotojų atlyginimams iš savivaldybės biudžeto šiemet sudarė 414,7 tūkst. litų neatskaičius mokesčių „Sodrai“. Tai 61 tūkst. litų mažiau nei pernai. „Suskaičiavome, kad mokant buvusius atlyginimus metų pabaigoje lėšų pritrūktų pusantro mėnesio atlyginimams. Vadinasi, turime arba mažinti atlyginimus, arba etatų skaičių. Tačiau atleisti darbuotojų neketinama, o kitos alternatyvos – geruoju prašyti žmonių eiti nemokamų atostogų, nemokamai pavaduoti sergančius kolegas, taupyti komunalinių paslaugų, prekių sąskaita“, – kalbėjo buhalterė. Tokius pasiūlymus mokyklos atstovai išgirdo konsultuodamiesi su savivaldybės juristais. Metų pradžioje kelių mokyklų buhalterės susitikime apie susidariusią situaciją informavo rajono savivaldybės merą, tačiau, anot I.Petrikienės, patvirtinus savivaldybės biudžetą daugiau lėšų neskirta.

Išeitis – nemokamos atostogos

„Minijos“ vidurinės mokyklos direktorius Antanas Jacikas teigė, jog tokia pat problema kamuoja ir kitas rajono mokyklas, o dalis kolegų esą taip pat prasitarė, jog racionaliausias sprendimas būtų techniniam personalui eiti nemokamų atostogų. „Kiek teko bendrauti su kitais direktoriais, kai kurie žada laukti rudens ir tada žiūrėti, ar prireiks tokių priemonių. Savivaldybė pasiūlė taupyti kitais būdais, pavyzdžiui, nuomojant patalpas. Tačiau yra priimtas sprendimas Sporto mokyklos auklėtiniams, futbolo grupėms patalpomis naudotis nemokamai. Tik aktų salę nuomojame šokių kolektyvui. Metų pabaigoje galėtume panaudoti už komunalines paslaugas sutaupytas lėšas, tačiau jų net galime pritrūkti. Šiemet komunaliniams patarnavimams mums skirta 266 tūkst. Lt, o per tris mėnesius jau išnaudojome 184 tūkst. Lt“, – teigė A. Jacikas.

Lėšų mokykla pritrūko jau praėjusių metų gruodį, tad gruodžio mėnesio atlyginimus ir išlaidas už paslaugas sumokėti teko jau iš šių metų biudžeto. Taip tik padidintas mokumo deficitas šiems metams.

Taip pat siūloma kiekvienam darbuotojui mokyklai skirti 2 procentus nuo pajamų mokesčio, tačiau dauguma personalo darbuotojų per metus mokyklos sąskaitą taip tepapildo po 10 Lt.

Patalpas valys savo skudurais

Papildomi 9000 Lt atlyginimų fondui rasti atsisakius administracijos darbuotojų kvalifikacijai kelti numatytų lėšų, taip pat ilgalaikio turto remonto bei kitų prekių. Šiemet valytojos nepirks „feirių“, valymo miltelių, cheminių priemonių. „Ir dabar iš namų nešamės savo skudurus. Negi 670 Lt į rankas gaunanti valytoja bus priversta iš jų dar ir chemines priemones pirkti?“ – širdo personalas.

Ir dabar iš namų nešamės savo skudurus. Negi 670 Lt į rankas gaunanti valytoja bus priversta iš jų dar ir chemines priemones pirkti?

Darbininkams teks išsiversti su turimomis vinimis bei darbo įrankiais, mat jiems šiemet lėšų taip pat neliko. „Mokykla tokia sena, kad nebeįmanoma išsiversti. Kanalizacija užversta, stogas kiaurai varva, elektros tiekimas genda“, – kalbėjo darbininkas Justinas Andrijauskas.

„Vietinėje spaudoje skaitome, kad savivaldybės administracijos darbuotojams už visokias kategorijas mokami priedai, o pas mus žmogus net minimalios algos negauna. Gal valstybės tarnautojams ir priklauso priedai, bet būkime solidarūs. Suprantame, kad esame juodžiausius darbus atliekanti grandis. Greit galime nevalyti patalpų, neremontuoti, išeiti atostogų, bet mokytojai ir mokiniai negalės dirbti tokiomis sąlygomis“, – įsitikinę darbuotojai.

Dauguma Gargždų „Minijos“ vidurinės mokyklos aptarnaujančio personalo gauna minimalų atlyginimą. Anot jų, kentėti pasidarė nebeįmanoma gavus vasario mėnesio sąskaitas už komunalines paslaugas. „Ištiko šokas. Kaip išgyventi, jei į rankas gaudamas 670 Lt už komunalines paslaugas sumoki 415 Lt? Betrūksta imti maišiuką ir eiti prie konteinerių“, – guodėsi darbuotojai. Nemaža dalis jų yra priešpensinio amžiaus ir tai vienintelė jų darbovietė.

Valytojos šiemet priverstos dirbti be švaros priemonių. „O jei kuris vaikas užsikrės, kalta vis tiek liks valytoja – blogai išvalė!“– kalbėjo Lidija Jančiauskienė.

Darbininkas Romualdas Šimkus širdo, kad sutikęs eiti nemokamų atostogų rizikuotų, mat tą laiką būtų socialiai nedraustas. Be to, tokių atostogų laikotarpiu nusitęstų ir pensinis amžius.

„Mokykloje svečiuojantis Seimo nariams paklausėme, kaip išgyventi iš minimalios algos. Atsakė to net neįsivaizduojantys. Skurdo riba Lietuvoje neva prasideda gaunant 701 Lt. Vadinasi, dauguma personalo darbuotojų gyvena žemiau skurdo ribos. Politikai nori, kad būtume jų rinkėjai, tad tegu ir stengiasi dėl mūsų“, – įsitikinusi I. Petrikienė.

Klaipėdos rajono savivaldybės mero Vaclovo Dačkausko komentaras:

„Savivaldybė 2011 metais ugdymo įstaigų techninio personalo atlyginimams iš viso skyrė 7 480,6 tūkst. litų ir atitinkamai 2012 metams – 6315,4 tūkst. litų.

LRS nuotr./Vaclovas Dačkauskas
LRS nuotr./Vaclovas Dačkauskas

Biudžetinėms įstaigoms patariama racionaliai ir taupiai naudoti skirtas lėšas komunalinėms reikmėms, surinktas dviejų procentų lėšas panaudoti tik gyvybiškai būtiniausioms prekėms ir paslaugoms pirkti, imtis kitų protingumo ir racionalumo kriterijus atitinkančių priemonių. Aišku, kiekvienoje įstaigoje situacija yra skirtinga. Todėl visų biudžetinių įstaigų kolektyvams yra suteikta teisė patiems priimti konkrečius sprendimus. Savivaldybės taryba, tvirtindama 2012 metų biudžetą, kartu priėmė sprendimą – visas sutaupytas lėšas ketvirtame ketvirtyje skirti darbuotojų atlyginimams. Turime vilties, kad savivaldybės biudžeto lėšos bus surenkamos geriau negu planuota, ir viršplanines ar nepanaudotas lėšas antrame šių metų pusmetyje taryba taip pat pirmiausia skirs darbuotojų atlyginimams.“

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėjos Aušros Syminienės komentaras:

„Lietuvos higienos norma, nustatanti saugos reikalavimus mokyklose, nurodo, kad mokyklos patalpos, įrenginiai ir kitas inventorius turi būti švarūs.

Kiekvienam paprastam valymui ar plovimui valymo priemonės nėra būtinos. Labai švariai patalpas galima išvalyti panaudojant vien paprastą vandenį,  – įsitikinusi sveikatos centro vedėja.

Švara pasiekiama įvairiais valymo ir priežiūros būdais. Aišku, kad efektyvų valymą palengvina įvairios valymo priemonės. Esant tam tikriems patalpų ar įrenginių užteršimams valymo priemonės yra net būtinos. Svarbu žinoti, kad jos turi būti naudojamos pagal paskirtį ir gamintojų nurodytas naudojimo instrukcijas. Tačiau kiekvienam paprastam valymui ar plovimui valymo priemonės nėra būtinos. Labai švariai patalpas galima išvalyti panaudojant vien paprastą, pakankamai šiltą vandenį. Juk valymo priemonės yra cheminės medžiagos, kurių, kai jų naudojimas nėra būtinas, manau, reikėtų vengti. Dezinfekavimo priemonės turėtų būti naudojamos tik esant reikalui, t. y. esant užkrečiamųjų ligų atvejams.

Atsižvelgiant į darbuotojų, prižiūrinčių patalpų ir įrenginių švarą, darbo sąlygas, būtina juos aprūpinti pakankamai patogiomis, saugiomis darbo priemonėmis, t. y. dangų valymo šepečiais, šluotomis, valytuvais, kempinėmis, šluostėmis ir pan. Ir, aišku, labai svarbu asmens saugos priemonės – pirštinės, speciali apranga, apavas.

Kaip minėjau, efektyvios valymo cheminės priemonės taip pat kartais yra būtinos. Tačiau jų pasirinkimas ir naudojimas turėtų būti labai pagrįstas ir protingas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai